Bina Hasar Tespit Başvurusu Nasıl Yapılır?c

Bina Hasar Tespit Başvurusu Nasıl Yapılır?c
27.02.2023 23:20
Bina hasar tespit başvurusu nasıl yapılır? Bina hasar tespiti nasıl yapılır, tespit sorgulama nasıl yapılır, tespit yapan firmalar hangileridir? Bina hasar tespitini kim yapar, raporu nereden alınır, e-devletten bina hasar tespit başvurusu nasıl yapılır? Kahramanmaraş depreminin ardından insanlar yaşadıkları binaların sağlam olup olmadığını merak ediyor. Konu ile ilgili merak edilenlere değindik.

Ülkemizin bir deprem ülkesi olduğunu kabullenmeli ve önlemlerimizi de bu doğrultuda almalıyız. Bunun için alanında uzman mühendis, jeolog ve mimarların oluşturmuş olduğu bir çalışma yürütülmektedir.

Özellikle ülkemizde Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkez üssü olarak gerçekleşen ve 10 ili etkisi altına alan yıkıcı 2 depremin ardından vatandaşlar panik halinde ikamet ettikleri binaların hasar durumunu merak ediyorlar.

Binanızın hasar durumunu öğrenmek artık çok kolay bir yöntemle gerçekleşmektedir. Bina hasar tespiti başvuru için yapmanız gerekenler.

. ALO 181

. Yaşadığınız ilin belediyelerine

. Belediye Çevre ve Şehircilik Müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.

Bina Hasar Tespit Sorgulama Nasıl Yapılır?

6 Şubat’ta meydana gelen 2 yıkıcı depremin ardından vatandaşlar oturdukları binanın hasar durumunu öğrenmek istiyorlar. Devlet bunun için bir sorgulama ekranı açtır. Bundan böyle vatandaşlar oturduğunu binanın hasar tespiti için e-devlet ekranlarını kullanabilecek. E- devlet üzerinden adres ve kimlik bilgilerinizi görerek konu hakkında istediğiniz tüm detaylara ulaşabilmeniz artık mümkün.

Bina Hasar Tespiti Nasıl Yapılır?

İBB önderliğinde gerçekleşen bina hasar tespit uygulaması binanın hasarını çok kolay ve hızlı bir şekilde tespit etmek üzerine oluşturulmuş bir sitem. Risk durumu en hızlı şekilde tespit edilerek vatandaşa bilgi verilmektedir. Bu analiz mekanik ve bilimsel temelli bir tarama yöntemidir.

Değerlendirilme yapılacak binanın alanı, zemini, yüksekliği, kolon ve perde ölçüleri alınır. Gerekli görülen kolonların sıva tabakası kaldırılır ve beton sertliği ölçülür. Donatı çapı ve korozyon miktarı saptanır.

. Alanın uzman kişilerle toplanan veriler incelenir ve bir rapor hazırlanır.

. Almış oldukları sağlamlık raporuna göre düşük, orta, yüksek (ağır) hasar olarak rapor edilir.

Bina Hasar Tespiti Yapan Firmalar Hangileridir?

Geçtiğimiz haftalarda yaşadığımız, binlerce kişinin can ve mal kaybına uğradığı ve 10 ili neredeyse haritadan silme noktasına getiren depremin ardından ülkede bir panik havası hüküm sürmeye başladı. İnsanlar oturdukları binalarda tedirginlik ve korku içinde yaşamaktadır. Bunun ardından büyük firmalar vatandaşlara hizmet vermek için kolları sıvadı. Binaların deprem hasar tespitini yapan 356 deprem testi firması bulunmaktadır. İşte o firmalardan bazıları

. Lav Dekorasyon- Ankara

. Selçuk S.- Denizli

. 1C Mühendislik- İzmir

. Bakırkent İnşaat- Balıkesir

. EAN Mühendislik Mimarlık Kentsel Dönüşüm- İstanbul

. Burak G. İstanbul

. TMD YapıSa Tic. Ltd. Şti- Konya

. Uzman Güçlendirme- Elazığ

Bina Hasar Tespitini Kim Yapar?

Bina hasar tespitleri alanında uzman kişilerden oluşturulmuş bir kadro tarafından yapılmaktadır. Bu kadronun içerisinde jeolog, mimar ve mühendisler bulunmaktadır. Bu ekip binaların hasar derecesini sınıflandırmak ve ayrıntılı çalışma yapmakla görevlidirler.

Bina Hasar Tespit Raporu Nereden Alınır?

Bina ile ilgili incelemeler uzman ekip tarafından yürütülür. İlgili durum raporlanır ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne iletilir. Bina ile ilgili rapor burada incelenir ve yetkili kuruluşa teslim edilir.

E-devlet Bina Hasar Tespit Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet ekranlarını kullanarak hasar tespit sonuçlarını görebilir konu ile ilgili bilgilere tek noktadan erişim sağlayabilirsiniz. E-devlet üzerinden sisteme girin. “Hasar tespit başvuru“ ekranına gelin. Bina numarasında mutlaka yer aldığı adres ve TC kimlik numaranızı girin. Ya da “hasartespit.csb.gov.tr“ adresinden de evinizin hasar durumunu öğrenebilirsiniz. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir