Enkaz Altında Kaç Saat Susuz Kalınabilir?

Enkaz Altında Kaç Saat Susuz Kalınabilir?
11.02.2023 20:55
Ülkemizi büyük bir yasa boğan ve tüm dünyada “yüzyılın felaketi“ olarak adlandırılan Kahramanmaraş depreminde canlarımız hala göçük altında. Peki enkaz altında kaç saat susuz kalınabilir, yaralıysak ne yapmalıyız, uyunur mu? Enkaz altında uyursak ne olur, çıkanlara su verilir mi, neden su verilmez, 99 depreminde en uzun süre enkaz altında kalan kimdir? Gelin detayları birlikte aydınlatalım.

Ülkemizi ve tüm dünyayı büyük bir yasa boğan “yüzyılın felaketi“ olarak adlandırılan Kahramanmaraş depreminden sonra canlarımız hala göçük altında yaşam mücadelesi veriyor. Bu emsali görülmemiş felaketin ardından aileler ve yakınlar enkazın altında sevdiklerinin kaç saat dayanabileceğiniz merak ediyorlar. Öncelikle enkazın altında birkaç gün susuz ve aç kalabilmek mümkündür. Tabi bu konuda öncelik genel sağlık durumuyla birebir ilişkilidir. Depremzedenin soluyacak havası varsa, kan kaybetmiyorsa, kırığı yoksa su olmadan 7 gün boyunca rahatlıkla dayanabilir.

Enkaz Altında Yaralıysak Ne Yapmalıyız?

Daha önce emsali görünmemiş olan Kahramanmaraş Pazarcık ilçesini ve birkaç saat sonrada Kahramanmaraş Elbistan’ı neredeyse aynı şiddetle vuran depremin ardından hala göçük altında yaşama tutunmaya çalışan sevdiklerimiz var. Umarız bu yazımız bir nebze olsun kendilerine umut olabilir. Öncelikle Enkazın altında kaldıysak her ne kadar çok zor olsa da sakinliğimizi mümkün olduğunca korumamız gerekmektedir. Unutmayın enerjinize, motivasyonunuza ilerleyen saatlerde de ihtiyacınız olacak.

. Rastgele bağırmayın. Etrafta bulunan toz, duman boğanıza kaçabilir ve solunum yollarınızı tıkayabilir. Ayrıca enerjinizi tüketmenize sebep olur.

. Kontrolsüzce hareket etmeyin

. Sakin olun. Kendinizi olabildiğince sakin tutun ve dinlenme moduna geçmeye çalışın.

. Dışarıdaki sesleri kontrol etmeye çalışın.

. Eğer bir yerinizde kanama varsa, kıyafetinizden bir parça yırtarak kanama bulunan bölgeye sıkıca bastırmalısınız.

. Yaralıysanız kesinlikle ani şekilde hareket etmekten kaçınmalısınız.

. Nefes alıp verirken belli bir ritminiz olsun. Sistematik olun. Kalan havayı verimli kullanın

. Etrafınızdaki insanlarla iletişim kurmaya çalışın. Bir yerden ışık geliyorsa o tarafa yönelmeye çalışın. Saatler ilerledikten sonra bağırarak değil vurarak sesinizi duyurmaya çalışın.

. Etrafınızda ses çıkartmanızı ve gürültü yapmanızı sağlayacak bir şey varsa onunla sesinizi dışarı çıkartmaya çalışın

Enkaz Altında Uyunur Mu?

Türkiye bir deprem ülkesidir. Bu gerçeği kabullenmeli ve bu konu ile ilgili her Türk vatandaşının deprem anında ve sonrasında yapılacaklar hakkında bilgi sahibi olması hayatidir. Enkaz altında kalan kişiler uyuyabilir mi uykusu geldiğinde ne yapmalıdır sizin için paylaşıyor olacağız. Öncelikle göçük altındaki ölümlerin birçoğu ciğere toz ve kumun dolmasından dolayı gerçekleşmektedir. Temiz bir şekilde soluk alabilmeniz önemlidir. Ayrıca göçük altında sakin kalmalı, uyku moduna ya da aktif dinlenme moduna geçmelisiniz.

Enkaz Altında Uyursak Ne Olur?

Deprem Türkiye’nin en büyük gerçeklerinden biridir. Bu gerçeği yakın bir zamanda emsali görülmemiş bir şekilde maalesef ki yeniden yaşadık. Gündemimiz bu kadar sıcak ve canlar bu kadar yanıyorken göçük altında hayata tutunmaya çalışan binlerce canımız hala çıkarılmayı bekliyor. Saatler geçtikçe umutların giderek daha da azaldığı şu saatlerde enkazın altından gelecek bir mutlu haber için beklemekteyiz. Uzmanlar enkazın altında kalan vatandaşlarımızın uyuması ve dinlenme moduna geçmesi tavsiye edilmektedir.

99 Depreminde En Uzun Enkaz Altında Kalan Kimdir?

Tarihimizin en büyük depremlerinden biri olan ve binlerce yurttaşımızı kaybettiğimiz 99 depremi felaketinin büyüklüğü kadar mucizelere de şahitlik ettiğimiz bir olaydı. Hala daha derin izlerini taşıdığımız 99 depreminde insanlar günlerce göçük altında kurtarılmayı bekledirler. Peki 99 depreminde en uzun süre göçük altında kalan kimdir? 99 depreminin umut ışığı ve mucize kurtuluşu İsmail Çimen adlı vatandaşımızdan geldi. İsmail Çimen tam 151 saat sonra göçük altından mucize eseri sağ olarak çıkarıldı.

Enkazdan Çıkarılanlara Su Verilir Mi?

Enkazın altında uzun saat geçiren vatandaşlara hemen yardım etmek istediğinizi biliyoruz. Ancak enkazın altından çıkarıldıktan sonra genel vücut durumunun sağlıklı bir şekilde kalabilmesi için kişiye hemen su içirilmemelidir. Kişiye hemen su takviyesi yapılması hayati risk taşımaktadır.

Enkazdan Çıkan Kişiye Neden Su Verilmez?

Enkazdan çıkarılan vatandaşların uzun süre susuz kalması, boğazlarında biriken kum ve toz parçalarından dolayı kuruluk yaşadıkları için hemen su istediklerine şahit olmuşsunuzdur. Ancak enkaz altından henüz yeni çıkmış kişilere su verilmemelidir. Bunun sebebi ise ezilme(crush) sendromu geçirdikleri içindir. Ezilen doku proteinlerinin kana karışma riski bulunduğu için bir süre kesinlikle su verilmemelidir.

 

Yorumlar

  • öne çıkarılan resmin kullanımı yanlış değiştirirseniz güzel olur. içerikten bağımsız üzgün bir babanın resmi çok saçma ve yanlış.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir