Bordro Nasıl Hesaplanır?

Bordro Nasıl Hesaplanır?
11.10.2022 19:13
Birçok hesaplama var kafamızı karıştıran. Bunlardan bazılarına değinmek istedik. Bordro, damga vergisi, cayma bedeli nasıl hesaplanır? Bazal metabolizma ve beden kitle endeksi nasıl hesaplanır? Her birinin cevabı detaylıca yazımızda.

İşçinin yaptığı iş karşılığında işvereninin yapmış olduğu ödemeyi, tüm vergileri ve kesintileri ile gösteren ve çalışanın, çalıştığı süre zarfı boyunca sistematik bir şekilde güncellenen belgeye verilen ad bordrodur. Bordronun hesaplanması brüt ücretten; SSK primi, işsizlik sigortasında işçi payı, gelir vergisi, vergi matrahı, damga vergisi gibi miktarların belli oranda kesilmesiyle hesaplanmaktadır.

Beden Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Beden kitle indeksi, kişinin vücudundaki yağ oranını göstermeye yarayan bir hesaplama yöntemidir. Tabii burada çıkan sonuç tahmini bir sonuçtur. Kişinin boy ile kilo oranı esastır. İndeks sonucunda, kişinin kilosunun ideal olup olmadığı ile ilgili tahmini bir sonuca ulaşılır.

Beden kitle indeksi, vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile hesaplanabilmektedir.

Bazal Metabolizma Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma, vücudun pasif fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gerekli olan enerjiyi kullanan sisteme verilen isimdir. Kilo alıp verme dönemlerinde bazal metabolizma hızının ölçülmesi gerekmektedir. Bu hız için bazı sabitler bulunur.

Kadınlar için: 655,1 + (9,56xkilo) + (1,85xboy) – (4,68xyaş)

Erkekler için: 66,5 / (13,75xkilo) + (5,03xboy) – (6,75xyaş)

Cayma Bedeli Nasıl Hesaplanır?

İmzalanan sözleşmelerden, vakti dolmadan çıkmak isterseniz ödemeniz gereken bir bedel çıkar. Bu bedel, cayma bedelidir. Firma tarafından, ödemeyi gerçekleştirmediğiniz ayların toplamının cayma bedeli olarak ödenmesi istenir. Cayma işlemi için izlenecek yollardan bazıları şunlardır;

·        Firma şubesine giderek iptal ettirmek

·        SMS yolu ile iptal ettirmek

·        Yazılı bir belge ile iptal ettirmek

·        Müşteri hizmetlerine danışıp talepte bulunarak iptal ettirmek

Müşteri hizmetlerinden bu işlemler için detaylı bilgi almak mümkündür. Sözleşmenizde kalan ayları ve ödemeniz gereken miktarı bu yolla danışıp öğrenebilirsiniz.

Cayma bedelini hesaplamak aslında pek zor bir iş değildir. İmzalamış olduğunuz sözleşmeniz gereklidir bu işlem için. Sözleşmenizin bitmesine kaç ay kaldığını hesaplayın. Aylık olarak ödemeniz gereken miktar ile kalan ay sayısını çarpın. Bu, size ortalama cayma bedelinizin ne kadar olduğunu söyleyecektir.

Damga Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle damga vergisi, devlet tarafından alınan bir vergidir. Biraz daha açmak gerekirse, kurum ve kişiler arasında gerçekleşen işlem ve anlaşmaların geçerliliğini kanıtlayan belgelerden alınan bir vergidir. Resmi belge sayılan her belgeden damga vergisi alınabilir. Resmi belge, kurumların kendi aralarında tüzel şahıslar ile iletişim sağlamak amacı ile oluşturdukları belgelerdir. Resmi belge veya herhangi bir sözleşmeyi imzalayan her vatandaş damga vergisi mükellefi sayılabilmektedir.

Damga vergisinin hesaplanmasında birçok vergi dilimi hesaplanır. Bunu kontrol etmek için, Damga Vergisi Kanunu doğru bir kaynak olacaktır. Damga Vergisi Kanunu, hangi türde olan belgelerden ne oranda vergi alınacağını detaylı bir şekilde bulunduran bir kanundur. Yani, damga vergisi aslında belgeye göre değişmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir