Çanakkale Savaşı’nda Denize Mayın Döşeyen Komutan Kimdir?

Çanakkale Savaşı’nda Denize Mayın Döşeyen Komutan Kimdir?
29.11.2022 22:04
Günümüzde rahat ve özgür şekilde yaşıyorsak bu Çanakkale zaferi sayesinde gerçekleşmiştir. Çanakkale Savaşı’nda denize mayın döşeyen komutan kimdir, devletin başında kim vardı, metrekareye kaç mermi düştü? Çanakkale Savaşı’nda Enver Paşa’nın rolü nedir, en rütbeli komutan kimdir? Çanakkale Zaferi hakkında en doğru araştırmaları yaparak meraklılarına için paylaştık.

1915 yılında Çanakkale donanmasında bulunan Nusret adlı kişi adeta savaşın yönünü değiştirir. Savaş alanlarına döşediği mayın sayesinden denizden gelen hareketler bu mayın sayesinde engellenmiştir. O Çanakkale Savaşı anlarında bir tarih yazmıştır. İnancı ve kendine güvenmesi sayesinde Türk yurdunun kurulmasını sağlayan isimler arasında gelir.

Çanakkale Savaşı’nda Devletin Başında Kim Vardı?

Çanakkale Savaşı yıllarında sadece isim olarak devletin başında Osmanlı Devleti yer alıyordu. 35.padişah Sultan Reşat o yıllarda devletin başına geçmiştir. İngiliz ve Fransızların sömürüsü altında bir devlet yönetmektedirler.

Mustafa Kemal ve arkadaşlarının yaptıkları plan neticesinde Türk halkının desteği ile bu vatan kazanılmıştır. Osmanlıya kalsa yurt sömürü halinde olacak fakat isim anlamında Osmanlının yöneteceğine dair bir plan proje yapılmıştır. Bu yüzden Çanakkale Savaşı bizim için önem arz eden ve bize miras bırakılan tarihler arasındadır. O savaşta yaşanılan her olay ve hikaye Türk olduğumuza şükredip ve bu vatanın evladı olduğumuz için sevinmemiz gerekir.

Çanakkale Savaşı’nda Metrekareye Kaç Mermi Düştü?

Çanakkale Savaşı dünya tarihinde en büyük savaşlar arasına girer. Bu sebepten ötürü metrekareye en çok mermi düşen savaş özelliği de gösterir. 1 metrekareye ortalama 6000 merminin düştüğü tahmin edilir. Savaşın alanı ve savaşanların fazla olduğu bir vatan uğruna can pahasına savaşıldığı anlar yaşanmıştır. Mucizelerin gerçekleştiği bir savaş olmasından ötürü Türk milleti için önemli savaşlar arasındadır.

Çanakkale Savaşı’nda kullanılan toplar ve mermiler geçmişe bakarak bir tık daha ötede teknolojik açıdan kullanım söz konusudur. Türk tarihinde önemi olan bu savaşta türk halkı bir mucize gerçekleştirmiş olup Türkiye Cumhuriyetin kurulmasını sağladılar. Bu sebepten ötürü bu özel günü ve bizler için şehit olan Türk evladını unutmadan ve her gün şükredip dua ederek uyumalıyız.

Çanakkale Savaşı’nda Enver Paşa’nın Rolü Nedir?

Savaş başladığında Başkomutan vekili olarak bilinir. Çanakkale savaşı zaferle kazanıldıktan sonra tümgeneralliğe yükseldi. Yani Çanakkale Savaşı’nda verdiği kararlar ve cephede askeri yönetmesi büyük önem taşır. Atatürk’ü Anafartalar’da savaş sırasında hiç ziyaret etmemiştir. Bu da biline önemli konular arasında gelir. Enver paşa, Atatürk kadar o savaş yıllarında Türk halkı için öne arz eden kişiler arasında gelir.

Çanakkale Savaşı’nda En Rütbeli Komutan Kimdir?

Çanakkale Savaşı’nın oluşumu ve planlayıp harekete geçirmesi Enver Paşa aracılığıyla gerçekleşir. Bu sebepten ötürü o sırlarda en rütbeli komutan Enver Paşa olmaktadır. bu savaşın zaferle kazanılması ve yapılan planlar sayesinde zafer elde edilmiştir. Enver Paşa ve diğer kişiler ile Atatürk olmasaydı bu vatan kurtulamaz ve sömürü altında olurdu.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir