Böbrekler Neden Ağrır?

Böbrekler Neden Ağrır?
31.01.2023 21:17
Böbrekler neden ağrır? Böbreklere iyi gelen içecek, böbrekler nerede bulunur? Böbrekler sırt ağrısı yapar mı? Böbrekler atık maddelerin tamamını temizler mi? Böbrekler az çalışırsa ne olur? Böbrekler insan vücudunda yer alan organlardan bir tanesidir ve birçok görevi bulunur. İşte detaylar.

Böbrek ağrısının birçok olası sebebi olabilmektedir. Bu nedenlere bakıldığında ise başlıcaları dehidrasyon, böbrek enfeksiyonu, böbrek taşı, böbrek kisti, polikistik böbrek hastalığı, glomerülonefrit, hidronefroz ve aterosklerotik renal arter stenozu olarak sayılması mümkündür.

Böbrek ağrısının en temel belirtisi ise karın ve sırt bölgesinden yanlara vuran bir ağrı olarak bilinmektedir. Bu ağrı sancı, spazm veya bıçak saplanması şeklinde olmaktadır. Bunun yanı sıra çoğunlukla ağrıya, ateş ve bulantı da eşlik ettiği gözlemlenmiştir.

Böbreklere İyi Gelen İçecek?

Limon suyu böbreklere iyi gelmesiyle bilinmektedir. Hem antioksidan hem antienflamatuvar hem de diüretik özellikler gösteren doğal malzemelerden olan limonun suyunu sıkıp içmek özellikle böbrek taşı problemi olanlara en çok önerilen yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Böbrekler Nerede Bulunur?

Böbrek organları, karnınızın arkasında, göğüs kafenizin hemen altında, omurganızın her iki tarafında, sırta yakın bir şekilde yer almaktadır. Böbrekler, kahverengi fasulye şeklinde iki küçük organa verilen ad olarak bilinmektedir. Bireyin bel hizasında, omuriliğin her iki yanında göğüs kafesinin altında, sırta daha yakın bir konumda vücudun iki yanında birer tane yer almaktadır.

Böbrekler Sırt Ağrısı Yapar Mı?

Böbrek ağrısı genellikle sırtta kaburgaların altında, omurganın sağında veya solunda kendini belli etmektedir. Yanlar, üst karın veya kasık gibi diğer bölgelere yayılım gösterebilir. Böbrek taşı olduğu durumlarda ağrı genellikle sırt, yan, alt karın veya kasıkta hissedilmesi mümkündür.

Böbrek ağrısı ve sırt ağrısını ayırt etmek zor olarak gözlemlenmiştir. Genellikle ağır kaldırma ya da bir travma sonrasında oluşan sırttaki kas ağrıları, daha aşağıda hissedilme eğiliminde yer almaktadır. Böbrek ağrıları ise, kaburgaların hemen altında, sırt ağrılarından daha yüksekte ve derin bir şekilde hissedilir.

Böbrekler Atık Maddelerin Tamamını Temizler Mi?

İdrar, kanın böbrekler tarafından süzülmesi sonucunda oluşmakta olan bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır.

10 cm kadar olabilen böbrekler, boşaltım sisteminin bir bölümünü meydana getirmektedirler. Bu organlar, başta üre olmak üzere atıkları kandan süzer ve onları artmış su ile birlikte idrar olarak boşaltımı gerçekleştirmektedir.

Böbrekler Az Çalışırsa Ne Olur?

Böbrekler gerektiği gibi çalışmadığı taktirde insan vücudunda aşırı potasyum birikmesi yaşanmaktadır. Bu da kemiklerden kalsiyum çekilmesine sebebiyet verecektir. Çalışmayan böbrekler aynı zamanda D vitamininin kullanımında sorunlara neden olabilmektedir. Her iki durumda sağlıksız kemiklere ve kolay kemik kırılmalarına sebep olabilir.

Böbrek yetmezliğine bağlı sırt ağrısı, hasta hissi, kusma, yüksek vücut ısısı ve sık idrara çıkma durumları gözlemlenir. Normal sırt ağrısı böbreklerle hiçbir korelasyon göstermeyecektir. Böbreklerde ağrı daha lokalizedir ve aniden olur, ateş olmaz. Sırt ağrısı yaşıyorsanız ve ağrı kesici haplar etkisiz ise hekime danışmak önerilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir