En Sevilen Hamur İşi: Lahmacun Yemeden Önce Bilmeniz Gerekenleri Listeledik

En Sevilen Hamur İşi: Lahmacun Yemeden Önce Bilmeniz Gerekenleri Listeledik
17.10.2022 17:50
Lahmacun yemeden önce bilmeniz gereken bazı ufak detaylar vardır. Bunlar arasında en önemlileri ise şunlardır; Lahmacun diyeti bozar mı, emziren anneye gaz yapar mı? Lahmacun ve hamuru makinesi fiyatları ne kadar? Mideye dokunur mu, nerenin yemeğidir? Lahmacun ne zaman bulundu, ödem yapar mı, şekeri yükseltir mi? 1 lahmacun kaç dilim ekmek yerine geçer? Sizler için derledik.

Sofralarımızın baş tacı, taşınma günlerimizin vazgeçilmezi yiyecektir; lahmacun. Yıllardır sevilerek tüketilen, yediden yetmişe birçok insanın en sevdiği hamur işi olan lahmacunu yemeden önce bilmeniz gereken bazı detaylar var. Bu bilgiler, birçok kişi için günü kurtarabilir.

Lahmacun Diyeti Bozar Mı?

Genelde diyetlerde karbonhidrat içeren hamur işleri önerilmez. Fakat lahmacun, kontrollü tüketildiği zaman bu kuralı bozmaktadır. İnce bir hamur tabakasına sahip olması, içerisinde kıyma ve sebzeler gibi besin değeri yüksek ürünler olması sebebiyle; eğer porsiyonunu abartmazsanız lahmacun diyette tüketilebilir. Yakımının kolaylaşması için öğle öğünlerinde tüketmeniz tavsiye edilir.

Lahmacun Emziren Anneye Gaz Yapar Mı?

Emziren anneler; hem kendi hem de bebeklerinin konforunu düşünerek yediklerine çok dikkat ederler. Bilhassa hem kendisine hem de bebeğine gaz yapmayacak yiyecekleri önemle araştırır ve ona göre beslenmeye çalışırlar. Peki, lahmacun buna dahil mi? Lahmacun, emziren anneye gaz yapar mı?

Eğer emziren bir anneyseniz ve canınız lahmacun çekiyorsa; bazı detaylara dikkat etmelisiniz. Öncelikle, yediğiniz lahmacun acılı olmamalı. Ayrıca, baharat oranının fazla olması ve içeriğindeki soğan başta olmak üzere sebzelerin iyi pişmemesi; gaz oluşmasına sebep olabilir. Bu detaylara ve porsiyona dikkat edildiği takdirde bir problem olmadığı gözlemlenmiştir. Yine de en sağlıklı bilgi için, doktorunuza bu konuyu danışabilirsiniz.

Lahmacun Gaz Yapar Mı?

Eğer glüten intoleransınız varsa, uzak durmanız gereken besinlerden biridir lahmacun… Çünkü hamur işidir ve bu sindirim problemleri oluşturabilir ve çok yoğun gaz problemi yaşayabilirsiniz. Bunun dışında eğer iç malzemesi iyi pişmiş, baharatı da çok yoğun değilse; lahmacun kişilerde fazla bir gaz problemi oluşturmaz.

Lahmacun Makinesi Fiyatları Ne Kadar?

Lahmacun yemeği çok seven ve kendi lahmacununu evinde kendi yapmak isteyenlere özel; tost makinesine çok benzeyen lahmacun yapma makineleri piyasaya sürülmüştür. Bu makinelerin fiyatları ise; işlevine ve modeline göre değişiklik göstermektedir. 2022 yılı itibariyle 1.500 TL’den başlayan fiyatlar; 5.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Lahmacun hamuru açma makinelerinden satın almak istiyorsanız; elbette ki daha farklı bir fiyat skalası sizi karşılayacaktır. Yine marka ve modeline göre fiyat farkları oluşan lahmacun hamuru açma makinesi fiyatları 2022 itibariyle; 8 Bin TL’den, 30 Bin TL’ye kadar değişiklik gösterir.

Lahmacun Mideye Dokunur Mu?

Midenize dokunmayan bir lahmacun tüketmek istiyorsanız, iç malzemeleri ve lahmacun pişme durumuna özen göstermelisiniz. Eğer mide problemleriniz varsa acı ve baharat dengesine dikkat etmediğiniz taktirde midenize dokunabilir. İyi pişmeyen lahmacunlar da midede çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkarabilir.

Lahmacun Nerenin Yemeğidir?

Ortadoğu’ya özgün bir yemek olan Lahmacun, kimi bölgelerde “Türk Pizzası” olarak isimlendirilmektedir. Lahmacun öyle köklü bir lezzettir ki, Babil dönemine kadar tarihinin uzandığı söylenmektedir. Türkiye’de ise Gaziantep, Urfa, Adana illerimizde lahmacunun farklı versiyonlarını tadabilirsiniz.

Lahmacun Ne Zaman Bulundu?

Her ne kadar 1960’lı yıllarda, Doğu Bölgemizden tüm Türkiye’ye yayılan bir lezzet olsa da; lahmacun çok eski bir tarihe sahiptir. Bahsettiğimiz bu eski tarih ise 5.000 yıllık bir geçmiş!  Evet, yanlış okumadınız. Lahmacun Babil dönemine kadar uzanan köklü bir geçmişe sahiptir. İlk o zamanlar bulunduğu bilinmektedir.

Lahmacun Ödem Yapar Mı?

Aslında en temel mantıkta bakıldığında; ödem yapan yiyecekler listesinde lahmacun ilk sıralarda yer almaz. Fakat yanlış tüketildiği takdirde, vücutta ödeme sebep olur. Peki, nasıl bir yanlış tüketimden söz ediyoruz? En çok ödeme sebep olan gıdalardan biri, tahmin edebileceğiniz üzere tuzdur. Eğer lahmacununuz tuzlu, hatta çok tuzluysa bu vücutta ödem oluşturur. O yüzden kontrollü yemekte fayda vardır.

Lahmacun Şekeri Yükseltir Mi?

Lezzetli lahmacunların en büyük sırlarından biri, tabanındaki hamurudur. Beyaz undan yapılan lahmacun hamuru, şeker hastalarına zararlı bir besindir.  Yani, lahmacun şekeri yükseltebilir. O sebeple eğer şeker hastasıysanız; lahmacunu ya hiç tüketmemeli, ya da olabildiğince kontrollü tüketmelisiniz.

1 Lahmacun Kaç Dilim Ekmek Yerine Geçer?

Diyet listelerinde çok nadir veya neredeyse hiç görmediğimiz besinlerin başında ekmek gelir. Diyette olan birisi de, porsiyon kontrolü yapabilmek adına bir lahmacunun kaç ekmeğe eş değer olduğunu merak edebilir. Biz size yanıtını verelim. 1 lahmacun, 2 dilim ekmek yerine geçmektedir. Diyet listelerinde kontrollü tüketilmesi gerekir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir