Atom Ve Özellikleri Nelerdir?

Atom Ve Özellikleri Nelerdir?
09.09.2022 17:25
Atom, evrende bulunan maddelerin en küçük yapı taşı olarak bilinmektedir. Atom ile ilgilenen kişiler için; atom ve özellikleri nelerdir, atom bölünemez diyen kimdir, bir atomun çekirdek yükü nasıl bulunur, kararlı atom nasıl bulunur, atomun hacminin büyük bir kısmı boşluktan oluşur kim dedi, çekirdek yükü neye eşit, bir atomun kütle numarası nasıl bulunur? Konularını açıkladık.

Maddenin en küçük yapıları olan atomlar hakkında  bilinmesi gereken çok şey var. Bir süre  dünyanın en küçük maddesinin atom olduğuna inanılıyordu. Ancak zamanla atomlardan bile daha küçük maddelerin olduğu ortaya çıktı. Bunlar atom altı parçacıklar olarak bilinir. Genel olarak, atomların özellikleri şunlardır: Atom yapısı, bir elementi oluşturan elementlerin özü olarak bilinir ve birçok kaynakta en küçük yapı taşlarını içerir. Bu yapıların reaksiyonu sırasında çok fazla enerji üretilir. Bu enerjiye fisyon reaksiyonu denir. Bu tepkimeler sonucunda büyük miktarlarda enerji kendiliğinden açığa çıkar.

Atom Bölünemez Diyen Kimdir?

Atomlar hakkında ilk görüş M.Ö. 400'lü yıllarda Yunan filozof Demokritos tarafından önerildi. Democritus, maddenin parçacıklardan oluştuğunu savundu ve bu parçacıklara atom adını verdi. Democritus, atom hakkındaki görüşlerini deneylerden ziyade varsayımlara dayalı olarak ifade etmiştir. Demokritos'a göre atomlar bölünemez.

Bir Atomun Çekirdek Yükü Nasıl Bulunur?

Bir atomun çekirdek yükünü bulmak için  periyodik tabloya bakmamız gerekir. Periyodik tabloda atomlar artan atom numarasına göre sıralanmıştır. Çekirdek yükü aynı zamanda atom numarasıdır, dolayısıyla periyodik tabloda atomun sol alt köşesinde yazılan sayı çekirdek yüktür. Çekirdek yük, atomdaki proton sayısına eşittir. Örneğin, bir hidrojen atomunun bir protonu vardır, dolayısıyla hidrojenin çekirdek yükü de 1'dir.

Kararlı Atom Nasıl Bulunur?

Atomlar kararlı olmak ister. Kararlı olması için birinci katmanda 2 elektron, ikinci ve üçüncü katmanlarda 8 elektrona ihtiyacı vardır. Helyum, ilk katmanda iki elektrona sahip olduğu için kararlı bir yapıya sahiptir. Neon ve argon elementleri de son yörüngelerinde sekiz elektrona sahiptir, böylece kararlı yapılar elde edilir.

Atomun Hacminin Büyük Bir Kısmı Boşluktan Oluşur Kim Dedi?

Rutherford, deney sonucunda aşağıdaki bulgular elde edilmiştir. Atomların büyük boşlukları vardır. Işık ışınlarının küçük bir kısmının kırıldığı ve  küçük bir kısmının yansıdığı gözlemlenmiştir. Bir atomun + (pozitif) yükü, çekirdek adı verilen küçük bir hacimde toplanır. Atom kütlesinin çoğunun çekirdekte yoğunlaştığını buldu. Çekirdeğin çevresinde ne kadar pozitif yüklü parçacık varsa o kadar elektron vardır ve elektronlar atom hacminin çoğunu kaplar.

Çekirdek Yükü Neye Eşit?

Çekirdek yükünün neye eşit olduğu merak edilip araştırılan bir konu haline gelmiştir. Çekirdek yükü, atomun proton sayısına eşit olması ile bilinmektedir.

Bir Atomun Kütle Numarası Nasıl Bulunur?

Bir atomun kütle numarasını bulmak oldukça kolay bir işlemle gerçekleşmektedir. Proton ve nötron sayısını toplayınca elinizde olan sayı atomun kütle numarası olacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir