Cin Nedir?

Cin Nedir?
04.09.2021 12:30
Cin, birçok dini inanışta var olduğuna inanılan mitolojik bir varlıktır. Bizler de cinler bir insana neden musallat olur?, cinler melek midir?, cinler gelmesin diye dua, cin gibi uyanık olmak ne demek?, cinlerle konuşan peygamber, cinler musallat olur mu?, Kuran’a göre cinler, cinlerden bir ifrit, cinlerden önce ne vardı? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Cin, birçok dini inanışta var olduğuna inanılan mitolojik bir varlıktır. Cinlerin insanlar kadar üstün hisleri, duyguları bulunamaz çok hızlı hareket edebilirler. Cinler hakkında bilenen en önemli özellik ise istedikleri kişilerin veya nesnelerin şeklini alabildikleridir.

Cinler Bir İnsana Neden Musallat Olur?

Çoğu araştırmaya ve inanca göre cinler kişilere musallat olabilmektedir. Fazla stres yaşamak, aşırı öfkeli ve sinirli olmak, aşırı korkmak, nefsinin aşırı isteklerine yenilmek cinlerin musallat olabilmesine sebebiyet verebilen davranışlar olarak nitelendirilmiştir. Fakat tüm bunların yanında Müslümanlık inancı konusunda yol gösterici bir mevki olan Diyanet, cinlerin insanlara musallat olmadığı konusunda bir açıklama yapmıştır.

Cinler Melek Midir?

Kur’an-ı Kerim’de cinlerin melek olmadığı belirtilmiştir. İblisin cinlerden olduğu buyurulmuştur. Bu yüzden inanışlara göre cinler kesinlikle melek olarak adlandırılamaz.

Cinler Gelmesin Diye Dua Nedir?

Müslümanlık inancında birçok koruyucu dua mevcuttur. İnançlı kişiler bu duaları okuyarak hem Allah’a dua ederler hem de kendilerini koruma altına alırlar. Cinlerin gelmesini önlemek ve korunmak amacı ile de dualar bulunmaktadır.

·        Fatiha Suresi

·        Ayet-el kürsi

·        Nas ve Felak sureleri

·        İhlas suresi

·        Bekara suresi

Gibi dualar ve sureler okunarak kişi kendisini koruyabilir.

Cin Gibi Uyanık Olmak Ne Demek?

Bu kavram mecazi olarak kullanılmaktadır. Cinler istedikleri her şeyin kılığına bürünebildikleri ve iblisin kurnazlığına sahip oldukları için üstün bir varlık olarak görülmektedir. Çoğu kişi zekasını ve her ortama hazırlıklı olma hissini başarılı şekilde kullanabilir bu durum da diğer kişiler tarafından cin gibi uyanık benzemesi yapılmasına olanak sağlamıştır.

Cinlerle Konuşan Peygamber Hangisidir?

Müslümanlık tarihinde cinler, hayvanlar gibi canlılar ve varlıklarla konuşabilen Peygamber; Hz. Süleyman’dır. Üstün yetenekleri sayesinde cinlere hükmettiği inanışı yaygın bir şekilde bilinmektedir.

Cinler Musallat Olur Mu?

Pek çok din insanının yorumuna göre cinler insanlar ile uğraşabilirler. Fakat bundan korunmanın yolları dinimizde oldukça mümkündür. Dua okumak ve besmele çekmek kişileri koruma altına alır. Diyanetin araştırma ve yorumlarına göre cinler insanlara musallat olmazlar.

Kuran’a Göre Cinler Nedir?

Kuran’a göre cinler ve şeytanlar, saf ateşten ve havadan yaratılan ruhani varlıklardır. Cinler de tıpkı insanlar gibi birbirleri ile evlenebilirler ve çoğalabilirler ve Allah’a iman etmek zorundadırlar. Yine Kuran’a göre cinler, insanların onları göremeyeceği yerde yaşamaktadırlar ve onlar insanları görebilmektedir. Ayrıca irade sahibi varlıklar olarak bilinirler.

Cinlerden Bir İfrit

İfrit, İslam inancında güçlü ve zararlı olduğuna inanılan şeytanlara verilen isimlerdir. Kuran’da ifrit kelimesi bir kere Neml Suresinde geçmektedir. Bu sureye göre Hz. Süleyman’ın emrinde cinlerden orduların olduğu bilinmektedir. Hz. Süleyman Belkıs’ın tahtını kimin ona getirebileceğini sorduğunda cinlerden bir ifrit ona tahtı gözlerini açık kapatıncaya kadar getirebileceğini söylemiştir. Kuran’a göre ifrit cinlerin en güçlüsü olarak nitelendirilmiştir.

Cinlerden Önce Ne Vardı?

Allah’ın ilk önce neyi yarattığı konusu günümüze kadar pek çok araştırma konusu olmuştur. Müslümanlığa göre Allah ilk olarak Baş Melek Mikail’i yaratmıştır. Daha sonra Allah’ın dört baş meleği yaratılmıştır. Daha sonra ise diğer varlıklar yaratılmıştır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir