Cem İsmi Kuranda Geçiyor Mu?

Cem İsmi Kuranda Geçiyor Mu?
15.10.2022 01:16
Uzmanlar, isimlerin çocuğun kişiliklerini ve ilerleyen yıllardaki tavır ve tutumlarını etkilediğini belirterek anne babaları uyarmaktadır. Peki; Cem, Cemre, Dua, Defne, Demir, Deniz, Eslem ve emir ismi Kur’an da geçiyor mu? Güncel cevaplar bu yazımızda…

Cem ismi Kur'an-ı Kerim'de yazılı olarak geçmektedir. Cem isminin kullanılması İslami açıdan caizdir. Kullanılmasın da ve çocuklara konmasında bir sakınca yoktur. Farsça kökenlidir. Cem ismi hükümdar, şah anlamlarına gelmektedir.

Cemre İsmi Kuranda Geçiyor Mu?

Cemre ismi kuranda geçmeyen isimlerdendir. Cemre ismi dini açıdan veya İslami açıdan caiz mi değil mi diye soracak olursanız, Cemre isminin hiçbir sakınca içermediğini söylenmektedir.

 

Dua İsmi Kuranda Geçiyor Mu?

Dua isminin Kur'an'da geçip geçmediği internet üzerinde en çok araştırılan isimler arasında yer almaktadır. Arapça kökenli bir isim olması yanında Dua ismi Kur'an'da geçmemektedir. Güzel ve anlamlı olması nedeniyle Dua ismi son dönemlerde kız çocukları için en çok beğeni toplayan isimler arasında bulunmaktadır.

Defne İsmi Kuranda Geçiyor Mu?

Yeni doğacak olan bebeklerine isim bulma arayışı ve heyecanı içerisinde olan anne, babalar Defne isminin anlamını ve özelliklerinin yanı sıra, ‘Defne ismi ne demek, Defne ismi Kuranda geçiyor mu?’ sorularının cevap aramaktadır. Defne ismi Kuranda geçmemektedir.  

 

Demir İsmi Kuranda Geçiyor Mu?

 Demir, erkek çocukların en çok konula isimlerdendir. Bir element anlamında kullanılır. Kayıtlara göre Demir ismi kuranda geçmemektedir. Ancak siz yine de İslami kaynaklardan araştırma yapmaya devam edebilirsiniz.

Deniz İsmi Kuranda Geçiyor Mu?

Kuran'ın hiçbir yerinde Deniz ismi geçmemektedir.  Kuranı Kerim'de Deniz diye bir isim bulunmamaktadır. Bununla birlikte, anlamına baktığımız zaman, din ve kültüre aykırı düşen bir yanı olmadığı için, Deniz ismi kesin olarak caiz olan isimler arasında yer almaktadır.

Eslem İsmi Kuranda Geçiyor Mu?

Eslem ismi Kur'an-ı Kerim'de Bakara Suresi 131. Ayet, Nisa Suresi 125. Ayet, Saffat Suresi 103. Ayet ve Enam Suresi 14. Ayet’ lerin de geçmektedir. Eslem ismini koymak kesinlikle caizdir.

Emir İsmi Kuranda Geçiyor Mu?

Arapça bir kelime olan Emir ismi emretmek kökünden türemiştir. Aynı zamanda Emir, Abbasi devletinde devletin başındaki kişilere verilen isimdir. Ayrıca bir toplumun başı ve yöneticisi olarak da bilinmektedir. Emir, Allah'ın (C.C) emri anlamında da kullanılabilmektedir. Kur’an da geçmemektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir