Boyun Germe Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Boyun Germe Hakkında Merak Edilen Bilgiler
14.08.2021 13:00
Boyun bölgesi, yaşlanma belirtilerinin ilk olarak etkilendiği vücut bölgelerinden birisidir. Boyun germe ameliyatı fiyatı ne kadar, SGK karşılar mı, boyun germe ve güçlendirme egzersizleri neler? Boyun gerilmesi neden olur, ameliyat sonrası ne yapmalı?

Boyun bölgesi, yaşlanma belirtilerinin ilk olarak etkilendiği vücut bölgelerinden birisidir. Ayrıca; boyun bölgesinde kronik nedenlerden veya vücudun kilo alıp vermesine bağlı olarak oluşabilen boyun problemleri de gözlemlenmektedir. Boyun bölgesinde fazla yağ dokusu, sarkmış kas yapısı, belirgin gıdık yapısı ve boyun germe ameliyatlarının belli başlı nedenleri arasında yer almaktadır. Yazımızın devamında boyun germe ameliyatı hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Boyun Germe Ameliyatı SGK Karşılar Mı?

Zaman içerisinde boyun bölgesinde bulunan derilerde, doku kayıpları ve bollaşmalar meydana gelmektedir. Böylece boyun derisinde kırışıklıklar, katlanmalar ve sarkmalar görülmektedir. Boyun bölgesine meydana gelen değişimleri ameliyat ile eski haline getirmek mümkündür. Boyun germe ameliyatı; estetik müdahale kapsamına girdiği için SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Boyun Germe ve Güçlendirme Egzersizleri Nelerdir?

Boyun kaslarımız gün içerisinde yaşadığımız stresi bünyesinde biriktiren vücudumuzun en önemli bölümlerinden birisidir. Düzenli bir program çevresinde yapılan egzersizler, boyun çevremizi güçlendirerek günlük yaşantımızda rahatlık sağlayacaktır. Aşağıda verilen egzersizi yaparak boyun bölgenizin gerilmesini ve güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

 1) Elinizin tersini bel kısmınıza yerleştirin. Başınızı geriye doğru ittikten sonra hafif bir şekilde yana doğru eğin. Boynunuzun diğer tarafında gerilme hissedeceksiniz. Daha sonrasında yana doğru eğdiğiniz başınızı, koltuk altınız yönünde yavaşça çevirmeye başlayın. Elinizden yardım alarak çevirme hareketiyle beraber boynunuzun diğer tarafını germeye başlayabilirsiniz. Bu egzersiz hareketi ile boyun kaslarınızın gerildiğini ve güçlendiğini hissedeceksiniz.

2) Elimizin tersini belinizi koyun ve başınızı omzunuz yönünde aşağı doğru eğin. Başınızı eğdiğiniz bölümde elinizi kaldırın başınızın arkasından direnç uygulayın. Başınızı yavaş bir şekilde geriye doğru itmeye çalıştığınız sırada eliniz direnç uygulayarak boynunuzun arka kısımda gerilecektir. Bu egzersiz ile boynunuzun arka kısmında bulunan kaslarınızın gerilmesini rahat bir şekilde hissedeceksiniz. 25 saniye bu pozisyonda kaldıktan sonra elinizi yavaş bir şekilde indirebilirsiniz.

Boyun Gerilmesi Neden Olur?

Boyun kaslarının gerilmesi kişiye oldukça acı hissettiren bir sağlık sorunudur. Boyun gerilmesi; boyunu destekleyen kasların darbe, düşüş veya spor sürecinde boyuna gereğinden fazla yüklenilmesi sonucu oluşmaktadır. Boyun bölgesinde meydana gelen gerilme, kas dokularının ağrıya karşı oluşturduğu koruyucu bir yanıttır.

Boyun Germe Ameliyatı Sonrası Ne Yapılmalı?

Boyun germe ameliyatı sonrası derinin boyun konturuna uyumlu bir şekilde iyileşmesini sağlamak için korse kullanabilirsiniz. Ameliyat sonrasında özellikle yüz bölgesinde şişlik ve morluk oluşması olağandır. Morluklar 8-10 gün çevresinde azalma göstermektedir. Boyun germe ameliyatı sonrası en az 2 hafta dinlenmenize özen göstermelisiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir