Burçlara İnanmak Günah Mı?

Burçlara İnanmak Günah Mı?
22.11.2022 22:45
Dinimizde yapılması sakıncalı olan bazı durumları merak ediyoruz. Peki burçlara inanmak, ben aldırmak, banyoda müzik dinlemek, cünüp gezmek günah mı? Cinsel şeyler düşünmek, cenabet iken oruç tutmak, cevşen takmak günah mı? Merak edilenler yazımızda.

Burçlar Kur’an-ı Kerim’de 4 ayrı yerde geçmektedir. Burçlara inanmak konusu İslami açıdan hassas bir konudur.  Burçların insanların üzerindeki karakteristik özelliklerini bilmek, tanımak veya öğrenmek sakıncalı değildir. Fakat gelecek tahminleri yapmak, hayatımızı burçlara göre düzenlemek, fal baktırır gibi burçlara anlam yüklemek dini açıdan caiz değildir.

Allah’tan başka hiç kimse geleceği tahmin edemeyeceği için, günlük veya haftalık yapılan yorumlar burçların aşk, iş, aile hayatıyla ilgili varsayımlı ifadelerde bulunmak günahtır.

Ben Aldırmak Günah Mı?

İslamiyet, estetik kaygı dışında hiçbir sebep yokken, Allah’ın bizim için uygun gördüğü özelliklerimizi, keyfi nedenlerle değiştirmeyi kesinlikle yasaklamıştır. Vücudunuzdaki ben sağlık açısından bir tehlike oluşturuyorsa aldırmanızda bir dini açıdan bir sakınca bulunmamaktadır. Fakat görüntüsünü beğenmediğiniz için estetik kaygılarla yaptırmak istediğiniz işlemler İslami açıdan caiz değildir.

Banyoda Müzik Dinlemek Günah Mı?

Temizlik Müslümanların en dikkat ettikleri konulardan biridir. Beden temizliği İslamiyet’te kurallar içerisinde sınırlandırılmış, belli bir ritüel içerisinde yapılması gereken önemli bir hadisedir. Banyo yaparken müzik dinlemek konusu ise insanların kafasını meşgul ediyor. Şöyle ki, eğer şarkı, içerisinde Allah’a, Peygambere ve dine hakaret içerikli sözler barındırmıyorsa dinlemekte bir sakınca bulunmamaktadır. Abdest alınacak ya da tuvalete girilecekse o zaman şarkı dinlemeniz kesinlikle caiz değildir.

Cünüp Gezmek Günah Mı?

Cünüp olmak, cinsel ilişki ya da adet periyodu sonrasında kişinin dini usullere göre temizlenmemiş olanına denilmektedir. Birçok ibadeti yapmamız bu dönemde engelleneceği için, eğer aksi bir durum yoksa kişinin bir an önce temizlenmesi, boy abdesti alması şarttır.

Cenabet yani cünüp gezmek tek başına bir günah sayılmaz. Ancak Cünüp olunduğu için kaçırılacak olan vakit namazı ve diğer ibadetleri yerine getirememek günahtır.

Cinsel Şeyler Düşünmek Günah Mı?

Bir Müslümanın ruhu, kalbi, beyni ve sözleri her zaman temiz düşüncelerle dolu olmalıdır. Cinsel şeyler düşünmek, izlemek gibi durumlar, eyleme dökülmedikçe yani zina yapılmadıkça günah değildir. Fakat bu durumlar zaman içinde fiile dönüşürse o zaman günah sayılmaktadır.

Cenabet İken Oruç Tutmak Günah Mı?

Cenabet şekilde gezmek ya da oruç tutmak İslami açıdan günah değildir. Fakat cenabet şekilde beklememek dini açıdan daha uygun olacaktır. Cünüp hali ibadetlerimize engel olmaması açısından sadece 1 vakit namazı kadar ertelenebilir. Daha fazla uzatılırsa vakit namazını terk etmek olarak sayılır ve günahı büyüktür.

Cevşen Takmak Günah Mı?

İçerisinde ayet, hadis, dua gibi insanları kötü duygu ve durumlardan koruyacağına inanılan, boyuna asılan bir tür dini simgedir. Cevşeni üzerimizde taşımanın dini açıdan herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. İçerisinde dua ve ayet olduğu için takılması günah değildir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir