Boyun Germe Ameliyatı SGK Karşılar Mı?

Boyun Germe Ameliyatı SGK Karşılar Mı?
01.12.2021 12:30
Estetik amaçlı yapılan ameliyatlar gün geçtikçe artarken, son dönemlerin trendlerinden olan boyun germe ameliyatları da çokça yapılan işlemler arasına girmeye başladı. Boyunda ki gıdıyı almak ya da sarkmanın giderilmesi için yapılan boyun germe ameliyatlarının, fiyatları ve sonrası için ne yapmak gerekiyor gibi konular merak ediliyor. Boyun germe ameliyatı SGK karşılar mı? Boyun germe ve güçlendirme egzersizleri nelerdir? Boyun gerilmesi neden olur? Boyun germe ameliyatı sonrası ne yapılmalıdır? Gibi merak edilenleri sizler için araştırdık.

Estetik alanı genel olarak özel merkezlerde yapılırken, birçok estetik ameliyatı SGK tarafından karşılanmamaktadır. Bunlar keyfi uygulamalar olduğu zaman, yine SGK bu ameliyatları karşılamamaktadır. Estetik cerrahisinin zorunlu olduğu zamanlarda ve bu zorunluluk raporla kanıtlanmış ise SGK bu ameliyatları karşılamaktadır. Boyun germe ameliyatları da gereklilik hallerinde, SGK tarafından karşılanmaktadır.

Boyun Germe Ve Güçlendirme Egzersizleri Nelerdir?

Birçok nedenden dolayı boyun bölgesinde sarkmalar oluşabilirken, bu durum kötü bir görüntüye sebebiyet verebilmektedir. Sarkmalar oluşmadan önce bazı egzersizler ile burada ki kasları güçlendirme mümkün olabilmektedir. İlk yapmanız gereken dik bir şekilde durmak ve karşı tarafa doğru bakmak olacak. Pozisyonu aldıktan sonra elinizle hafif kuvvet uygulayarak, kafanızı geriye doğru kaldırın. Aynı pozisyonda ellerinizi kafanızın arkasına alarak, bu seferde öne doğru kafanızı eğin. Bu egzersizleri 10 tekrar yaptıktan sonra, sağ ve sola doğru kafanızı eğip, ellinizle az kuvvet uygulayın. Hareketleri direnç bandı ile yapmak, burada ki kasları güçlendirecek ve boyun bölgesi sarkması engellene bilecektir.

Boyun Gerilmesi Neden Olur?

Birçok kişinin sorunu boyun sarkması olurken, bazı kişilerde boyun gerilmesi sorunları ile başa çıkmaya çalışmaktadır. Boyun gerilmesi, boyun bölgesinde ki kasların, bazı sebeplerden dolayı kasılması ve ağrılar oluşturması ile kendini belli eder. Bu kasılmanın sebebi ise birçok nedenden olabilirken, ağır kaldırmak, yoğun idman, uyku sırasında yanlış pozisyonda uyuma, yanlış yastık kullanımı gibi durumlar sebeplerden bazılarıdır.

Boyun Germe Ameliyatı Sonrası Ne Yapılmalıdır?

Genelde 3 ila 5 saat arasında değişen boyun germe ameliyatları, ufak estetik ameliyatları olarak bilinir. Bu yüzden ameliyat çok ağır geçmeyip, sonrasında hemen toparlanmak mümkündür. Yine de 1 hafta kadar ya da duruma göre 10 gün kadar bir süre dinlenmelidir. İşlemden sonra direk güneş ışığına çıkmak için 12 gün kadar bir süre beklenmelidir. Bu süre içerisinde boyun bölgesi güneş ışınlarından korunmalıdır. Ameliyat sonrası verilen, ilaçları doktorunuzun söylediği süre boyunca kullanmaya özen gösteriniz. Ameliyat sonrası spor ve egzersiz içinde belli bir süre beklemek iyi olacaktır. Düz yürüyüşler için 2 hafta ve ağır spor için 3 hafta kadar bir süre beklenip, daha sonra aktivitelere başlamak iyi olacaktır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir