Bordo Pasaportu Olan Gri Pasaport Alabilir Mi?

Bordo Pasaportu Olan Gri Pasaport Alabilir Mi?
23.01.2023 00:00
Umuma mahsus pasaportlardır ve sahip olabilmek için Türk vatandaşı olma şartı bulunmaktadır. Peki bordo pasaportu olan gri pasaport alabilir mi, randevusu nasıl alınır, süresi nasıl uzatılır? Bordo pasaport uzatılır mı, umumi mi- hususi mi, kaç ülkeye vizesiz girilebilir, ne zaman yenilenir? Sizin için araştırdık.

Gri pasaport bir çeşit hizmet pasaportudur. Devlet tarafından yurtdışında görevlendirilmiş kimselere verilen belediyelerce ve idarelerce sağlanan özel görev pasaportudur. Turistik amaçla kullanılamayan, sadece görev süresince geçerlilik hükmü bulunan bir belge niteliğindedir. Eğer bordo pasaportunuz var ve devlet tarafından böyle bir göreve atanmışsanız elbette gri pasaport alabilirsiniz. Ancak sadece bordo pasaporta sahip olmanız gri pasaport almanızın yolunu açmaz.

 Bordo Pasaport Randevusu Nasıl Alınır?

Bordo pasaport sahibi olabilmeniz için öncelikle Türk vatandaşı olmalısınız. Daha sonrasında pasaport için randevu oluşturmanız gerekmektedir. Bunu online kanallar üzerinden E-devlet, https://randevu.nvi.gov.tr adresinden ya da Alo 199 numaralı çağrı merkezinden randevu alarak oluşturabilirsiniz. Seçtiğiniz gün ve saatte il ve ilçe nüfus müdürlüklerinde olmanız gerekmektedir. Aksi halde 1 ay süreyle yeni randevu oluşturamazsınız.

Bordo Pasaport Süresi Nasıl Uzatılır?

Pasaportlar süreli belgelerdir. En az 6 ay en çok 10 yıl olacak şekilde düzenlenmektedirler. Pasaportunuzun süresini uzatmak için yine nüfus müdürlüklerinden randevu almanız gerekmektedir. İsterseniz randevunuzu online kanallar üzerinden de oluşturabilir ya da Alo 199 no’lu hattan randevu talebinizi oluşturabilirsiniz. Uzatma talebinizde yeniden defter bedeli ödemenize gerek yoktur. Harç bedelini yatırmanı yeterli olacaktır.2023 harç bedelleri ise şu şekildedir,

-6 aylık harç bedeli: 689 TL

-1 yıl harç bedeli: 1.008 TL

-2 yıl harç bedeli: 1,646 TL

-3 yıl harç bedeli: 2.338 TL

-3+yıl harç bedeli: 3.295 TL

Bordo Pasaport Uzatılır Mı?

Pasaport uzatma işlemleri yine bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüklerinden gerçekleştirilmelidir. Online kanallar üzerinden randevu alarak pasaport uzatma işlemi talebinde bulunabilirsiniz. Bordo pasaportunuzu istenilen belge ve evraklarla birlikte belirli bir süreye kadar uzatabilirsiniz.

Bordo Pasaport Umumi mi? Hususi Mi?

Türkiye Cumhuriyeti’nde geçerli toplamda 5 adet pasaport bulunmaktadır. Ayrıca Türk pasaportu dünyanın en güçlü 38.pasaportu özelliği bulunmaktadır. Bu pasaportlardan bordo pasaport ise umuma mahsus pasaport olarak adlandırılmaktadır.

Bordo Pasaport İle Kaç Ülkeye Vizesiz Girilebilir?

Bazı ülkeler bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarına kapılarını vizesiz açmaktadır. Dünyanın en güçlü 38.pasaportu olan Türk pasaportu 64 ülkeye vizesiz girmenizi sağlamaktadır. Ayrıca 37 ülkeye kapı vizesi alarak 13 ülkeye de internetten e-vizeye başvuru yaparak geçiş sağlayabilirsiniz.

Bordo Pasaport Ne Zaman Yenilenir?

Pasaport kimliğinizin de yerine kullanabileceğiniz resmi bir evraktır. Yurtdışı seyahatleriniz için pasaportunuzun bitiş süresi oldukça önemlidir. Pasaportunun süresi biten ya da yaklaşan vatandaşlar pasaport uzatma talebinde bulunabilir. Pasaportunuzun acilen yenilenmesi gerekiyorsa henüz süresi dolmadan da yeni pasaport için başvuru yapabilirsiniz. Süresinin dolmasına 6 aydan az kalmış vatandaşların ülke giriş çıkışlarında ve pasaport kontrollerinde problem yaşamamaları için acilen pasaportlarını yenilemesi gerekmektedir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir