Dil ve Anlatım Öğretmeni Nasıl Olunur?

Dil ve Anlatım Öğretmeni Nasıl Olunur?
11.05.2022 11:46
Dil ve anlatım öğretmenliği hakkında oldukça merak edilen pek çok farklı konu vardır. Dil ve anlatım öğretmenliği hakkında en çok merak edilen; dil ve anlatım öğretmeni nasıl olunur, dil ve anlatım öğretmenliği taban puanları nelerdir gibi soruların cevaplarına yazımızda yer verdik.

Dil ve anlatım öğretmeni olmak için üniversitelerin Fen Edebiyat Fakültesine bağlı olan bölümlerden bazılarını okuyup bitirmek gereklidir. Bu bölümler; Çağdaş Türk Lehçeleri ve Türkçe öğretmenliği gibi bölümlerdir. Ayrıca Fen Edebiyat Fakültesine bağlı olan Türk Dili ve Edebiyatı bölümü gibi bölümlerin mezunları da formasyon alarak dil ve anlatım öğretmeni olabilmektedirler.

Dil ve Anlatım Öğretmenliği Taban Puanları Nelerdir?

Dil ve anlatım öğretmeni olmak isteyenler üniversite sınavına girerek alakalı bölümlerin puanlarını tutturmaları gerekmektedir. Bu alakalı bölümlerin taban puanları ise okuldan okula ve seçilen alakalı bölüme göre değişmektedir. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği devlet üniversiteleri taban puanları; Marmara Üniversitesi'nde 410,8559 puan, Gazi Üniversitesi'nde 400,07875 puan, Dokuz Eylül Üniversitesi'nde 391,69 puan, Balıkesir Üniversitesi'nde 371,55 puan, Necmettin Erbakan Üniversitesi'nde 369,18 puan, Atatürk Üniversitesi'nde 365.114 puan, Dicle Üniversitesi'nde 359,89 puan ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde 358,25 puandır.

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümü taban puanları ise; İstanbul Üniversitesi'nde 290,92 puan, Hacettepe Üniversitesi'nde 278,18 puan, Ankara Üniversitesi'nde 258,91 puan, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi'nde 235,75 puan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde 225,39 puan ve Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde 210,25 gibi puanlara sahiptir. Ayrıca Türk Dili ve Edebiyatı okuyup formasyon almak isteyenler için de birçok devlet veya özel üniversitelerde yüksekten düşüğe giden taban puanlar mevcuttur.

Dil ve Anlatım Öğretmeni Ataması Var Mı?

Dil anlatım öğretmenliği ataması olup olmadığı bu mesleği yapmak isteyenler için çok hassas bir olaydır. Dil anlatım öğretmenliği ataması hemen hemen her yıl olan ve ortalama 500 kişinin atanması ile gerçekleşmektedir. Ancak bu atama için de bir sınava girmek ve belirli bir puan almak gerekmektedir. Ayrıca atamaları beklemek yerine özel okullara da başvuru yaparak mesleğe başlamak mümkündür. Atamalar devlet okullarında öğretmenlik yapmak isteyenler için yapılmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir