Beze Cıvık Olursa Ne Yapılır?

Beze Cıvık Olursa Ne Yapılır?
07.10.2022 22:20
Yeterli yoğunluğa ulaşmak zahmetli bir iş. Peki beze, beşamel sos, bulgur köftesi cıvık olursa ne yapılır? Bazlama hamuru, çorba, cheesecake sosu cıvık olursa ne yapılır? Teker teker hepsini araştırdığımız bu yazımızda cevapları sizlere sunduk.

Beze Cıvık Olursa Ne Yapılır?

Yumurta akı, pudra şekeri, vanilya ve limon suyu ile hazırlanan beze; beyaz rengiyle hatıralarda yer edinen bir yiyecektir. Göze hitap eden bir görüntüsü de vardır ki bu biraz da kara benzer. Sönmüş beze, yapan kişi için moral bozucudur. Kar gibi gözüken bezelerin yumuşak kalıpları olmaması tercih edilir. Kar gibi olup sönmeyen bezelere ulaşmak için püf noktalar vardır. Yumurta aklarını fazla çırpmak bunlardan biridir. Şeker, tuz, nişasta ve limon suyu yavaş yavaş ilave edilir ve yine, bolca çırpılır. Çırparak ısıtmak sönmemesi için önemli etkilerden biridir. Cıvık olan beze harcına nişasta eklenmesi kıvamı yoğunlaştıracaktır.

Beşamel Sos Cıvık Olursa Ne Yapılır?

Fransa kökenli olan bu sos ülkemizde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Makarnadan köfteye, lazanyadan karnabahara kadar birçok yemekle birlikte tüketilebilmektedir. Beşamel sos için gerekli malzemeler;

·        Tereyağı

·        Sıvı yağ

·        Süt

·        Un

·        Tuz

·        Karabiber

Tereyağı ve sıvı yağın kızması ile birlikte un ilave edilir. Karıştırılarak kavrulur. Unun kokusunun çıkması kavrulmuş olduğu anlamına gelir. Süt, tuz, karabiber gibi malzemelerin de eklenip karıştırılması ile sosunuz hazır olacaktır. Beşamel sosun cıvık olduğu durumlarda yapılması gereken un eklemektir. Un eklemek, sosunuzun kıvamını yoğunlaştıracaktır.

Bulgur Köftesi Cıvık Olursa Ne Yapılır?

 Suda haşlanarak pişen ve ince bulgurdan yapılan yemeklerden biridir bulgur köftesi. Yapımında; ince bulgur, sıcak su, irmik, un, tuz, soğan gibi ürünler kullanılır. Bulgur köftesinin harcının cıvık olduğu durumlar için başvurulması gereken bazı yöntemler vardır. Sıcak sudan geçirilmiş bulguru harca eklemek bunlardan biridir. Cıvıklık yeterli miktarda giderilecektir.

Bazlama Hamuru Cıvık Olursa Ne Yapılır?

Bazlama, yaş maya yardımı ile mayalanan; un, şeker, tuz ve su ile hamur haline getirilen bir besindir. Hamur tutturmak her hamur işi için zor bir durumdur. Bazlama hamurunuzun cıvık olduğu durumlarda çözüm mevcuttur. Bu çözümlerden bazıları yulafın öğütülerek hamura eklenmesi, evde bulunan fazla ekmeğin ufalanarak hamurla karıştırılmasıdır.  

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir