Bilgisayar Bilimleri Bölümü Nedir?

Bilgisayar Bilimleri Bölümü Nedir?
15.08.2022 11:42
Günümüzde pek çok insan Bilgisayar Bilimleri bölümünde okumak istemektedir. Bundan dolayı bölüm hakkında çeşit çeşit sorular baş göstermiştir. Bilgisayar bilimleri dersleri nelerdir, bilgisayar bilimleri mezunu ne iş yapar ve maaşları nelerdir? Bilgisayar Bilimleri bölümünün ne olduğundan ve daha pek çok konudan sizler için bahsettik.

Bilgisayar Bilimleri bölümünün ne olduğu merak edilip araştırılan bir konu haline gelmeyi başarmıştır. Bilgisayar bilimi, bilgisayarların ve bilgisayar sistemlerinin öğrenildiği bir bölüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Elektrik ve bilgisayar mühendislerinden farklı yönleri; bilgisayar bilimcilerinin çoğunlukla yazılım ve yazılım sistemleri ile ilgilenmesidir.Bu, teorilerini, tasarımlarını, geliştirmelerini ve uygulamalarını içermektedir. Bilgisayar Bilimi, üniversitelerde okutulan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bilgisayar Bilimi okuyan öğrenciler, programları çözmek, bilgisayarların donanımının ve yazılımının sahip olduğu performansı incelemek için algoritmalar tasarlamakta ve analiz etmektelerdir. Bugün, Bilgisayar Bilimi uzmanları geniş bir iş fırsatları ağına sahiptir. Eğitim sırasında edindikleri bilgiler sayesinde; Bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticileri, veritabanı uzmanları, oyun programcıları, sistem analistleri, ağ mühendisleri, iletişim programcıları, yöneticiler, ağ güvenliği, bilgisayar programcısı, yazılım geliştirici gibi pek çok alanda çalışabilirler. Mezunlar istedikleri kadar farklı konuda çalışabilirler; sağlık, imalat, otomotiv, güvenlik sektörü, eğitim, oyun ve eğlence gibi birçok sektörde iş bulabilirler.

Bilgisayar Bilimleri Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bilgisayar Bilimi bölümünün derslerinin neler olduğu bu bölümü seçip okumak isteyen kişilerin araştırdığı bir konu olmuştur. İşte Bilgisayar Bilimi bölümü seçecek öğrencilerin alacağı dersler:

-Doğrusal Cebir ve Sayısal Geometri,

-İstatistik ve Olasılık,

-Bilgisayar Bilimleri,

-Veri Tabanı Yönetimi,

-Çok Değişkenli Veri Analizi,

-Matematiksel Programlama,

-Nesneye Yönelik Programlama,

-İşletim Sistemleri,

-Metin ve Web Madenciliği,

-Kombinatoryal Hesaplama,

-Bulanık Karar Sistemleri,

-Mobil Programlama,

-Aktüerya ve Risk Yönetimi,

-Yapay Zeka,

-Uzman Sistemler

Öğrenciler bu dersleri tamamladıklarında “Bilgisayar Bilimleri Diploması” elde edeceklerdir ve pek çok alanda bu diplomalarını kullanabileceklerdir.

Bilgisayar Bilimleri Bölümünden Mezun Olanlar Ne İş Yapar?

Bilgisayar Bilimleri bölümünü okumak isteyen kişiler bölümü bitirdikten sonra ellerine geçecek olan iş olanaklarını bilmek isterler. Bilgisayar Bilimleri bölümünden mezun olan kişiler; veri tabanı uzmanı, oyun programcısı, bilgi teknolojileri personeli, sistem analisti, mobil uygulama tasarlayıcısı, yazılım programcısı, yazılım uzmanı, siber güvenlik uzmanı olabilme imkanına sahiplerdir.

Bilgisayar Bilimleri Bölümü Mezunlarının Maaşı Ne Kadar?

Bilgisayar Bilimleri bölümünden mezun olan kişilerin çalıştıkları işlerde maaşlarının ne kadar olacağı merak konusu olmuştur. Bilgisayar Bilimleri bölümünden mezun olan bilgisayar bilimleri personelinin alacağı maaş 5000 TL ila 7000 TL arasında değişmektedir. Bu maaşın değişmesine sebep olan faktörler ise çalıştığı kurum, tecrübe ve yapılan proje miktarı olmaktadır.

Bilgisayar Bilimleri Bölümü Hangi Üniversitelerde Vardır?

Bilgisayar Bilimleri bölümünü okumak isteyen kişiler bu bölümün hangi üniversitelerde olduğunu öğrenmek isterler. Bilgisayar Bilimleri bölümü ülkemizde sadece Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yer almaktadır.

 

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir