Çelik Tencere Altı Nasıl Temizlenir?

Çelik Tencere Altı Nasıl Temizlenir?
26.10.2022 22:44
Mutfakta en çok kullanılan çelik tencerelerinizin nasıl kullanılması ve temizlenmesi gerektiğine dair doğru bilgilerle araştırma yaptık. Çelik tencere altı nasıl temizlenir, nasıl parlatılır, yapışan bez nasıl temizlenir? Alırken neye dikkat etmeliyiz, bulaşık makinesinde yıkanır mı, paslanır mı, gökkuşağı görüntüsü nasıl geçer?

Çelik tencere altı için özel detetjanlar üretilmiştir. Tabi buna gerek kalmadan evdeki malzemelerle de çıkarmak mümkündür. Karbonat ile çelik tencere altları anında temizlenerek altındaki tüm leke ve paslar gider. Bulaşık teli ile az miktarda karbonatla kolaylıkla çıkarmış olacaksınız. Limonda da diğer kalıcı çıkarıcı olan yöntemler arasındadır. Bu iki yöntem hem evinizde bulunan malzeme hem de anında lekeyi çıkaracak yöntem olmaktadır.

Çelik Tencere Altı Nasıl Parlatılır?

Çelik tencere altlarını limon suyu ile parlatma şansınız var. Limonun leke ve pas çıkarıcı özelliği sayesinde çeliğin gerçek tabanına inerek parlatılması sağlanır. Bu yüzden limon hem yemeklerde hem de yediğimiz malzemeleri temizlemede son derece önemli bir ürün olmaktadır.

 Diğer bir parlatma yöntemi ise tuz olmaktadır. Tuzu tencerenin altına koyarak bir miktar bekletin daha sonra sıcak suyla telle yavaş yavaş ufalayın. Böylelikle tencerenin eski haline dönmesini tamamlamış olacaksınız. Tabi marketlerde tencere parlatıcı olan ürünlerde vardır. Bu ürünlerle tencerenin parlamasına da yardımcı olacaksınız.

Çelik Tencere Altına Yapışan Bez Nasıl Temizlenir?

Mutfakta en çok karşılaştığınız durumlardan biri de çelik tencerenin altına yapışan bezler olmaktadır. Bu bezin tencerenin kızgın yerine yapışması ile bezin erimesi sağlanır. Bu yüzden bezi tencerenin tabanından zarar vermeden çıkarmanız gerekir. Bu işlemi öncelikle sıcak suyun içine tencereyi koymanız gerekir. Daha sonra yavaş yavaş bez tencerenin tabanından çıkmış olacaktır. Diğer bir yöntem ise tuz olmaktadır.

Tuzu yavaşça tel ile hassas şekilde çıkarma işlemi tamamlamış olacaksınız. Bu yöntemler mutfakta hızlı şekilde uygulanan yöntemlerdir. Başka türlü özellikle leke çıkarıcı porçöz gibi birçok deterjanla bu işlemde anında yerine gelecektir.

Çelik Tencere Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz?

Çelik tencere alırken güvenilir noktalardan almanızı tavsiye ederiz. Çünkü bazı sahte tencereler, hem yemeğinizi hem de sizin zehirlenmenize neden olabilir. Bu yüzden tencerenin çelik olmasını doğru bir araştırma ile almanızı tavsiye ediyoruz.

Çelik Tencere Bulaşık Makinesinde Yıkanır Mı?

Çelik tencereleri bulaşık makinelerinde yıkamamanız gerekir. Çünkü tencereye zarar vermektedir. Tencerenin çizilmesine ve renginin de renk değiştirmesine neden olur. Bu yüzden elinizde yıkamanız gerekir. Kendi bulaşık deterjanınızla elinizle yıkayarak daha uzun sürede çelik tencerenizin kullanımını sağlamış olacaksınız.

Çelik Tencere Paslanır Mı?

Evet, tencerenizi eğer ıslık şekilde raflara koyarsanız paslanma oranını artırmış olacaksınız. Bu tarz ürünleri daha hassas şekilde koruma özelliği ile temizleyin. Aksi takdirde paslanma yemeklerin içinde zehirlenme gibi oranını da artırmaktadır. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Islak şekilde dolaplarınıza koymayınız.

Çelik Tencere Dibi Gökkuşağı Görüntüsü Nasıl Geçer?

Çelik tencere dibinde en çok rastlanan olumsuz durumlardan biri de gökkuşağı şeklinde renk almasıdır. Bu rengi geçirmek için karbonat gibi ürünle bu olumsuz lekeyi çıkarmış olacaksınız. Ya da porçöz temizlik ürünü kısa sürede dipteki o görüntüyü bir silme ile eski temiz haline getirmiş olacak.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir