Bisiklet Pompası ile Araba Lastiği Şişer Mi?

Bisiklet Pompası ile Araba Lastiği Şişer Mi?
15.11.2022 22:04
Lastikler, sürüş yaptığımız ulaşım araçları için en önemli faktörlerden bir tanesidir. Bisiklet pompası ile araba lastiği şişer mi, kaç kilo, cam kırığı patlatır mı? Eski araba lastiği hangi boya ile boyanır, garantiye girer mi, geri dönüştürülebilir mi? Sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Araba lastiği şişirme oranı iki kişi yolculuk yapacaksa ön lastikler 36 psi ve arka lastikler 34 psi olmalıdır. Eğer dört kişi yolculuk yapacaksa ön lastikler 40 psi arka lastikler 38 psi olmalıdır. Lastiklerin eşitlikte olması sürüş için oldukça önemlidir.

Bazı durumlarda lastik havaları inmektedir. Sürüşe devam edebilmek için lastiklerin şişirilmesi oldukça önemlidir. İnmiş araba yastığında yola devam edip tamamen müdahale için olduğunuz yere kadar gitmenize yardımcı olacak başlıca malzemelerden bir tanesi de bisiklet pompasıdır. Tabi araba lastik pompası kadar tam etki sağlamasa da bisiklet pompası ile araç lastiği şişirebilirsiniz.

Bir Araba Lastiği Kaç Kilo?

Araba, gündelik hayatta ulaşım için kullanılan en büyük araçlardan bir tanesidir. Dünya genelinde oldukça yaygın olan araba, tüm aksamları entegre bir biçimde çalışır. Araba entegre bir biçimde çalıştığı için herhangi bir bozukluk diğer aksamları da etkileyebilmektedir.

Araba lastiği sürüş için oldukça önemlidir. Bir araba lastiği ortalama 6 kilo, jant ise ortalama 8 kiloya sahiptir. Yani bir araba lastiği ortalama 14 kilogram etmektedir.

Cam Kırığı Araba Lastiği Patlatır Mı?

Araba lastiği patlama olayları oldukça sık yaşanmaktadır. Ancak lastik, üretimi ve içerdiği maddelerden dolayı kolay kolay patlayan bir yapıya sahip değildir. Cam bir şişenin üstünden geçmek araba lastiği patlatmayabilir. Cam kırığı üstünden geçmekte genellikle patlatmasa da lastiğin ağırlıklı olduğu yere geldiği zaman lastiği patlatabilmektedir.

Araba lastiğini en çok patlatan şeylerden bir tanesi çivi gibi ince ve sivri yapıya sahip olan şeylerdir. Her cam kırığı farklı yapıda olabilir. Sivri olan cam kırığı araba lastiğini patlatabilir.

Eski Araba Lastiği Hangi Boya ile Boyanır?

Araba lastiği yer ile bütünleşmiş olduğu için oldukça kirlenip, eskiyebilmektedir. Arabada hem dış görünüşü hem de sürüşü en çok etkileyen faktörler arasındadır. Eski araba lastiğini lastik yanak boyası ve lastik yazma kalemi ile boyayabilirsiniz.

Araba Lastiği Garantiye Girer Mi?

Araba lastiği fiyatları ve modelleri olarak oldukça değişkenlik göstermektedir. Yaz ve kış mevsimi olarak iki çeşit lastik tercih edilmektedir. Yaz lastikleri sıcağa dayanıklı olmakla kış lastikleri ise kayma yapmama özellikleri ile ön plana çıkmaktadır.

Araba lastiği garanti süresi, lastiğin alındığı tarihten itibaren başlar ve toplam süre 2 yıldır. Alınan her lastik ayrı ayrı olmak üzere garanti kapsamındadır. Üretim, malzeme ve işçilik hatalarına karşı üretici firma tarafından garanti altındadır.

Araba Lastiği Geri Dönüştürülebilir Mi?

Lastik, kullanıldıkça çabuk eskiyen bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı belli aralıklar ile değiştirilir. Lastik geri dönüşümü ise bayilerde, eski ve aşınmış lastiklerin yeni lastiklerle değişmesi ile olmaktadır. Lastiklerinizi, lastik geri dönüşüm tesislerinde ya da evsel atık geri dönüşüm merkezlerinde geri dönüşüme verebilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir