Cildinize Zarar Veriyor Olabilirsiniz: Yüz Temizliğinde Doğru Bilinen 7 Yanlış Yöntem

Cildinize Zarar Veriyor Olabilirsiniz: Yüz Temizliğinde Doğru Bilinen 7 Yanlış Yöntem
25.07.2022 14:02
Cilt temizliği yaparken aslında yanlış yöntemler kullanıyor olabilirsiniz. Yüz temizliğinde dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir? Yüzümüzü sık sık yıkamak doğru mu? Yüz temizlerken suyun sıcaklığı nasıl olmalı? Yüzü ovarak temizlemek doğru mu? İşte detaylar…

Yüzünüzü temizlemek, muhtemelen cilt bakım rutininizin en ihmal edilen kısmıdır. Ancak önemsiz sayılan küçük detaylar uzun vadede sorunlara neden olabilir. Tekrarlanan uygulama hataları çeşitli cilt hastalıklarına ve şekil bozukluklarına neden olabilir.

1.Doğru Temizleyiciyi Bulmak Çok Önemli!


Cilt tipinize uygun bir yüz temizleme jeli kullanmazsanız, zamanla su kaybı, kızarıklık ve pul pul dökülme gibi çeşitli belirtiler yaşarsınız. Satın aldığınız ürünün içeriğini öğrenin ve size uygun olanı seçin.

2.Sürekli Yıkamak Zararlı Olabilir!


Temizlik konusunda hassas olabilirsiniz. Ancak, cildinizi günde iki defaya kadar yıkamanız gerektiğini unutmayın. Dahası; cildin doğal nem dengesini bozabilir ve kuruluğa neden olabilir.

3.Su Sıcaklığı Önemlidir


 Yüzünüzü sıcak ve soğuk suyla yıkamakla ilgili çeşitli söylemler vardır. Sıcak su gözenekleri açar ve en çok önerilen yöntemdir. Ancak sıcak suyun ciltteki koruyucu yağ filmine zarar verdiği ve su dengesini bozduğu unutulmamalıdır. Sıcak veya soğuk su önerilmez. Ilık su cildiniz için idealdir.

4.Ovarak Temizlemek Yanlıştır


Temizleme jelini uyguladıktan sonra, ölü deriyi kuvvetli bir şekilde ovalayarak çıkarmaya çalışırsanız, cilt kaçınılmaz olarak deforme olacaktır. Bu nedenle cildinize nazikçe masaj yapın ve bakım yapın.

5.Çok Fazla Yıkama İşlemi Cilde Zarar Verir


 Çok az temizlik de yüz temizliğinde büyük sorunlara neden olabilir. Özellikle akşamları yüz makyajını çıkarmadan uyumak sivilce, sivilce ve kırışıklık gibi ciddi cilt sorunlarına neden olabilir.

6.Havlu Kullanımına Dikkat!


Önemli olmayan bir detay gibi gözükse dahi kullandığınız havlunun yumuşak dokuya sahip olması ve cildinizi yumuşak dokunuşlar ile silmeniz cildinizde oluşabilecek kırışıklıkları önleyecektir.

7.Nemlendirici Seçerken Dikkatli Olun


Cildinize uygun olan nemlendiricileri tercih etmeniz oluşabilecek olası aşırı cilt yağlanmasını önler. Bu sebeple nemlendirici satın almadan önce içeriğini kontrol etmek gereklidir.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

SAĞLIK Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir