Egzama Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Egzama Psikolojik Nedenleri Nelerdir?
15.11.2022 20:52
Fizyolojik verilen her tepkinin altında psikolojik bir sebep yatıyor olabilir. Peki egzama, vertigo, tiroid psikolojik nedenleri nelerdir? Ağrıların, küfretmenin psikolojik nedenleri nelerdir? Sebeplerine biraz daha yakından bakalım.

Egzama deri üzerinde sulu veya kuru kaşıntılı deri de yama olarak ortaya çıkan bir deri hastalığıdır.

Hayvanlara temas etmek, parfüm, güneş gibi bazı etkenlerle ortaya çıkabilmektedir. Egzama sorunları sadece fiziksel olmayabilir.

Küçüklüğünde anne ve baba sevgisinden mahrum kalmak, yetersizlik duygusu, kaygı bozukluğu gibi bir takım kötü duygular, deri yüzeyinde egzama olarak ortaya çıkabilmektedir.

Vertigo Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Vertigo, kişinin günlük hayatını yaşamasını zora sokan bir rahatsızlıktır. Görüş alanınızdaki nesnelerin döndüğünü hissettiğiniz bir tür baş dönmesi olarak tanımlanabilir.

Baş dönmesiyle birlikte, baş ağrısı mide bulantısı dengede bozukluk ve dengede duramamak olarak ortaya çıkabilmektedir.

Psikolojik nedenlerinin en başında stres ve kronik yorgunluk sayılabilir. Uzun süre stres altında çalışmış ve buna maruz kalan kişilerde bir tür tepki olarak ortaya çıkabilmektedir.

Tiroid Hastalığının Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Tiroidler karbonhidrat şeker yağ metabolizması üzerinde etkilidir. Vücuttaki diğer hormonlarla etkileşime geçer ve büyümeye destek olur.

İyot eksikliği olarak biliniyor. Vucudun, iyotu kullanamaması durumunda ortaya çıkabiliyor.

Tiroidin kökeninde ise çok ciddi psikolojik sebepler yatıyor olabilir. Aşırı gerginlik, anksiyete atakları, duygusal olarak dalgalı bir yaşantı, genel mutsuzluk, umutsuzluk gibi kötü duygularla birlikte,

Bipolar bozukluk, şizofreni gibi çok ciddi hastalıklardan kaynaklıda olabileceği söylenmektedir.

Bu sebeplerle tiroidlerin belli aralıklarla testlerinin yaptırılması gerekmektedir.

Ağrıların Psikolojik Nedenleri Nedir?

Ağrılar genel tabiriyle dokularda meydana gelen rahatsızlık verici his veya duygudur. Çoğunlukla vücudun susuz kalmasından kaynaklı olsa da birçok sebebi olabilir. Ağrıların çok ciddi fiziksel sebeplerden kaynaklı olabileceği gibi ciddi oranda psikolojik nedenleri de olabiliyor.

Duygularımız bize sinir hücreleriyle aktarılan enerjilerdir. Bu sebeple ruhu ve bedeni ayrı ayrı düşünmemeliyiz. Bedenimiz gerçekten dinlediğimizde bize çok şeyler söylemektedir.

Bu kimi zaman bir his, kimi zaman ise çok ciddi fiziksel tepkilerle ortaya çıkabilmektedir. Ağrıların kökeninde ise en başta stres gelmektedir.

Depresyon, panik, her zaman tetikte olma, kötü bir şey olacak duygusu, gelecek kaygısı, yetersizlik hissi, fazla düşünme, aşırı duygusallık gibi daha birçok psikolojik alt nedeni bulunmaktadır.

Küfretmenin Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Küfürler anlık veya bilinçli bir şekilde sarfedilen hakaret içerikli kötü söz olarak tanımlanabilir. Kişinin bu durumu alışkanlık edinmesinin kökeninde ise yetersizlik duygusu yatıyor.

Küfreden kişinin kendisindeki eksiklikleri kapatmak için daha yüksek sesle ve daha baskın şekillerde kullandığı hakaret ve küfürler aslında çok büyük bir psikolojik rahatsızlığa işaret etmektedir.

Günlük hayatta trafikte, yolda, markette ve hayatın içindeki sosyal her yerde, stresle birlikte insanlar çok gergin bir yaşam sürmektedir. Herkesin gergin olduğu içinden çıkamadığı durumlar vardır.

Fakat bu duruma verilecek tepkiler küfür ve hakaret olmamalıdır. Alışkanlık haline gelmediği sürece herkesin küfredebildiği de bir gerçek. Bu durum sürekli olur ve çevreye rahatsızlık verecek düzeye geldiği zaman tedavi olunmasında fayda var.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir