Çocuklarda Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?
25.01.2022 09:00
Saç dökülmesi birçok kişide görülen bir durumdur. Saç dökülmesi çocuklarda da görülen bir durumdur. Çocuklarda saç dökülmesinin birçok nedeni de vardır. Çocuklarda saç dökülmesine ne iyi gelir, hangi vitamin eksikliğinden olur, hangi doktora gidilir? Gibi merak edilenleri sizler için derledik.

Günümüzde çoğu insanda saç dökülme problemi; hormonal ve besinsel faktörler, kimyasal maddelere maruz kalmak, genetik, vücut, kıl gelişimi bozuklukları, ilaçlar, psikolojik stres ve saçlı deri hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilen bir durum olarak bilinmektedir. Sağlıklı bir insanda saç dökülmeleri 2 aya kadar sürebilen bir durum olarak bilinmektedir. Çocuklarda saç dökülmesi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen bir durumdur. Çocuklara uygun olmayan sabun ve şampuan kullanımı, yetersiz beslenme, kalıtsal özellikler, saç koparma hastalığı, mantar hastalığı, yüksek ateş ve bazı durumlara bağlı olarak gerçekleşen üzüntü, sıkıntı, stres çocuklarda belli başlı saç dökülmesi nedenleri arasında gösterilebilmektedir. 

Çocuklarda Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Pek çok insanda saç dökülmesi ile meydana gelmenin yanı sıra çocuklarda da bu durumla karşı karşıya gelmek olası bir durumdur. Çocuklarda saç dökülmesinde birçok iyi gelen yöntem vardır. Saç derisine ılık bir şekilde badem yağı masajı yapmak oldukça etkili bir yöntemdir. Dengesiz bir beslenme saç dökülmesinin en önemli bir sebebi olduğu için Demir ve çinkodan zengin beslenme uygulayın. Pekmez, baklagiller, yumurta sarısı, kuru meyveler, yeşil sebzeler gibi besinler oldukça saç dökülmesine fayda sağlayacaktır. 

Çocuklarda Saç Dökülmesi Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Çocuklarda saç dökülmesi oldukça ciddi bir problemdir. Çocuklarda saç dökülmesinin belli başlı birçok nedeni bulunmaktadır. Saçları dökülen bir çocukta biotin eksikliği ilk olarak akla gelmektedir. Bu çocuklarda genellikle kas ağrıları yorgunluk ve kas krampları da görülmesi olası bir durumdur. Biotin bir diğer isim olarak bilinen, b7 veya H vitamini olarak da günümüzde sık sık adından söz ettirmektedir.

Çocuklarda Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Çocuklarda saç dökülmesi oldukça ciddi bir problemdir. Çocuklarda saç dökülmesi ile ilgilenen bir bölüm Tabii ki de mevcuttur. Çocuğunuza saç dökülmesi ile ilgili bir problem ile karşılaştığınız zaman yapmanız gereken tek şey bir cildiye uzmanı tarafından randevu almaktır. Randevu aldığınız cildiye doktoru sizden kan testi ve vitamin testi isteyecektir. Bu kontrollerden sonra sorunun ne olduğu anlaşılacaktır. Çocuklarda saç dökülmesi için cildiye doktoruna gitmek oldukça çocukta karşılaşılan bu sorun ile ilgili bir çözüm yöntemlerinin başında gelmektedir. Hekiminizin sizin için kan testi ve vitamin testi isteyip sorunun çok iyi bir şekilde anlayarak tedaviye hemen başlamak oldukça etkili olacaktır. Çocuklarda saç dökülmesi aslında çok da büyük bir sağlık sorunu olmamakla birlikte belli başlı birçok çözüm yöntemleri de oldukça mevcuttur. Çocuklarda saç dökülmesi genellikle vitamin eksikliğinden kaynaklanan bir durum olarak bilinmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir