Barbun Balığı Hamilelikte Yenir Mi?

Barbun Balığı Hamilelikte Yenir Mi?
04.10.2022 23:24
Hamilelik sırasında tüketilen besinlerin yararları ve zararlarına oldukça dikkat edilmelidir. Peki; barbun balığı, bıldırcın yumurtası, dondurulmuş balık, cips, çekirdek, cezerye hamilelikte yenir mi? Hamilelikte cheesecake, chia, cennet hurması, coco pops yenir mi? Cevaplar sizler için özel olarak hazırlandı…

Balık sezonunun açılmasıyla beraber yemek masalarında yerini alan balık, sağlıklı bir besin tercihi olmasına rağmen bazı balık türleri içerdikleri civa nedeniyle anne ve bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Yapılan araştırmalar gebelerin yüksek civa içeren balıkları sık sık tüketmelerinin, bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimini olumsuz yönde etkilediğini kanıtlamaktadır. Orta seviye civa içeriği nedeni ile barbun balığını haftada bir tüketmekte bir sakınca görülmemektedir.

Bıldırcın Yumurtası Hamilelikte Yenir Mi?

Bıldırcın yumurtası; hamilelik döneminizde iken bebeğinizin sağlıklı beslemesinde yardımcı olan bu yumurta ilk akla gelen önemli özelliği protein bakımından çok zengin içeriklere sahip olduğudur. Günümüzde en gözde ve aranan gıdalar arasında yer alan bıldırcın yumurtası, özellikle anne adayı olan hamile bayanlar ile bebekleri için birçok önemli faydalar sağlar. Anne adayları genel olarak hamilelik döneminde iştah problemi yaşıyorsa, sorunu çözmek için en az haftada 2 adet katı pişirilmiş bıldırcın yumurtası tüketmesi yardımcı olacaktır.

Hamilelikte Dondurulmuş Balık Yenir Mi?

Hamilelikte folik asit olmazsa olamazlardandır. Folik asidin en büyük kaynaklarından biri ise balıktır. Olması gerektiği gibi saklanarak dondurulmuş balıkların hamilelikte tüketilmesinde bir sıkıntı olmamaktadır.

Hamilelikte Cips Yenir Mi?

Abur cuburların herhangi bir besin değeri olmadığından, gebelikte abur cubur tüketmek anne adayında besin eksikliğine neden olmaktadır. Bebeğinizin gelişimini sağlıklı şekilde sürdürebilmesi için vitamin ve mineraller, amino asitler ve sağlıklı yağlar yönünden dengeli bir yeme stiline ihtiyacı vardır. Cips bu sağlıklı seçimlere uygun değildir.

Hamilelikte Çekirdek Yenir Mi?

Çekirdek folik asit ve magnezyum açısından oldukça zengindir. Hamilelikte de kullanımı uygundur fakat bebeğin gelişimi ve anne adayının fazla kilo almasını engellemek için tüketimi sınırlı tutmak gereklidir.

Hamilelikte Cezerye Yenir Mi?

Arapçada havuç anlamına gelen ;, havuç, toz şeker ve Hindistan cevizi ile yapılan bir tatlı ürünüdür. İçerisine Antep fıstığı, fındık veya ceviz eklenebilmektedir. Omega-3 ve A vitamini bakımından zengin olan besinlerin bir araya gelmesiyle yapılan bu tatlı türü özellikle kış aylarında ortaya çıkan hastalıklara fayda sağlamaktadır. Hamilelikte aşırı dereceye gelmeden ara sıra tüketmekte bir sakınca yoktur.

Hamilelikte Cheesecake Yenir Mi?

Cheesecake; krem ​​peynir, ricotta veya mascarpone gibi yumuşak peynirler kullanılarak hazırlanan lezzetli ve bir o kadar da doyurucu bir tatlıdır. Güzel dokusu ve lezzeti ile ağzınızda eriyecektir. Çiğ veya pişmiş olarak satılabilmektedir. Hamilelik sırasında açlık krizlerini doldurabilen bir tatlıdır. 

Hamilelikte Chia Yenir Mi?

Hamileyken chia tohumu yemek güvenli kabul edilmektedir. Hamilelikte birçok şifalı bitki türü güvenli olmasa da yararları açısından tüketildiğinden dikkat edilmelidir. Chia tohumu hamilelik döneminde güvenle yenilebilen türlerdendir.

Cennet Hurması Hamilelikte Yenir Mi?

Hamilelikte cennet hurmasının sayılamayacak kadar faydası bulunmaktadır. Cennet hurması aynı zamanda Trabzon hurması olarak da bilinmektedir. İçerisinde birçok vitamin ve mineral bulundurduğundan hamilelikte bebek içinde oldukça faydalıdır. Bebeğin gelişimi için doğal bir besinler arasında yer alır. Diyet lifi açısından da oldukça zengin bir meyvedir ve bolca tüketilmelidir. 

Coco Pops Hamilelikte Yenir Mi?

Hamilelikte Coco Pops yerine vitamin ve folik asit yönünden zenginleştirilmiş mısır gevreklerini tercih etmek daha doğru bir seçim olacaktır. Günde bir kase tüketilen mısır gevreği; 100 mlg folik asit bulunduğu hesaplanmıştır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir