Bir İnsan Öleceğini Hisseder Mi?

Bir İnsan Öleceğini Hisseder Mi?
14.09.2022 18:12
Ölüm hakkında sıkça araştırılan pek çok konu vardır. Bir insan öleceğini hisseder mi, insan ölürken Azrail’i görür mü, ölen bir insan öldüğünü ne zaman anlar, ölecek bir insan nasıl belli olur, rüyada birinin öleceğini söylemesi ne anlama gelir?

Ölümden sonraki hayata inanan İslam inancı, çoğu zaman insanları ölümü düşündürür. Bu fikirlerin en öne çıkanlarından biri, insanların öleceğini hissettikleri inancıdır. Şimdi, ölecek gibi mi hissediyor? Diyanet İşleri Yüksek Kurulu 2016 Üyesi Mehmet Kapukaya, daha önceki bir röportajda net bir açıklama yaptı: Örneğin, bir vasiyette bulunurlar ve akraba ziyaretlerine başlarlar. Davranış ve hareketlerde bazı değişiklikler olabilir. Öte yandan bunları bir kişinin ölümünden sonra ifade ederiz. Belki Cenab-ı Hak insana belli duygular verir ama kişi o duyguları kendi kendine anlatamaz ve anlayamaz, çalışıyor musun anlayamıyorum. Bir insan ölene kadar bunu anlıyoruz.” Sözlerine devam eden Kapukaya, bunun yaygın olmadığını, insanların genellikle ölüm anını hissedemediklerini kaydetti.

İnsan Ölürken Azrail’i Görür Mü?

“Müslüman bir kimse âhirete yaklaştığı ve dünyadan ayrılma vakti geldiği zaman, ölüm meleği gelir ve başucuna oturur. Semâdan da melekler inerler; yüzleri güneş gibi parlaktır. Yanlarında Cennet kefenlerinden ve kokularından vardır. O şahsın önüne, baktığı yere otururlar. Ölüm meleği şöyle der:

«‒Ey huzura ermiş nefs! Rabbinin mağfiretine ve rızâsına kavuşmak için çık!»

O da bir su damlasının kaptan aktığı gibi kolaylıkla çıkıverir…

Fâcir (günahkâr) kimseye gelince; o da âhirete yaklaşıp dünyadan ayrılma vakti geldiğinde, ölüm meleği gelir ve başucuna oturur. Semâdan melekler inerler; yüzleri simsiyah ve ellerinde kıldan yapılmış, kaba ve sert giysiler vardır. Önüne, gözünün baktığı yere otururlar. Ölüm meleği:

«‒Ey pis ruh! Allâh’ın hiddet ve gazabına uğramak için çık!» der.

Ruh cesetten, kancalı ve çatallı bir şişin, ıslak yünün içinden çekilip çıkarılması gibi oldukça zor ayrılır. Onunla birlikte vücuttaki bütün damarlar ve sinirler de (sanki) kopar, (o derece ıztırap verir) …”

Melekler İnsanın Öleceğini Ne Zaman Anlar?

Melekler insanın öleceğini zaman anlar sorunu yanıtlayan Hatipoğlu, "Her kişiye verilen hafaza melekleri vardır. Amellerini çıkarır, rızıklarını indirirler. Şaban ayının 15'inde melekler o kişiye ait rızkın çıkmadığını anlayınca o kişinin öleceğini anlarlar" açıklamasında bulundu.

Ölen Kişinin Gözü Neden Açık Kalır?

Ölüm tahakkuk edince, ölünün yanında bulunanların onun açık kalan gözlerini kapatmaları sünnettir. Ümmü Seleme'den rivayet edildiğine göre, Hz. Peygamber (asm),Ebu Seleme'nin vefatında yanına vardığında Ebu Seleme’nin gözleri açıktı. Peygamberimiz (asm) eliyle onun gözlerini kapattı ve şöyle buyurdu:

“Ruh kabz olunduğu vakit göz ona tabi olur (yani onun peşinden baka kalır. Bu sebeple ölen kimsenin gözleri açık kalır.)."

Bunun üzerine Ebu Selemenin aile efradı ve akrabasından bazı kimseler bağrışmaya başladılar. Hz. Peygamber (asm) onlara:

“Siz kendinize hayırdan başka bir şeyle dua etmeyiniz. Çünkü melekler sizin söylediklerinize amin derler.” buyurdu. Sonra şunu da ilâve etti:

"Allah'ım Ebû Seleme'yi affet, derecesini hidâyete erenler makamına yükselt. Arkasında kalanları için de ona sen halef ol; bize de ona da mağ­firet buyur! Ey Âlemlerin Rabbi! Kabrini genişlet ve kendisine orada nûr halk eyle." (Müslim, Cenâiz, 4)

Bu bakımdan her insan öldüğü vakit gözleri açık gider. Gözleri açık giden adamın ahirete iyi veya kötü gittiğine hüküm verilmez.

Ölen Bir İnsan Öldüğünü Ne Zaman Anlar?

Ölen kişi, ruhun cesedi terk etmesinden sonra ölmekte olduğunu anlar. Nitekim hadisin de gösterdiği gibi, saadet ve acı, ruhun cesetten ayrılmasıyla başlar. Ölünün yalnız başının değil, bütün vücudunun tahta, kerpiç veya kamışla örtülmesi de farzdır.

Rüyada Birinin Öleceğini Söylemesi Ne Anlama Gelir?

Rüyada birinin öldüğünü öğrenmek, boş insanlara delalettir. Rüya sahibi, istenmeyen kişilerin ve sürekli birbirleriyle konuşan insanların olduğu bir yaşam alanında geçmektedir. İnsanların eylemleri, hayalperest için gereksiz ve önemsizdir.

Ölecek Bir İnsan Nasıl Belli Olur?

Hayati belirtilerde değişiklikler: nabız yavaşlar ve bir süre sonra kaybolur. Hava yolu değişiklikleri meydana gelir. Kalp atışı düzensizleşir ve görülmesi zorlaşır. Kan basıncı zamanla düşmeye devam ederse, böbrekler çalışmayı durdurur.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir