Çanakkale Savaşında Kaç Suriyeli Öldü?

Çanakkale Savaşında Kaç Suriyeli Öldü?
05.12.2022 22:50
Çanakkale savaşında kaç Suriyeli öldü? Çanakkale savaşında Türk ordusu kaç kişiydi? Çanakkale savaşında tank, uçak var mıydı? Çanakkale savaşında vurulan geminin adı nedir? Çanakkale savaşında Araplar var mıydı? Çanakkale savaşı Türk milletini derinden etkileyen ve tarihte çok önemli bir yeri olan savaş olarak bilinmektedir. Çanakkale savaşında yaşanan olaylar ile ilgili pek çok merak edilen sorunun cevaplarını okuyucularımız için bu yazıda paylaştık...

Çanakkale Cephesi'nde 30 bin Suriyelinin savaşmış olarak bilinmektedir, 600 Suriyelinin ise bu savaşta hayata gözlerini yumduğu bilinmektedir. Dolayısıyla bu sayı savaşta burada hayatını kaybeden her 100 askerden birinin Suriye coğrafyasından gelen askerlerden olduğu ifade edilmektedir.

Ayrıca bugünkü Suriye topraklarının Osmanlı İmparatorluğu’nun tam ortasına denk düştüğü söylenmektedir. Mustafa Kemal Paşa’nın emrinde Suriye bölgesinden ve özellikle Türkiye’nin Güneydoğu bölgesinde bulunan Urfa, Antep ve Kilis illerinde oluşturulan birliklerin Çanakkale’de görev aldığı görülmektedir.

Çanakkale Savaşında Türk Ordusu Kaç Kişiydi?

Bazı bilinen ve derlenen kayıtların verilerine göre Çanakkale Savaşı'nda savaşan asker sayısı 158 bin olarak bilinmektedir. Ancak kayıp olan kişilerle birlikte toplam şehit sayısı 250 bin olarak tahmin edildiğinden savaşan asker sayısının da 158 binin çok daha üstünde olduğu söylenmektedir.

Çanakkale Savaşı'na katılan devletlerin hepsi büyük kayıplar vermiş. Çanakkale savaşı sırasında 56.000 Türk askeri hayata gözlerini yummuştur. Çanakkale Savaşı sırasında yaralanan 21.000 kişi ise hastanede şehit olmuşlardır.

Çanakkale Savaşında Tank Var Mıydı?

Çanakkale savaşında 4 Karadağ tabanca, 2 mavzer mekanizması, 4 Osmanlı matarası, 4 top mermisi, süngüler, yağdanlık, 7 el bombası savaş aleti ve malzemeleri olarak bulunmaktadır. Bunun yanında Çanakkale savaşında tankın bulunduğuna dair bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat tank yerine uçağın olduğu biliniyor.

Çanakkale Savaşında Uçak Var Mıydı?

Çanakkale'ye de ulaşmış olan Ertuğrul isimli Bleriot uçağı Ocak 1915'te Çanakkale'ye sevk edildiği bilinmektedir. Böylece bölgeye gelen ilk kara uçağı olarak iz bırakmıştır.

Ayrıca savaşın başında Türk tarafının elinde savaş uçağı olarak kullanılabilecek çok az sayıda uçak vardı. Çanakkale'ye ulaşabilen ilk uçak, Pilot Teğmen Fazıl Bey'in kullandığı Nieuport deniz tayyaresi olduğu bilinmektedir.

Çanakkale Savaşında Vurulan Geminin Adı Nedir?

Seyit Onbaşı'nın vurduğu geminin adı Ocean zırhlısı olarak karşımıza çıkmaktadır. 18 Mart 1915 tarihinde bu gemi vurulmuştur. Üçüncü atışında İngilizlerin en büyük savaş gemilerinde olan HMS Ocean adlı gemiyi dümen donanımından yani arkadaki pervaneden vurmuştur.

Çanakkale Savaşında Araplar Var Mıydı?

Çanakkale Savaşı'nda görev almış olarak dört adet Halep Türkmen Taburu vardır. Bunun yanında Çanakkale Savaşı'nda görev almış Arap taburları da bulunmaktadır. Ancak Çanakkale Savaşı'nda firar eden 70 bin de asker de vardır ve bu firarilerin tamamı Kürtler ve Araplardan oluştuğu bilinmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir