Doğumdan Sonra Hormonlar Ne Zaman Normale Döner?

Doğumdan Sonra Hormonlar Ne Zaman Normale Döner?
20.12.2022 20:56
Doğumdan sonra hormonlar ne zaman normale döner? Doğumdan sonra adet olmamak kilo yapar mı, ayak büyür mü, ne zaman adet olunur? Doğumdan sonra boy kısalır mı? Doğumdan sonra cinsel ilişkide yanma, ağrı neden olur? Doğumdan sonra birçok merak edilen soru gündeme gelmektedir. Tüm soruların merak edilen cevaplarına bu yazımızda sizler için yer verdik…

Doğumdan sonraki süreçte tüm vücutta deri bollaşması ve sarkıklıklar meydana geldiği gözlemlenebilmektedir. Meme dokusunda büyüme ve sarkmalar görülebilir. Hormonal ya da doğum operasyonu esnasındaki fiziksel travmaya bağlı gelişen, vajen ve vulva deformasyonlarının yanı sıra doğum sonrası vajinal gevşeme ve genişleme durumu söz konusu olabilmektedir.

Doğumdan Sonra Adet Olmamak Kilo Yapar Mı?

Metabolizmadaki ve hormonlardaki değişime bağlı olarak vücudun su tutma düzeyinde bir artış gözlemlenebilmektedir. Kilo artışı ise her kadında aynı oranda gerçekleşmemektedir. Genellikle adet dönemlerinde baskülde normal kilodan 2 ile 3 kilo fazla çıkılması genel olarak bilinmektedir. Bazı kadınlarda sadece 1 ile 1,5 kilo alındığı da gözlemleniyor.

Doğumdan sonra gerçekleşen adet düzensizliği yaşamak oldukça normal ve doğal bir durum olarak bilinmektedir. Bu durumda yeni doğum yapmış annelerin endişelenmesini gerektiren bir durum bulunmamaktadır. Eğer bebek emzirilmiyorsa, doğumdan yaklaşık altı ila sekiz hafta sonra adet dönemi geri dönmektedir. Emziriliyor ise, geri dönme süresi değişecektir.

Doğumdan Sonra Ayak Büyür Mü?

Ankete katılan kadınların yüzde 60–70′inin ayaklarının doğumdan sonra daha büyük ve geniş hale geldiğini söylemişlerdir. Hamilelik öncesi ve doğumdan beş ay sonra yapılan ölçümlerde ortalama ayaklarının 2 ila 10 mm büyüme görüldüğü araştırmalarca tespit edilmiştir. Bu durum ödemden de kaynaklanabilir.

Doğumdan Sonra Ne Zaman Adet Olunur?

Adet kanaması en erken olarak doğumdan 6-8 hafta sonra başlaması söz konusu olabilir. Yumurtlama ise ortalama doğum sonrası 6. Haftada geri geldiği bilinmektedir. Eğer emziriyorsanız, emzirdiğiniz sürece adet kanamasının gözlemlenmesi mümkün olmayabilir.

Doğumdan Sonra Boy Kısalır Mı?

Doğum sonrasında boyun kısalması bilgisi yanlış bilinen bir bilgidir. Yani doğum sonrasında boy kısalmamaktadır. Yalnız bazı kadınlar, doğum yaptıktan sonra boylarının biraz daha uzadığını söylemişlerdir. Bu tip doğumdan sonra boy uzaması ya tesadüfen gerçekleşmektedir. Ya da çok nadir hallerde 1-2 cm olarak gözlemlenmiştir.

Doğumdan Sonra Cinsel İlişkide Yanma Neden Olur?

Doğum sonrası cinsel birleşmede ağrı oluşması sık rastlanan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Değişen hormonlar cinsel isteği azaltmaktadır. Bundan dolayı da uyarılma azalır, uyarılmanın azalması, vajinal ıslanmanın az ya da hiç olmasına sebep olacağından birleşmede ağrı oluşmasına neden olur.

Doğumdan Sonra Cinsel İlişkide Ağrı Neden Olur?

Doğum yapmış kadınlarda ilişki sırasında penisin rahimi ittirmesi bazı kadınlarda rahatsızlık durumu yaratmasıyla beraber biraz ağrının oluşmasına neden olabilir. Ancak bu durum kesinlikle acıya neden yaratmaz. Yaşanan bu rahatsızlık pozisyon değiştirtirilerek ortadan kaldırılabilir. Doğumdan sonra doktor genellikle 6 hafta süre ile cinsel ilişkiyi yasaklamaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir