Barınma Problemi Olan Üniversite Öğrencileri İçin Yardımcı Olabilecek Tavsiyeler

Barınma Problemi Olan Üniversite Öğrencileri İçin Yardımcı Olabilecek Tavsiyeler
22.09.2021 19:19
Barınma Problemi Olan Üniversite Öğrencileri İçin Yardımcı Olabilecek Tavsiyeler. Ücretsiz üniversite öğrenci yurtları var mı, İzmir, İstanbul, Ankara, Adana, ücretsiz öğrenci yurtları var mı? Tüm bu soruları sizin için araştırdık.

Şehir dışında üniversite kazanmak her ne kadar yeni bir deneyim ve kendi ayakları üzerinde durmanın ilk basamağı olsa da hem öğrencilere hem de anne babalara maddi manevi bir külfettir. Özellikle son dönemlerde hayat pahalılığının artması, ev kiraları ve yurt ücretlerinde ki fahiş artış nedeni ile bir üniversite öğrencisini oldukça zor duruma sokan en önemli kriter barınma sorunudur. Eylül ayının girmesi ile birlikte pek çok şehirde çok sayıda öğrenci ev ve yurt ararken artan ev kiralarına olan tepkilerini de sosyal medya gündemine taşımışlardır. Pek çok platformda bu pahalılığı protesto eden öğrenciler devlet yetkilileri ve belediye başkanlarına sorunun çözümleri için başvuruda bulunmuş ve seslerini duyurmuşlardır. Fakat açıkta kalan pek çok öğrenciye bu konuda ne herhangi bir destek gelmiş ne de bir açıklama yapılmıştır.

Akşam saatlerinde iken Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise öğrencilerin bu istemlerine karşı sessizliğini bozmuş ve belediye olarak bir öğrenci dostu bir karar aldıklarını beyan etmiştir. Öğrencilerin bu çaresizliklerine daha fazla sessiz kalamadıklarını ifade eden Mansur Yavaş, şehir dışından gelen ve Ankara’da kalacak uygun fiyatlı bir yer bulamayan öğrenciler için bir karar aldıklarını açıklamıştır. Barınma sorunu yaşayan gençler için Şefkat Evleri ile birlikte çok çeşitli yurt ve otellerle anlaşma sağladıklarını ifade eden Mansur Yavaş, geçici olarak böyle bir imkandan yararlanılması için başvuru yapılabileceğini de altını çizdi. Ankara’da barınma sıkıntısı çeken öğrencilere bu konuda fayda sağlayan Mansur Yavaş’ın açıklamalarının ardından öğrencilerin pek çoğu diğer illerde de bu sorunun çözümü için araştırmalar yapmaya başlamıştır. Araştırmalara konu olan başlıklar ve yanıtları ise şu şekildedir;

Ücretsiz Üniversite Öğrenci Yurtları Var Mı?

Hayır. Ülkemizde üniversite öğrencilerinin ücretsiz bir şekilde barınabilecekleri bir alan bulunmamaktadır. Devletin bu konuda ki tek imkanı devlet yurtları olarak da bilinen KYK’lardır. KYK yurtları da kesinlikle ücretsiz değildir. Depozito ücreti ile birlikte düzenli kira ödenerek kalınabilen alanlardır. Şu ana özgü olarak ücretiz ve geçici bir şekilde kalınabilecek tek alanlar Şefkat Evleri olarak da bilinen ve Ankara’da yer alan barınma alanlarıdır.

İzmir Ücretsiz Üniversite Yurtları Var Mı?

Ankara’da öğrencilik hayatına başlayacak olan gençler için Mansur Yavaş’ın ücretsiz ve geçici olarak kalınacak alanın olduğundan bahsetmesi üzerine İzmir’de okuyacak olan öğrenciler de böyle bir imkan var mı diyerek araştırmalara başlamışlardır. Fakat bilindiği üzere şu ana kadar açıklanan herhangi bir ücretsiz barınma yurdu İzmir’de bulunmamaktadır.

İstanbul Ücretsiz Üniversite Yurtları Var Mı?

Hayır. İstanbul’da fahiş fiyatlarla kiralanan evler ve yurtların bir ifşa olması ile birlikte, öğrenciler ucuza ya da ücretsiz barınma imkanı yakalayabilecekleri yer araştırmasına girmişlerdir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden ise öğrencileri rahatlatacak herhangi bir barınma kolaylığı açıklaması şimdilik gelmemiştir.

Ankara Ücretsiz Üniversite Yurtları Var Mı?

Evet. Dün akşam saatlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bilinen Mansur Yavaş, son günlerde ayyuka çıkan öğrenci isyanlarının ardından kendi şehri için güzel bir haber vermiştir. Hasta refakatçileri için halihazırda bulunan Şefkat Evleri’nde, anlaşılan bazı otellerde ve aynı zamanda da özel yurtlarda geçici konaklama imkanını öğrenciler için sunacağını duyuran bir twit paylaşmıştır.

Adana Ücretsiz Üniversite Yurtları Var Mı?

İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehirlerden sonra en çok öğrenci alan şehirlerden biri olan Adana’da da ücretsiz barınma imkanı tanıyan bir yer olup olmadığı merak uyandıran konular arasında yerini almıştır. Fakat ne yazık ki Adana’da da öğrencilerin geçici, bir süreliğine de olsa kalacak yer sorununu çözen bir uygulama yapılmamıştır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir