Dolma Tuzlu Olursa Ne Yapılır?

Dolma Tuzlu Olursa Ne Yapılır?
13.10.2022 18:52
Bazı yiyecekleri yaparken yanlışlıkla tuz oranınız fazla kaçırırız. Bu durumun düzelmesi için çözüm yolları ararız. Dolma, hamur, kısır tuzlu olursa ne yapılır? Acuka, makarna, aşure tuzlu olursa ne yapılır? Sorularının cevaplarını sizler için derledik.

Dolma Türk mutfağında sıklıkla rastladığımız ve insanların sıklıkla yaptığı bir yemektir. Bu yemeğin yapımında çok fazla su kullanılmaktadır. Bu yemeğin yapımındaki su ve tuz oranını ayarlayamadığımızda yemeğimiz tuzlu olabilir. Bu da dolma pişirirken çok rastlanan bir durumdur.

Dolmanın fazla tuz oranına göre üç yöntem kullanabilirsiniz. Eğer dolmanız hafif tuzlu ise yemeğin içerisine kaynarken bir ya da iki tane kesme şeker atabilirsiniz. Orta derecede tuzlu dolma yemeğinize dörde böldüğünüz yemekle beraber kaynatın, kaynattıktan sonra da patatesi atın. Eğer dolma yemeğiniz çok tuzlu olmuşsa yemeğin içine hem patates atın hem de suyun bir kısmını dışarıya alın.

Hamur Tuzlu Olursa Ne Yapılır?

Hamur içerisindeki malzemelerin oranı yapacağınız hamur işine göre çok önemlidir. Bir malzemenin fazla olması hamurun istenilen durumda olmamasına ve pişen hamur işinin istenilen dokuda olmamasına sebep olacaktır. Bu malzemelerden fazla olabileceklerden bir tanesi de tuzdur.

Yapacağınız hamur işine göre hamurunuzun fazla tuzunu almanın birkaç yöntemi bulunmaktadır. Tuzu fazla gelen hamurunuza patates, limon suyu, yoğurt, sirke, şeker ya da süt ekleyebilirsiniz. Bu hamurunuzun fazla tuzunu dengeleyecektir.

Kısır Tuzlu Olursa Ne Yapılır?

Kısır gündelik hayatta pratikliği ve lezzeti ile çok fazla tüketilen bir yemektir. Özellikle altın günleriyle özdeşleştirilen kısırın içerisindeki sulu malzemeleri dengelemek için baharatlarla süslenir. Fakat bazı zamanlarda baharatlar fazla gelebilir.

Bu fazla gelebilecek baharatlardan bir tanesi de tuzdur. Tuz oranı kısırınızı pişirirken fazla gelmiş olabilir. Hali hazırda genellikle içine katılan limon suyu bu noktada size çok yardımcı olacaktır. Kısırınıza pişirirken katacağınız 5 damla limon suyu kısırınızdaki fazla tuzlu tadı yok etmek için yeterli olacaktır.

Makarna Tuzlu Olursa Ne Yapılır?

Yapımında tuza ihtiyacımızın olduğu yemeklerden biri de makarnadır. Genellikle suyuna atılan tuzu atmak için en iyi zaman suyun kaynama zamanıdır. Bu noktada tuzu fazla katmış olabilirsiniz.

Tuzunun fazla geldiğini düşündüğünüz makarnanın suyuna limon suyu eklemek makarna pişerken tuzunu azaltacak yöntemlerden biri olacaktır. Eğer makarnanız piştikten sonra tuzlu olduğunu fark ederseniz ekstradan tuzsuz makarna ekleyebilirsiniz. Başka bir yöntem ise makarnanıza tuz oranı düşük bir sos eklemek olacaktır.

Acuka Tuzlu Olursa Ne Yapılır?

Acuka kahvaltılıklar arasında vazgeçilmez bir yere sahiptir. Baharatların enfes bir tat kattığı acuka bazen çok tuzlu olabilir. Bu tuz oranını azaltmak için içerisine birkaç damla damlatacağınız limon suyu yeterli olacaktır.

Aşure Tuzlu Olursa Ne Yapılır?

Muharrem ayının vazgeçilmez tatlısı aşurenin buğdayını haşlanma esnasında tuz kullanımı önemli bir yere sahiptir. Bu noktada tuz oranını kaçırmanız durumunda aşureniz istediğiniz tatlı durumundan çıkacaktır. Eğer tuzu fazla kaçırdığınızı düşünüyorsanız içerisine birkaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir