Böbrek İltihabı Hakkında Merak Edilenler

Böbrek İltihabı Hakkında Merak Edilenler
25.01.2022 18:00
Böbrek iltihaplanması durumu özellikle son dönemlerde sık rastlanan bir sağlık sorunu haline gelmiş durumda. Pek çok farklı sebeple ortaya çıkabilen böbrek iltihabı durumu, tedavisi mümkün olan ancak tedavi edilmediğinde tehlike ile sonuçlanan bir hastalık. Böbrek iltihabı hakkında merak edilen birden fazla bilgi bulunuyor. Böbrek iltihabına ne iyi gelir, neden olur, akıntı yapar mı? Böbrek iltihabı baş ağrısı yapar mı, cinsel yolla bulaşır mı? Böbrek iltihabı olanlar yazımızı okumalısınız.

Hemen her yaşta gözlenen böbrek iltihabı hastaların hayatlarının bir dönemini olumsuz anlamda etkilemektedir. Böbrek iltihapları çoğunlukla mesane ya da üretrada başlar, böbreklerin birinde veya ikisinde görülen idrar yolu enfeksiyonu türüdür. Böbrek iltihaplarında hızlı müdahale ve erken tedavi son derece önemlidir. Tedavinin gecikmesi veya doğru yöntemlerle yapılmaması durumunda böbreklerde kalıcı hasarlar meydana gelir. Bazı durumlarda bakteriler kanda hızla yayılarak hayati tehlike ve risk oluşturan sonuçlara sebep olabilir. Tedavi yöntemi arasında büyük çoğunlukla antibiyotik kullanılan böbrek iltihaplanmaları bazı durumlarda hastaneye yatış gerektirebilir. Böbrek iltihaplanmalarının belirtileri arasında; yüksek tansiyon, yüksek ateş, idrarda enfeksiyon, kansızlık, titreme, karın ağrısı, sık idrara çıkma, halsizlik, hızlı kilo kaybı, idrara çıkma sırasında yanma ve ağrı, mide bulantısı, kusma, kötü kokulu ve bulanık idrar görülmektedir. İlaç tedavisi, beslenme alışkanlıklarında değişiklik yapılması gibi yöntemler günümüzde böbrek iltihaplarının tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Böbrek İltihabına Ne İyi Gelir?

Böbrek iltihabına iyi geldiği kanıtlanmış birden çok besin ve bitki türü vardır. Böbrek iltihabına; maydanoz, kabak çekirdeği, bal kabağı, kırmızı elma, ısırgan otu, yoğurt, limon suyu ve çörek otu yağının tüketimi oldukça iyi gelmektedir. Ayrıca bol sıvı ve özellikle su tüketmek böbrek iltihabına iyi gelmektedir.

Böbrek İltihabı Neden Olur?

Böbrek iltihabı, tedavi edilmeyen idrar yolları enfeksiyonu sonucunda ortaya çıkabilir. Bunun dışında böbrek iltihabı; Hepatit B, Hepatit C, HIV veya Beta olarak bilinen bakteri enfeksiyonlarına bağlı olarak görülebilir. Ayrıca bazı ilaçların kullanımı da böbrek iltihaplanmalarına neden olabilir.

Böbrek İltihabı Akıntı Yapar Mı?

Böbrek iltihabı hastaların hayatlarını olumsuz anlamda etkileyen bir hastalık. Tedavi sürecinde böbrek iltihabına sahip kişilerin en merak ettiği sorulardan biri de böbrek iltihaplarının akıntı yapıp yapmadığı sorusu. Böbrek iltihabının akıntı yaptığı gözlenmemiştir. Ancak böbrek iltihabının idrar yaparken yanma, ağrı gibi şikâyetlere sebep olduğu tespit edilmiştir.

Böbrek İltihabı Baş Ağrısı Yapar Mı?

Böbrek iltihabı süreci pek çok olumsuzluğu da peşinden getirir. Kusmadan mide bulantısına ve hatta karın ağrılara sebep olabilen böbrek iltihabı durumu en çok idrarda alışılmışın dışında etkiler ile gözlenir. Böbrek iltihabının olası baş ağrılarına sebep olup olmadığı sorusu da hastaların sıkça sorguladığı sorular arasında yer alıyor. Böbrek iltihabının baş ağrısı yaptığına dair klinik bir vaka tespit edilmemiştir. Dolayısıyla böbrek iltihabının baş ağrısını yapmadığını söyleyebiliriz.

Böbrek İltihabı Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

Bazı enfeksiyon ve iltihapların cinsel yolla kişiden kişiye bulaşıyor olması, böbrek iltihabı durumunun da cinsel yolla bulaşan bir hastalık olup olmadığını sorgulatıyor. Böbrek iltihabının cinsel yolla bulaştığına dair herhangi bir klinik vaka gözlenmemiştir. Ancak idrar yolları enfeksiyonlarının cinsel yolla bulaştığını göz önünde bulundurursak böbrek iltihabı süresince cinsel ilişkiye girecekseniz genital bölge temizliğinize dikkat etmenizde ve tersi durumda partnerinizde hijyene önem göstermenizde fayda var.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir