Betondan Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Betondan Pas Lekesi Nasıl Çıkar?
31.12.2022 19:46
Pas, metal maddelerin zamanla su ya da oksijen varlığında oksitlenmesiyle oluşan ürünlere verilen genel addır. Betondan, buzdolabındaki, bisikletteki, camdaki pas lekesi nasıl çıkar? Çatal bıçaktaki, çaydanlıktaki, sobadaki pas lekesi nasıl çıkar? Pas lekesi olan yüzeyler ile ilgili merak edilen temizleme metotlarını sizler için derledik.

Uzun süre bulunduğu yerde kalan metal içerikli eşyaların alt kısmında çoğu zaman pas lekesi kalabilmektedir. Ancak bu pas lekesinin çıkarmak oldukça basittir. İhtiyacınız olan malzemeler limon suyu ya da beyaz sirkeyle beraber bir fırçadır. Limon suyunu ya da beyaz sirkeyi pas lekesinin üzerinde doğrudan dökebilirsiniz. İsterseniz ikisini bire bir oranda birbirleriyle karıştırarak da kullanabilirsiniz. Bundan sonra hazırlanan çözeltiyi pas lekesinin üzerinde 10 ila 20 dakika arasında beklettikten sonra sert kıllı bir fırça ile kuvvetlice fırçalayarak beton üzerindeki pas lekesinden rahatça kurtulabilirsiniz.

Buzdolabındaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Pas lekelerini çıkarmakta en etkili ürün beyaz sirkedir. Beyaz sirke kullanarak çoğu yüzeyden pas lekesini çıkarmanız mümkündür. Beyaz sirkeyi pas lekesi bulunan yere uygulayıp 10 ila 20 dakika arasında beklemeniz gerekmektedir. Sonrasından pas lekesi olan bölgeyi macun gibi fırçalayarak pas lekesinden kurtulmanız mümkündür.

Bisikletteki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

En çok pas lekesi oluşan ürünlerden bir tanesi de bisikletlerdir. Bisikletin pasını temizlemek de oldukça kolaydır. Bisikletteki pastan kurtulmak istiyorsanız öncelikle paslanmış bölgeye sirke sürerek bulaşık süngeri ile silmeniz gerekmektedir. Sonrasında bisikletinizi su ile yıkayıp kurutmanız gerekmektedir. Bu işlemlerde sirke yerine limon ya da çamaşır suyunu da kullanabilirsiniz. Ancak sert kimyasallar bisikletinizin boyasına zarar verebilir.

Camdaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Pas lekeleri birçok yüzeyde ve üründe oluşabilmektedir. Ancak pas lekesini çıkarmak çok zor bir işlem değildir. Camdaki pas lekesini çıkarmak için yapmanız gereken şey, paslı bölgeye limon tuzunu sıcak suda eritip dökmektir. Ardından çözeltiyi bir miktar paslı bölgede bekleyip fırçaladıktan sonra lekelerden kurtulabilirsiniz.

Çatal Bıçaktaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Kullandığımız çatal ve bıçaklar genellikle metaldir. Bundan dolayı uzun süreli kullanımlarda pas lekeleri görülebilmektedir. Çatal bıçaktaki pas lekesini çıkarmak için yapmanız gereken büyük bir kaba beyaz sirke koyup paslı ürünleri 1 gece sirkenin içinde bekletmektir. Sonrasında sirkenin içerisinde bulunan malzemeleri temiz bir bez ile kurulayarak pas lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Çaydanlıktaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Paslanan metal eşyaları temizlemek için en etkili yöntem malzemeleri beyaz sirkede bir gece bekletip sonrasında tel ile ovmaktır. Ancak çaydanlığınızın içindeki pas lekesinden kurtulmak istiyorsanız bunun için çok kolay bir malzeme bulunmaktadır. Bu malzeme de karbonattır. Eğer karbonatı çaydanlığınızın içine bolca serpip birkaç saat beklerseniz ve sonrasında üzerine soda döküp ovalarsanız pas lekelerinin kolaylıkla çıktığına şahit olacaksınız.

Sobadaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Son dönemlerde sadece köy evlerinde görüyor olsak da uzun yıllar boyunca ısınmamızı sağlayan malzeme sobadır. Sobalar da metal malzemelerdir bundan dolayı pas tutabilmektedirler. Sobadaki pas lekesini çıkarmak için yapmanız gereken uygulamalar Ayçiçek yağını kızdırıp sonra pamuklu bezi içine batırmaktadır. Ardından sobanızın paslı kısmına hafifçe bastırıp silemeye çalışınca pas lekelerinin çıktığını göreceksiniz. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir