Düğünlerde Gelin Tarafının Yapması Gerekenler Nelerdir?

Düğünlerde Gelin Tarafının Yapması Gerekenler Nelerdir?
02.11.2022 20:07
Evlilik yoluna girildiğinde gelin yani kız tarafının alması gereken ve yapması gereken birçok şey vardır. Düğünlerde gelin tarafının yapması gerekenler nelerdir? Kınayı gelin tarafı mı yapar, gelin tarafı evlenirken ne alır? Düğünde gelin tarafı damada ne takar? Gelin tarafı geline ne takar, hangi eşyaları alır, nişanda gelin tarafının yapması gerekenler nedir? İşte tüm detaylar...

Evlilikte kız tarafının alacakları listesinde de birçok parça yer almaktadır. Ayrıca kız tarafı beyaz eşyayı da almaktan sorumlu olduğu bilinmektedir. Ancak bazı yörelerde erkek tarafının aldığı da görülmektedir. Bu noktada büyüklerinize danışarak hareket etmenizde fayda olacaktır.

Bornoz, nevresim takımı, halı, perde, havlu, yatak örtüsü gibi ev tekstili ürünleri de kız tarafına ait olduğu bilinmektedir. Düğünde gelinin ailesinin alması gerekenler arasında damada ve geline takılacak hediyeler yer almaktadır.

Kınayı Gelin Tarafı Mı Yapar?

Kına gecesi kız tarafının evinde yapılmaktadır veya kına için bir mekan tutulmaktadır. Kına gecesinde kız tarafının elbisesi, çerezler gibi birçok şeyi erkek tarafı karşılamaktadır. Fakat kız tarafına da bu süreçte bazı sorumluluklar ve alması gereken şeyler düşmektedir. Kız tarafı genelde tutulan mekanın ücretini karşıladığı bilinmektedir.

Gelin Tarafı Evlenirken Ne Alır?

Beyaz eşyalardaki alınacakların bölüşülmesi yöreden yöreye değişiklik gösterse de genellikle; televizyon, buzdolabı ve bazı ev aletleri damat yani erkek tarafından karşılanırken; çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, yatak örtüleri, tencere takımları, halılar ve perdeler gelin yani kız tarafından alınmaktadır.

Düğünde Gelin Tarafı Damada Ne Takar?

Gelinin ailesi damada genellikle saat ve tam altın taktığı bilinmektedir. Aile, maddi durumlarının elverdiği ölçüde genellikle kızlarına da 2 veya 3 bilezik takabilmektedir. Ayrıca gelinliği damat tarafı aldığına göre en çok sorulan sorulardan olan biri de düğünde damatlığı kim alır, sorusunun yanıtı da kendiliğinden netliğe kavuşmaktadır. Damadın düğünde giyeceği takımı almak da kız tarafının sorumluluğunda olduğu bilinmektedir.

Gelin Tarafı Geline Ne Takar?

Gelinin ailesinin kızlarına 2 veya 3 bilezik takması uygun görülmektedir. Anne de baba da hayattaysa, iki kişi de birer bilezik takabilmektedir. Damadın ailesinin ise geline takı seti ve 2 adet bilezik takması ideal olarak görülmektedir. Takı setinin içerisinde genellikle küpe, bileklik ve kolye bulunmaktadır.

Gelin Tarafı Hangi Eşyaları Alır?

Gelin tarafı yani kız tarafının da erkek tarafı kadar evlenirken alması gereken eşyalar olduğu bilinmektedir. Bu eşyalardan bazılarına aşağıdakiler gibi örnek verilebilir.

·        Yatak Odası Çeyiz Seti

·        Mobilya

·        Yatak Odası Takımı

·        Avizeler

·        Tekstil

·        Perdeler

·        Pamuklu Çift Kişilik Nevresim Takımı

·        Çift Kişilik Yorgan

·        Battaniyeler

·        Saten Çift Kişilik Nevresim Takımı

·        Yatak Örtüsü

·        Halılar

·        Alez

·        Baş Yastığı

·        Lastikli Çarşaflar

Nişanda Gelin Tarafının Yapması Gerekenler Nelerdir?

Geleneklere göre nişanı kız tarafı yapmaktadır. Tutulacak nişan salonundan, ikram edilecek yiyecekler ile nişan günü yapılacak diğer harcamalar kız tarafının sorumluluğunda olduğu bilinmektedir.

Nişan merasimi için kız tarafının alacakları arasında damada takılacak hediye de gelmektedir. Erkeğe nişan hediyesi ne alınır dersen de şık bir kol saatinin ideal olduğunu söyleyebilmemiz mümkün. Bileklik ya da aksesuar setleri gibi hediyeler beylere nişan hediyesi olarak alınabilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir