Doğumdan Sonra Lavman Yapılır Mı?

Doğumdan Sonra Lavman Yapılır Mı?
20.12.2022 21:32
Kadınların hayatlarındaki en güzel ve ayrıca en zorlayıcı dönemlerden biri hamilelik dönemi ve doğum sonrasıdır. Peki doğumdan sonra lavman yapılır mı, mide bulantısı olur mu, mide ağrısı neden olur? Doğumdan sonra neden saç dökülür, neden kanama olur, ne zaman duş alınır? İşte cevaplar.

Doğumdan önce hekimin isteğine bağlı olarak lavman uygulaması yaygın ve bilinen bir yöntemdir. Bağırsakların boşaltılması ve temizlenmesi açısından hastane görevlileri tarafından uygulanmaktadır. Doğum sonrasında annede eğer kabızlık şikayeti varsa bağırsak florasının düzenlenmesi için lavman uygulaması yapılabilir.

Doğumdan Sonra Mide Bulantısı Olur Mu?

Doğum sürecinde iyice genişleyen pelvik kaslarının toparlanması için belirli bir zamana ihtiyaç duyulmaktadır. Doğum sonrası ilk 24 saat lohusa gözlem altında tutulmalı ve sık sık sağlık tetkikleri yapılmalıdır. Tansiyon yükselmesi-düşmesi, kanama, bulantı, baş dönmesi görülebilmektedir. Ayrıca doğum sırasında acının hafiflemesi için verilen ilaçların bazıları hala vücutta kalabilir bu da mide bulantısına sebep verebilir.

Doğumdan Sonra Mide Ağrısı Neden Olur?

Doğum başından sonuna kadar oldukça ilginç ve zor bir deneyimdir.  Vücuttaki bütün hormon dengelerini alt üst ederek, vücudun dengesini büyük ölçüde bozan hamilelikten sonra toparlanmak zaman alacaktır. Öncelikle bu süreyi kendinize tanımalısınız. Zor bir süreç atlattınız ve hem psikolojik hem de duygusal olarak yıprandınız.

Evet hayatta başınıza gelebilecek en güzel şeylerden biri sağlıklı bir evlat dünyaya getirmektir. Fakat doğum da hiç kolay bir süreç değildir. 9 ay boyunca karnınızda taşıdığınız bebeğiniz, rahmin şeklini büyük oranda değiştirdiği için bir süre karın ve mide ağrıları yaşamanız oldukça normaldir.

Doğumdan Sonra Neden Saç Dökülür?

Doğumdan sonra vücut yaşamış olduğu hormonal değişikliklerden kaynaklı olarak pek çok sorunla karşı karşıya gelmektedir.  Saç dökülmesi bu problemlerden en can sıkıcı olanlarından biridir. Fakat bu durum geçici bir durumdur. Üzülmenize panik yapmanıza hiç gerek yok. Saç dökülmesi kadınlık hormonunun vücutta azalmasından kaynaklı olarak meydana gelir. Ve herhangi bir tedaviye ihtiyaç yoktur. Zamanla vücudunuz iyileşecek ve hormon seviyeleri ideal düzeyine çıkacaktır.

Doğumdan Sonra Neden Kanama Olur?

Doğum sonrası kanama dönemine “lohusa” dönemi denilmektedir. Bebeğinizin 9 ay boyunca genişletmiş olduğu rahminiz doğumdan sonra toparlanması için zamana ihtiyaç duyacaktır. Bu sırada regl kanamasına benzer kanamalar yaşamanız gayet normal bir süreçtir.  Rahmini bu dönemde küçülmeye başlayıp, eski şekline dönmeye çalıştığı için yaklaşık 6 hafta kadar kanama olabilir. Ancak kanamaların şiddeti birkaç hafta sonra azalmalıdır.

Doğumdan Sonra Ne Zaman Duş Alınır?

Doğumdan sonraki 40 güne kadar olan sürece lohusalık dönemi denilmektedir. Anne bu süreçte hastalıklara ve enfeksiyonlara kapılmaya açıktır. Vücudu doğum sonrasında yorgundur ve kasları ise güçsüz düşmüştür. Bu dönemde annenin iyi bakılması ve hijyenine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Doğumdan 3 gün sonra anne duş alabilir. Ayakta duş alması tavsiye edilmektedir. Varsa ameliyat dikişi, banyo sonrasında tampon hareketlerle kurutulmalıdır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir