Depresyonun Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Depresyonun Psikolojik Nedenleri Nelerdir?
17.10.2022 22:35
Vücutta gerçekleşen ağrıların, ısırmaların, gıcırdatmaların sebepleri merak edilen konulardan bir tanesidir. Özellikle bunların istemsiz bir şekilde gerçekliyor olması daha da ilginç bir hale gelmesini sağlamaktadır. Depresyonun ve dudak ısırmanın psikolojik nedenleri nelerdir? Diş sıkmanın, ağrısının ve gıcırdatmanın psikolojik nedenleri nelerdir? Tüm soruların cevapları, detaylı bir şekilde bu haberimizde.

Beyindeki kimyasal iletimde rol oynayan maddeler ile ilgili dengesizlikler depresyon olarak kişiyi etkilemektedir. Depresyonun çok fazla sebebi bulunabilmektedir. İşsiz kalmak, kötü ebeveynler, alkol kullanımı, düşük sosyoekonomik düzey bu sebeplerden bazılarıdır.

Diş Sıkmanın Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Diş sıkma problemi, diş hekimleri tarafından sıklıkla rastlanmakta olan problemlerden bir tanesidir. Çok fazla insan diş sıkma probleminden rahatsızdır. Diş sıkmanın birçok psikolojik nedeni olabilmektedir. Kendini ifade etmekte zorluk yaşamak, duyguları bastırmaya çalışmak bu sebeplerden bazılarıdır.

Diş Ağrısının Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Diş ağrısı, çekilmesi en zor ağrılardan bir tanesidir. Kişinin hayat kalitesinde düşüşlere sebebiyet verir. Diş ağrısının birçok sebebi olabilmektedir. Çok farklı nedenlerle kişi ağrı çekebilmektedir. Ağrıların yoğun olduğu bir yaş dönemi bulunmaksızın, kişi her anda diş ağrısına maruz kalabilmektedir. Çoğunlukla ağrı kesicilerden yararlanmaya çalışılmaktadır. Diş ağrısının nedenlerinden bazıları şunlardır;

·        Diş eti rahatsızlıkları

·        Diş çürümesi ile oluşmuş olan apseler

·        Diş minesinin aşınması durumu

·        Gömülü dişler

·        Diş sağlığına gereken önemin verilmemesi

Diş Gıcırdatmanın Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Tıbbi adı ‘bruksizm’ olan diş gıcırdatma birçok kişide olan rahatsız edici problemlerden bir tanesidir. Genellikle uyku esnasında görülen bir problemdir. Bir çeşit uyku bozukluğudur. Diş gıcırdatma problemi çoğunlukla diş sağlığındaki sıkıntılar kaynaklı veya nörolojik kökenlidir. Bruksizm hastalığına sahip insanların uyku esnasında dişlerinin gıcırdaması ile aktif olan kaslarının normal insanlara kıyasla 3 kat fazla olduğu gözlemlenmiştir. Kas kasılmalarının gücü de normal hale göre çok fazla yüksektir. Diş gıcırdatmalarının bazı sebepleri şunlardır;

·        Diş yapısı

·        Nörolojik sebepler

·        Kullanılan ilaçlar

·        Kişilik yapısı

·        Genetik faktörler

·        Psikolojik problemler

·        Gerginlik

·        Stres

·        Uyku bozuklukları

·        Huzursuz bacak sendromu

·        Migren

Dudak Isırmanın Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Dudak ısırmanın başlıca sebepleri arasında kişinin kendine olan güveninde eksiklik bulunması veya hissettiği kaygıdaki yüksek artış bulunmaktadır. Sınav stresleri, aile problemleri, maddi sıkıntılar da dudak ısırma problemini oluşturabilecek sebeplerden bazılarıdır. Fiziksel örnekler ise havanın soğukluğu ile alakalıdır. Beslenme bozukluğu ile dudakları çatlamaya başlayan insanlar dudaklarını kemirmeyi alışkanlık haline getirebilmektedir.

Dudak ısırma, estetik açısından pek hoş bir görüntü oluşturmamaktadır. Bu sebep ile kişiyi rahatsız edebilmektedir. Dudak ısırmalarının artışı veya azalmayışı ile incelen dudaklar arasında yaralar ve çatlaklar oluşmaya başlar. Cilt, zamanla hassas bir hal alır. Gittikçe hassaslaşan cilt, enfeksiyonlara açık hale gelir. Böylece virüsler vücuda hızlı ve kolay şekilde girebilmektedir. Stresin azaltılmaya çalışılması, kişinin dengeli ve düzenli beslenme sistemine kendisini alıştırması dudak ısırma problemlerinin giderilmesine yardımcı olacak etkilerdendir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir