At Kestanesi Yağı Hakkında Merak Edilen Bilgiler

At Kestanesi Yağı Hakkında Merak Edilen Bilgiler
18.08.2021 13:30
Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’de hemen hemen her şehirde görebileceğiniz at kestanesi ağacından üretilen at kestanesi yağı; tam anlamıyla şifa deposudur. At kestanesi yağı fiyatı ne kadar, ne kadar sürede etki eder, faydaları ve zararları nelerdir? Kırışıklıklardan kurtulmada etkili mi? At kestanesi yağı basur için nasıl kullanılır, öksürük için nasıl kullanılır, tüylenme yapar mı?

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’de hemen hemen her şehirde görebileceğiniz at kestanesi ağacından üretilen at kestanesi yağı; tam anlamıyla şifa deposudur. Görünüş bakımından çınar ağacına benzeyen bu ağaçlardan elde edilen yağın en bilinen özelliği Osmanlı döneminin güzellik sırlarından biri olmasıdır.

Hem sağlık hem güzellik açısından birçok faydası bulunan at kestanesi yağını bulmak da kullanmak da zor değildir. Güzellikte saça ve cilde faydaları; sağlıkta ise birden fazla hastalıktan koruması ile ünlüdür.

At Kestanesi Yağı Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Bu yağın hangi amaçla kullanıldığına göre etki etme süresinde de değişiklikler görülebilir. Bakım amacıyla kullanılması, sağlık amacıyla kullanılmasından daha kısa sürede etkisini göstermektedir. Bu nedenle tam olarak bir süre verilmesi mümkün değildir. Fakat düzenli olarak kullanırsanız, en kısa bir hafta içerisinde at kestanesi yağının etkilerini görmeye başlayabilirsiniz.

At Kestanesi Yağı ile Kırışıklıklarından Kurtulmada Etkili Mi?

Bu çok faydalı yağın ciltteki yenileyici özellikleri bulunmaktadır ve bu özellik de kırışıklık görünümünü önlemek veya azaltmak için kullanılabilir. Bunun için kullanabileceğiniz bir yöntem bulunmaktadır.

At kestanesi yağını su ile birazcık seyreltin ve susam yağı ya da zeytinyağına dökün. Bu kürü cildinize masaj yöntemi ile yedirmelisiniz. Fakat bu işlemi geceleri yatmadan bir saat önce (uykuda hücreler yenilenir) uygulamanız sizin için faydalı olacaktır.

At Kestanesi Yağının Faydaları Nelerdir?


-         Kas ağrıları başta olmak üzere boyun, sırt, kol bölgesindeki ağrılarda masaj yöntemi ile kullanılır ve ağrıları hafifletir.

-         Kan dolaşımını hızlandırır.

İltihaplı enfeksiyonlara karşı savaşta destek olur.

-         Cilt lekelerini azaltır.

-         Sedefe, egzamaya veya bunun gibi cilt sorunlarına destek olur.

-         Gözeneklerinizi sıkılaştırır.

-         Yara izlerinin kapanmasında yardımcıdır.

-         Varis oluşumuna ve iyileşmesine iyi gelir.

-         Basura iyi gelir.

-         Göğüs veya ayak tabanına sürüldüğü zaman öksürükleri azaltır.

-         Nefes açar.

-         Ateş düşürücü etkisi vardır.

-         Kırışıklıklara iyi gelir.

-         Eklem ve romatizma ağrılarını dindirir.

-         Saç dökülmesini önler.

-         Saçların uzamasına yardımcıdır.

-         Gözaltı morluklarına iyi gelir.

At Kestanesi Yağının Zararları Nelerdir?

Fazlaca faydası bulunsa da at kestanesi yağının zararları da mevcuttur. Öncelikle hamile veya emziren annelerin kullanılmaması önerilir. Fazla tüketildiği zaman böbrek sorunlarına yol açabilir ve kanama problemleri olanların kullanması sakıncalıdır.

At Kestanesi Yağı Basur için Nasıl Kullanılır?

Basur problemi için at kestanesi yağını kullanmak isteyenlerin izlemesi gereken bazı yollar vardır. Öncelikle, basur belirtilerini azaltmak için at kestanesi yağının çayını tüketebilirsiniz. 100 gr su içerisinde beş gr at kestanesi yağı ekleyip kaynatmalısınız. Bu suyu süzdükten sonra günde üç öğün tüketebilirsiniz.

Bunun haricinde at kestanesi yağı ve zeytinyağını karıştırıp, makat bölgesine masaj yapabilir ve ağrı, sızı ve belirtilerde hafifleme hissedebilirsiniz.

At Kestanesi Yağı Öksürük için Nasıl Kullanılır?

Grip, soğuk algınlığı veya başka bir hastalık sebebi ile şiddetli öksürükleriniz varsa ve nefes almada zorluk çekiyorsanız; at kestanesi yağı size bu konuda yardımcı olabilir.

Öksürük şikayetinizin azalmasını istiyorsanız at kestanesi yağını veya bu ürünle üretilmiş krem, balsam gibi ürünleri göğsünüze masaj yaparak kullanabilirsiniz. Böylelikle nefes alış verişiniz kolaylaşacak ve öksürüklerinizde azalmalar görülecektir. Fakat unutmayın, bu durum sadece belirti azaltıcıdır. Bir tedavi yöntemi değildir.

At Kestanesi Yağı Tüylenme Yapar Mı?

Ciltteki besleyici özelliği sayesinde en çok merak edilenlerden biri de, at kestanesi yağının ciltte tüylenme yapıp yapmayacağıdır. Fakat bu konuda içiniz rahat olsun. Cilde birçok faydası bulunan bu ürünün tüylenme gibi bir yan etkisi yoktur. Yani hayır, at kestanesi yağı veya bu yağın özü ile üretilmiş herhangi bir kozmetik ürünü cildinizde tüylenme sorununa yol açmayacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir