Döküm Tencere Mi Çelik Tencere Mi Daha İyidir?

Döküm Tencere Mi Çelik Tencere Mi Daha İyidir?
28.12.2022 21:12
Döküm tencereler ham maddesi demir olan tencerelerdir. Döküm tencere mi çelik tencere mi daha iyidir? Döküm tencere lekesi nasıl çıkar, dibi neden tutar, deterjanla yıkanır mı? Dibi tutan döküm tencere nasıl temizlenir? Döküm tencere elektrikli ocakta kullanılır mı? gibi döküm tencere ve tavalar hakkında merak edilen soruları siz değerli okuyucularımız için araştırdık ve cevapladık.

Tencere tercihi yaparken birçoğumuz hangi tencerelerin daha iyi olduğunu merak etmektedir ve araştırmaktadır. Tencere tercihi yaparken paslanmaz çelikten yapılmış tencereler, dökme demir tencereler ve seramik tencereleri tercih etmek en sağlıklısıdır. Ancak döküm tencere mi çelik tencere mi kıyaslamasını yaptığımızda döküm tencereyi seçmek her zaman için daha iyi olacaktır. Çünkü döküm tencereler hem daha uzun ömürlü hem de daha sağlıklıdır.

Döküm Tencere Lekesi Nasıl Çıkar?

Döküm tencerelerin temizliği için bulaşık makinesi genel olarak önerilmemektedir. Döküm tencerenin temizliğinin en sağlıklı yolu sıvı sabunla temizlemektir. Yumuşak bir sünger ve sıvı sabunla köpükledikten sonra güzelce durulayın. Daha sonra havlu ya da peçeteyle kurulamanız tencerenizin daha uzun ömürlü olmasını sağlar ve paslanmasını önler. Eğer döküm tencerenizde yanık lekesi varsa bunun için karbonat kullanabilirsiniz. İlk olarak az bir miktar karbonatı yanık bölgeye dökün ve ardından bir fırçayı sıcak suda ıslattıktan sonra çok bastırmadan fırçalayın.

Döküm Tencere Dibi Neden Tutar?

Döküm tencere ve tavanızı alıp bir süre kullandıktan sonra neyi pişirip neyi pişirmeyeceğinizi anlayabilirsiniz. Asitli gıdaları döküm tencerede pişirmemeye özen göstermelisiniz. Aksi takdirde asit tencerenin dibinin tutmasına neden olabilir. Ayrıca döküm tencerede yapışan yiyecekleri pişirmemelisiniz. Omlet, krep ve pilav gibi yiyecekler döküm tavada pişirilirken yapışmaktadır. Bu yapışma da tencerenin dibine tutmasına neden olur.

Döküm Tencere Deterjanla Yıkanır Mı?

Emaye kaplamalı ve emaye kaplamasız iki tür döküm tencere ve tavalar vardır. Eğer kaplamasız bir döküm tencere kullanıyorsanız temizliğini yaparken bulaşık deterjanı kullanmaktan kaçınmalısınız. Emaye kaplamasız tencerelerin en güzel temizliği sıvı sabun ile yapılmaktadır. Biraz yumuşak olan bir sünger ve sıvı sabun yardımıyla döküm tencerenizi temizleyebilirsiniz. Temizledikten sonra kuru bırakmaya özen göstermelisiniz. Bunların yanı sıra döküm tencerenizi elinizden geldiğince bulaşık makinesinde yıkamamaya çalışmalısınız.

Dibi Tutan Döküm Tencere Nasıl Temizlenir?

Dibi tutmuş tencereleri temizlemenin en güzel yolu karbonattır. Karbonatı dibi tutmuş bir döküm tencerede de kullanabilirsiniz. Tencerenin dibi tutan kısmını karbonatla yıkayın üzerini kaplayacak şekilde su ekleyin. Daha sonra birkaç saat bekletin. Birkaç saat bekledikten sonra tencerenin dibi kolayca kazınacaktır.

Döküm Tencere Elektrikli Ocakta Kullanılır Mı?

Döküm tava ve tencereler tüm ısı kaynaklarında kullanılabilecek şekilde üretilmektedir. Gazlı ocaklarda kullanılabilen döküm tencereler elektrikli ocaklarda da rahatlıkla kullanılabilir. Bunların yanı sıra cam seramik ocaklarda, katı ya da radyan saclarda da kullanılabilir. Ancak sadece mikrodalga fırınlarda kullanılmamalıdır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir