Ciğer Tavanın Yanına Ne gider?

Ciğer Tavanın Yanına Ne gider?
15.10.2022 01:28
Türk mutfağı dünyanın en zengin mutfaklarından biri, göz dolduran ana yemekler, çorbalar, tatlılar. Yemeklerin zenginliği kadar kombinasyonu da oldukça önemli. Peki hangi yemeğin yanına ne gider? Ciğer tava, kuru dolma, domatesli pilav, domatesli bulgur, domates çorbasının yanına ne gider? Cevizli eriştenin yanına ne gider? Gelin yardımcı yemeklerimize birlikte göz atalım.

Ciğer tava, Edirne’nin en meşhur yemeğidir. Sadece Edirne’ye ciğer tava yemek için gidenlerin sayısı azımsanmayacak kadar diyebiliriz. Soğuk ve sıcak olarak tüketilebilen ciğer, demir deposudur. Kansızlığa, halsizliğe, kronik yorgunluğa doktorların önerdiği doğal bir şifa kaynağıdır. Sofraların vazgeçilmesi ciğerin yanına ise en çok, pilav, ayran ve yeşillik yakışıyor. Hem lezzetli hem de sağlıklı ciğerin yanına bu alternatif lezzetleri koyabilirsiniz.

Kuru Dolmanın Yanına Ne Gider?

Güneydoğu Anadolu’nun kavruk güneşinde kurutulmuş, biber ve patlıcan kurusuna denmektedir. Hem pratik hem de çok lezzetli olan kuru dolmanın ünü kendi coğrafyasıyla sınırlı değil. Kurutulmuş biber ve patlıcanların içinin doldurulmasıyla yapılır. Biberin ve iç harcın malzemesine göre acılı veya acısız şekilde tüketilebiliyor. Kuru dolmanın yanına ise soğuk çorba veya yoğurtlu meze yapabilirsiniz.

Domatesli Pilav Yanına Ne Yakışır?

Pilavın her türlüsünü seviyoruz. Domatesli pilav son dönemlerde adını daha çok duyduğumuz, tencere yemeklerinden biri. Domatesli pilavın yanına en çok et ve et yemekleri yakışıyor. Tavuk çöp şiş ya da nohut yemeği de yapabilirsiniz.

Domatesli Bulgur Pilavı Yanına Ne Yakışır?

Yazın organik domateslerle yapılan bulgur pilavı, mis gibi kokusuyla özellikle yazın hafif olması sebebiyle tercih ediliyor. Soğuk veya sıcak istenildiği şekilde yenebiliyor ve tadı bozulmuyor. Bulgur pilavını, yanına soğuk ayran, cacık, semiz otlu yoğurt, patlıcan kebabı ve tavuk yemeği ile servis edebilirsiniz

Domates Çorbasının Yanına Ne Gider?

Vitamin ve mineraller açısından çok zengin olan Türk mutfağının vazgeçilmez lezzeti domates çorbası. Dalından toplanmış taze domatesler rondoda çekilir ve orta ateşte yavaş yavaş pişer. En son üzerine rendelenmiş kaşar koyularak çorba hazır hale getirilir. Yanına patates topları, karışık mevsim salata, sade pirinç pilavı, ev yapımı yoğurt gibi seçenekler ekleyebilirsiniz.

Cevizli Eriştenin Yanına Ne Gider?

Ana malzemeleri un, yumurta, yağ ve son olarak tuz olan, farklı şekillerde açılıp kesilen dünya mutfağında da sıkça gördüğümüz bir yemek. Aslında güneşte kurutularak yapılmış makarnalara erişte diyoruz. Bazı yörelerde ise kesme adıyla biliniyor. Ülkemizde, kadınların toplanarak evlerine hazırladıkları sadece, peynirli veya cevizli olarak tükettiği sevilen bir lezzet.

Uzun süre tok tutucu özelliği sayesinde, porsiyonu ayarlanarak diyetisyenlerin diyet yaparken önerdiği bir ürün. İçerisinde bolca A vitamini bulunan erişte, sivilce ve akneye iyi geliyor. Hamurun erişte haline getirilmesi zahmetli olsa da tatlandırma süreci oldukça kolay. Eritilen tereyağına haşladığımız erişteleri ekliyoruz karıştırıyoruz. Son olarak rondodan geçirdiğimiz cevizleri ekliyoruz. Cevizlerin boyutuna kendiniz karar verebilirsiniz. Yanına süzme mercimek, kremalı mantar sote, şakşuka gibi tarifler eklenerek servis edilebilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir