Bebeklerde Reflü Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Reflü Belirtileri Nelerdir?
20.12.2021 18:30
Bebeklerde reflü sorunu anne babalar için endişe yaratmaktadır. Reflü midenin içerisindekilerin yemek borusuna doğru çıkması rahatsızlığına verilen bir isimdir. Bebeklerde reflü olduğu fark edildiği zaman doktora başvurulmalıdır. Bebeklerde reflü nasıl geçer, ağız kokusu yapar mı, bebeklerde reflü ilacı nedir, konularını sizler için araştırdık.

Bebeklerde reflü çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Anne ve babalar reflünün nasıl anlaşılacağını merak ederler. Bebeklerde reflü belirtileri şunlardır;

·        Bebeğin ağzında çok fazla tükürük olması

·        Bebeğin anne sütü emerken ya da başka ek besinler ile beslenirken çok huzursuz olması

·        Bebeğin beslenme sırasında ağlaması

·        Bebeğin beslenme sırasında yutma güçlüğü çekmesi

·        Bebeğin hıçkırırken ağzına midesinden sıvı gelmesi

·        Bebeğin hıçkırık sırasında ağzından gaz çıkarması

·        Bebeğin hızla zayıflaması

·        Bebeğin arkaya doğru gerinmesi

·        Bebeğin sürekli öksürmesi

·        Bebeğin ara sıra öğürmesi

·        Bebeğin ara sıra boğulması

·        Bebeğin uyurken sık sık uyanması

Bebeklerde Reflü Nasıl Geçer?

Bebeklerde reflü konusu merak edilmektedir. Reflü mide hastalığıdır. Bazı nedenlerden dolayı midede bulunanlar yemek borusuna geri çıkar. Bu da bulantıya, hazımsızlığa yol açar ve ciddi bir sorundur. Normal insanlarda yemek borusu ve mide arasında bir kas vardır. Bu kas yiyecekler yutaktan yutulduğu zaman açılır ve yemek borusundan mideye geçmesini sağlar. Yemek yenmediği zamanda da kapalıdır. Böylece midenin içindekilerin yemek borusuna kaçmasını önler. Ancak bazı nedenlerden kaynaklı olarak bu kas görevini yapamaz. Bu nedenle mide içeriği yemek borusuna doğru gider ve buna da reflü denir. Bebeklerde reflü problemi fark edildiği zaman vakit kaybedilmeden doktora başvurmak gerekir.

Bebeklerde Reflü Ağız Kokusu Yapar Mı?

Reflü mide rahatsızlığıdır. Yemek borusu ve mide arasında bulunan kasın görevini yapmaması ve buna bağlı olarak midenin içindekilerin yemek borusuna çıkmasıyla oluşur. Genelde yetişkinlerde görülen bu hastalık bebeklerde de görülmektedir. Genelde bebeklerde gaz sancısı, hazımsızlık, geğirme, göğüs ağrısı, yutma güçlüğü, huzursuzluk, öksürük ve boğulmaya neden olur. Bebeklerde görülen reflünün ağız kokusuna neden olup olmadığı merak edilmektedir. Bebeklerde reflü olduğunda ağız kokusu, ağızda fazla tükürük ve mide sıvısının gelmesi gibi semptomlar görülür. Bebeklerde bu gibi belirtiler ortaya çıktığında muhakkak doktora gidilmelidir.

Bebeklerde Reflü İlacı Nedir?

Bebeklerde reflü hastalığı çok sık duyulmaktadır. Çoğunlukla yetişkinlerde görülen bu hastalık son zamanlarda bebeklerde de yaygınlaşmıştır. Reflü midenin içindekilerin yemek borusuna doğru çıkmasına verilen isimdir. Gaz sancısı, hazımsızlık, tükürük, mideden ağıza sıvı gelmesi, karın ağrısı, huzursuzluk, yutma güçlüğü, öksürük ve uykunun sık sık bölünmesine yol açar. Bebeklerde reflü olmasının nedenleri şunlardır:

·        Bebeğin vücudunda mide ile yemek borusu arasındaki kapakçık görevini sağlayan kasın tam olarak gelişmemiş olması

·        Bebeğin yemek borusunun dar olması

·        Bebeğin çok fazla beslenmesi, anne babanın bebeğe çok fazla yemek vermesi

·        Bebeğin yemek yedikten sonra sürekli yatmasıdır.

Reflü tanısı gastroskopi ile konulur. Bebeklerde reflü problemi olduğunda doktora gitmek gereklidir Bebeklerde reflü probleminin tedavisi için ilaçlar kullanılmaktadır. Fakat bu ilaçların kesinlikle doktor tarafından önerilmiş olması şarttır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir