Demir Hapı Mide Bulantısı Yapar Mı?

Demir Hapı Mide Bulantısı Yapar Mı?
14.01.2023 20:53
Herhangi bir sebepten kaynaklanan mide bölgesindeki rahatsızlık ve kusma isteğine mide bulantısı denilmektedir. Bu yazımızda mide bulantısının altında yatan sebepleri inceleyeceğiz. Demir hapı, huzursuz bacak sendromu, hamilelikte kansızlık mide bulantısı yapar mı? İshal, orta kulak iltihabı, inofolic combi, irozinc mide bulantısı yapar mı? İşte detaylar.

Vücudun sağlık bir şekilde çalışması için en temel vitamin ihtiyaçlarından biri demirdir. Genellikle kadınlarda hamilelik ve ergenlik döneminde değişen hormonlar ve vücut dengesinden dolayı daha sık görülme yatkınlığı bulunmaktadır. Kanda yeterli miktarda alyuvar seviyesinin olmaması demir eksikliğine yol açar ve buna “emir eksikliği anemisi” denilmektedir. Vücuttaki yoksunluğundan kaynaklı olarak takviye edici ilaç ve haplarla tedavi edilmeye çalışır.

Bu takviyeleri doktor kontrolünde almak gerekmektedir. Çünkü bazı yan etkiler de gelişebilir. Kabızlık, dışkı renginde koyulaşma, midede yanma ve mide bulantısı gibi sonuçlar doğurabilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Mide Bulantısı Yapar Mı?

Nöropsikiyatrik bir rahatsızlık olarak değerlendirilen huzursuz bacak sendromu, hastanın bacağında yanma, karıncalanma ve uyuşukluk gibi durumlar hissetmesiyle ortaya çıkmaktadır. Özellikle dinlenme sırasında genellikle uykuda bacak bölgesinde hissedilen rahatsızlık gün boyunca hissedilebilmektedir. Sıklıkla uyku bozukluğu, yorgunluk, halsizlik gibi sonuçlar doğurmaktadır. Hastalarda mide şikayetleri belirgin semptomlarından biri değildir.

Hamilelikte Kansızlık Mide Bulantısı Yapar Mı?

Özellikle hamilelik döneminde değişen hormonlardan dolayı kansızlık ihtimaliniz artar. Hamilelikte görülen Kansızlığın derecesi hem anne hem de bebeğin sağlığı açısından çok önemli olduğu için hemen tedavi edilmesi gerekmektedir. Çok ağır kansızlık erken doğum ya da düşükle sonuçlanabilir. Folik asit ve demir takviyesi ile kansızlık kontrol altına almaya çalışılır. Hamilelikteki demir eksikliği baş dönmesi, baş ağrısı mide- bağırsak problemleri olarak belirti verir.

İshal Mide Bulantısı Yapar Mı?

Bakteriler, virüsler ülseratif kolit, gıda zehirlenmeleri gibi problemlerin mide ve bağırsakta tahribat yaratması sonucunda boşaltım sisteminde meydana gelen hasar kaynaklı dışkılama bozulabilir. Normalden çok daha sulu ve çok sayıda dışkılamak olarak görülen bağırsak hareketine ishal denilmektedir. Mide bulantısı, ateş, kusma, karın ağrısı şeklinde kendisini göstermektedir. Genellikle tedaviye ihtiyaç duymadan kendiliğinden geçer.

Orta Kulak İltihabı Mide Bulantısı Yapar Mı?          

Bazen kendiliğinden geçebilen bazen de ilerleyen enfeksiyon kaynaklı ciddi problemlere yol açabilen bir rahatsızlıktır. Kulağın orta odasında meydana gelen ses titreşimlerini engelleyerek işitme problemlerine yol açan ciddi bir sorundur. Ayrıca vücudun dengesini bozarak baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma gibi problemlere de yol açmaktadır.

İnofolic Combi Mide Bulantısı Yapar Mı?

Özellikle hamilelik döneminde demir eksikliğinden kaynaklı olarak gebelere önerilen bir takviyedir. İçerisinde yumuşak jelatin şeklinde 20 adet folik asit takviyesi bulunmaktadır. Kullanan kadınların yorumlarına göre baş ağısı, iştahsızlık, ağızda kötü tat, şişkinlik, sinirlilik ve mide bulantısı şeklinde yan etkileri görülmektedir.

İrozinc Mide Bulantısı Yapar Mı?

İrozinc, folik asit ve demir içeren ağız yolu ile kullanılan bir kapsüldür. Her kutuda toplamda 20 adet kapsül bulunmaktadır. Demir eksikliğinin yanında varsa çinko eksikliğini de tedavi edebilmektedir.  Nefes darlığı-hırıltılı soluma, yüzün, dilin, boğazın şişmesi, kaşıntı gibi durumlar ortaya çıkıyorsa bu ilacı kesinlikle kullanmamalısınız.

 Bunlar çok ciddi ve görülme sıklığı çok az olan semptomlar olduğu için alerjik olabilir. Tıbbi bir tedaviye ihtiyaç duyabileceğiniz için bu gibi belirtiler gördüğünüzde acilen hastanelere başvuru yapmalısınız. Bu belirtiler çok ciddi ve görülme ihtimali çok seyrektir.

En yaygın ve beklenen belirtileri ise bulantı, ishal, kusma, kabızlık, dışkı renginin koyulaşıp değişmesi gibi belirtilerdir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir