Yılbaşında Kırmızı Giymenin Anlamı Nedir?

Yılbaşında Kırmızı Giymenin Anlamı Nedir?
29.12.2021 23:00
Aşkın, şehvetin, öfkenin ve bastırılmış hislerin rengi olan kırmızı yılbaşı gecelerinin vazgeçilmezi durumundadır. Geleneksel yılbaşı rengi olan kırmızı pek çok kadın tarafından tercih edilmektedir. Şık olmak için en iddialı renk olan kırmızı ayrıca şans getiren bir renk olarak da karşımıza çıkmaktadır. Yılbaşında neden kırmızı don giyilir? 2022 yılbaşı tatili kaç gün? Yılbaşında kırmızı renk giymek ile ilgili merak edilen soruları sizler için cevapladık.

Yılbaşı gelenekleri arasında yer alan kırmızı giymek vazgeçilmez bir renktir. Ancak neden bu gece özellikle kırmızının tercih edildiği ise kişiler tarafından tam olarak bilinmemektedir. Kadınların sıklıkla tercih ettiği kırmızı kıyafetler oldukça şık ve iddialı tasarımlardır. Bu gece her kadın gözde olmak isteyeceği için kırmızıyı ilk tercihlerinin arasına almaktadır. Ancak şıklıktan daha fazlasını ifade den kırmızı renk skalası arasında şans getireceğine inanılan bir renktir. Yeni yıla yeni umutlarla, yeni heyecanlarla, yeni dileklerle girmek isteyen kişiler de şansın kendisinden taraf olmasını istemektedir. Kendisine şans getirmesi inancı ile kırmızı tercih edenler gecenin de en şıkları arasında yer almaktadır. Ayrıca kırmızı kıyafetlere kombin yapmak daha basittir ve kırmızı her kadına yakışır. Yıllardır bu geceye özel olarak giyilen kırmızının tam olarak tercih nedeni bilinmemektedir. Ancak şans getireceği düşüncesi oldukça yaygın bir görüştür.

Kırmızı kıyafetlerinize uygun bir topuklu ayakkabı ve şık takılar ile geceye damga vurabilirsiniz. Kırmızının en gözde tonu olan ateş kırmızısı ise iddianızı daha fazla sergilemeye yardımcı olacaktır. Gece tam 12'yi gösterdiğinde giyilen kırmızı iç çamaşırlarının da şans getireceği amacıyla giyildiği düşünülmektedir. Bu düşünce sitemi bazı kişilerde oldukça büyük bir inanç oluşturmaktadır.

Yılbaşı gecesinin simgesi olan Noel Baba'nın da kırmızı kıyafet tercih ettiğini göz ardı etmemek lazım. Ancak bu durumun Noel Baba'nın şansa inandığı için oluşmadığını ifade etmek lazım. 1930'lu yıllarda düşüş yaşayan Coca Cola Noel Baba'ya kırmızı kıyafet giydirerek reklamlarında bu figürü kullanmıştır. Bu olaydan sonra herkes için Noel Baba kırmızı kıyafet ile hatırlanmış ve tasvir edilmiştir.

Yılbaşında Neden Kırmızı Don Giyilir?

Yılbaşında kırmızı iç çamaşırı giymek bir gelenek haline gelmiştir ancak bu durumun nedeni pek çok kişi tarafından bilinmemektedir. Bazı kişiler tarafından piyango bileti ile eş değer tutulan kırmızı iç çamaşırı yılbaşı gecesi saat 00.00'a birkaç dakika önce giyilmelidir. Nedeni ise çok basittir. Aşkın, şehvetin, neşenin rengi olan kırmızının, iç çamaşır tercihinde şans getireceği düşünülmektedir. Kırmızı iç çamaşırının pantolon üzerine giyilmesi uğursuzluk olarak nitelendirildiğinden bu durumdan kaçınılması gerektiği de ayrıca belirtilmektedir. Kırmızı iç çamaşırı giyenlerin o sene aşktan yana yüzünün güleceği düşünülmekte ve kişinin mal, mülk, servet sahibi olacağına inanılmaktadır. Hatta kırmızı iç çamaşırı giyenlere piyango çıkacağı bile iddia edilmektedir. Ancak bunlar sadece kişisel inançlar arasında yer almaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir