Paraben Nelerde Bulunur?

Paraben Nelerde Bulunur?
21.12.2022 21:23
Paraben özellikle kozmetik sektöründe kullanılan ve ürünlerin raf ömrünü uzatmak için kullanılan kimyasal bir maddedir. İçeriğimizde bu zararlı maddeyi konuşacağız. Paraben nelerde bulunur, nerelerde kullanılır, cilde zararlı mı? Elidor, ferrum paraben içeriyor mu, hangi şampuanlarda var? Cevapları yazımızda.

Paraben ürünlerde doğal olarak bulunmayan, ticari amaçlara hizmet ederek ürünlerin raf ömürlerini uzatmak için kullanılan bir kimyasaldır. Kullanım alanı oldukça yaygındır.  Deodorant, şampuan, saç kremi, vücut losyonu, allık, fondöten, göz kalemi, cilt bakım ürünleri( maske, serum, tonik, peeling, nemlendiriciler) maskara, far, güneş ürünleri ve daha birçok üründe yaygın olarak kullanılmaktadır.

Paraben Nerelerde Kullanılır?

Özellikle kozmetik ürünler başta olmak üzere ilaç ve gıda sanayinde de yaygın şekilde kullanılmaktadır. Oldukça düşük maliyetli ve ürünlerin içerisinde bakteri ve mantarların üremesine engel olduğu için de tercih edilen bir kimyasaldır.

Sıklıkla kullanılan 5 çeşit paraben bulunmaktadır. Etilparaben, methylparaben, propylparaben, ısobutylparaben, butylparaben olarak ayrılmaktadırlar. Mutlaka bir ürünü satın alırken ürün inceleme listesine göz atmalısınız. Genellikle “paraben içermez ya da paraben free” simgelerine dikkat ederek ürün satın almalısınız.

Paraben Cilde Zararlı Mı?

Paraben, zehirli ve toksik bir yabancı maddedir. Parabeni toksik hale getirilen kullanım dozudur. Ürünlerin raf ömrünü daha da uzatabilmek için kullanılan bu kimyasal hem düşük maliyetli hem de yüksek korumalı olduğu için ürünlerin içerisinde bol miktarda bulunmaktadır.

Cilt tarafından emilimi yüksek olan paraben içerikli ürünler özellikle hassas ciltlerde çok büyük tehlike yaratabilmektedir. Cilt döküntüleri, egzama ve alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Cilt yüzeyinde açık yara varsa kesinlikle paraben içerikli ürün kullanmamalısınız. Özellikle hassasiyetiniz varsa bölgeyi tahriş edebilir.

Birçok kadının korkulu rüyası meme kanserinin tetikleyici unsurlarından biri parabendir. Özellikle hijyenik amaçlarla kullanılan deodorantların içerisinde yüksek oranda paraben bulunmaktadır. En çok koltuk altına uygulanan deodorant doğal içerikli tercih edilmelidir. Ayrıca maddeyi solumakta vücuda çok büyük zarar vermektedir.

Elidor Paraben İçeriyor Mu?

Elidor şampuanları B7 vitamini içermektedir. Yıllardır akıllara kazınan ve saçların “kökten uca“ bakımını vadeden şampuan ve serisi özel formülü sayesinde hem yıpranmış saçları onarıyor hem de tam koruma sağlıyor. Her saç tipine uygun geniş yelpazede ki ürün tablosuyla tüketicilere uzun yıllardır hizmet etmektedir. Ayrıca Elidor markasının şampuanlarının içerisinde paraben, sülfat, silikon bulunmamaktadır.

Ferrum Paraben İçeriyor Mu?

Vücudun eksik kalan demir ve folik asit ihtiyacını tamamlayan ve karşılayan tablet şeklinde ya da çözelti olarak satılan bir tür destekleyici ilaçtır. Ferrum ilacının içerisinde paraben bulunmamaktadır. Fakat başka kimyasal maddeler içermektedir.

Paraben Hangi Şampuanlarda Var?

Parabenin vücuda ve cilde olan zararından kaynaklı olarak son yıllarda belli başlı kozmetik markalarının ve şampuanların içeriğinden paraben tamamen silinmeye çalışılmaktadır. Birçok ünlü şampuan markası içeriğinden parabeni ve içerisinde saça zararlı birçok bileşen bulunan sülfatı reçetelerinden sildiler. Şampuanlar artık yeni nesil ve kimyasallardan arındırılmış bir politika izlemektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir