En İyi Ekonometri Bölümü Hangi Üniversitede?

En İyi Ekonometri Bölümü Hangi Üniversitede?
26.10.2022 22:22
İyi bir kariyer için, öncelikli adım iyi bir bölümden mezun olmak olacaktır. En iyi ekonometri bölümü hangi üniversitede, fakültede, hangi üniversitelerde var? Mezunları kaymakam olabilir mi, nerelerde staj yapabilir, ne zaman açıldı, bitiren ne iş yapar? Sorularınızın cevapları için sizleri yazımıza bekliyoruz.

Ekonomik durumların yorumlanıp açıklanmasında, karşılıklı sayısal değerlerle eşitlik kurarak doğrulanmasını sağlayarak, matematiksel çözümler bulan bilim dalına verilen isimdir. En son 2020 yılında ekonometri bölümüyle ilgili bir çalışma yapılmış ve Türkiye’deki en iyi üniversiteler açıklanmıştır. Bu toplaya göre,

Marmara Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi

Dokuz Eylül Üniversitesi

Türkiye’de ekonometri bölümüyle ilgili gerek hocaları gerekse konu hakkında yayınlamış oldukları yayınlarla Türkiye’nin bu alandaki en iyi 3 üniversitesi olarak öne çıkmışlardır.

Ekonometri Bölümü Hangi Fakültede?

Ekonometri bölümü Türkiye’nin sayılı üniversitelerinde bulunan, eşit ağırlık ve sayısal mezunlarının tercihleri arasında gösterebileceği bir bölümdür. Açık öğretim fakültelerinde de okunabilmektedir. Örgün eğitim veren üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde yer almaktadır. Bazı üniversitelerin İktisat Fakültesinde de yer alabilmektedir.

Ekonometri Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Matematik, istatistik ve iktisat gibi kavramları ele alan bir lisans bölümüdür. Türkiye’de birçok üniversitede ekonometri bölümü bulunmaktadır.

Akdeniz Üniversitesi

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi

Atatürk Üniversitesi

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi

Bursa Uludağ Üniversitesi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Çukurova Üniversitesi

Dokuz Eylül Üniversitesi

Harran Üniversitesi

İnönü Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi

Karadeniz Üniversitesi

Kırıkkale Üniversitesi

Kütahya Üniversitesi

Manisa Celal Bayar Üniversitesi

Marmara Üniversitesi

Pamukkale Üniversitesi

Sakarya Üniversitesi

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi

Süleyman Demirel Üniversitesi

Trakya Üniversitesi

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi

Türkiye’de ekonometri bölümü bulunan üniversiteler bu şekilde sıralanmaktadır. Ekonometri bölümleri 4 yıllık olup Açık öğretim Fakültelerinde de eğitim alınabilmektedir.

Ekonometri Bölümü Mezunları Kaymakam Olabilir Mi?

Kaymakam olabilmek için öncelikle özel şartları yerine getirmek gerekiyor. 35 yaşını aşmamış ve disiplin cezası almamış olmak gerekmektedir.

Ekonometri bölümü mezunları yakın bir tarihe kadar kaymakamlık sınavlarına giremiyorlardır. Fakat 2020 yılında YÖK almış olduğu kararla bu kuralı iptal etmiştir. Eşdeğerlik belgesi alan her ekonometri mezunu kaymakamlık sınavına girebilir.

Ekonometri Bölümü Mezunları Nerelerde Staj Yapabilir?

Ekonometri bölümleri bölümlerinde okuyan öğrenciler hem kendilerini geliştirebilmek hem de iş çevresi edinerek işi daha kolay öğrenebilmek için staj programlarına başvuru yapıyorlar.

Bu anlamda eleman yetiştirmek için bazı kurum ve kuruluşlar da, kendi bünyelerinde staj programları oluşturuyorlar.

Ekonometri öğrencileri ya da yeni mezunları mali müşavirlik ofislerinde, bankalarda, insan kaynakları ve muhasebe departmanlarında, staj yapabilmektedirler. Staj yapabilmek için staj formu adı verilen formları doldurarak istenilen kuruma teslim etmeleri gerekmektedir.

Ekonometri Bölümü Ne Zaman Açıldı?

“Ekonometri “ terimi ilk kez Polonyalı bir ekonomist olan Pawel Ciompa tarafından 1910 yılında bulunarak, kullanılmıştır.

Türkiye’de ilk olarak ,14/12/1936 yılında kararname ile kurulmuştur. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi bünyesinde Ekonometri ismiyle eğitim ve öğretime açılmıştır.

Ekonometri Bölümü Bitiren Ne İş Yapar?

Ekonometri bölümünden mezun olan kişiler farklı iş sahalarında görev alabilmektedirler. Matematik ve istatistik karşılaştırmalarla ilgilenen bu bölüm neredeyse her firmada çalışma olanağına sahip. Sigorta şirketlerinde, denetleme firmalarında, devlet ve ya özel bankalarda, danışmanlık şirketlerinde farklı pozisyonlarda görev alarak çalışabilirler.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir