Asker Kaçağı Polis Olabilir Mi?

Asker Kaçağı Polis Olabilir Mi?
20.12.2022 21:10
Polis, halkın güvenliğini sağlayan ve anayasal düzenler kapsamında koruyucu tedbirler çerçevesinde görev alan kamu görevlileridir. Asker kaçağı, askerlikten muaf olan, çürük olan, bedelli askerlik yapan polis olabilir mi? Babasının sicili olan, bakaya kalan, burun estetiği olan polis olabilir mi? Polis memuru olabilmek için merak edilen soruları sizler için derledik.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve sağlık durumları yerinde olan erkekler, özel durumları olmaması durumunda askerlik yapmakla mükelleftir. Aksi takdirde asker kaçağı durumuna düşülmektedir. Önceki senelerde polis olmanın şartları arasında askerliğin tamamlanmış olması şartı yer almaktaydı. Ancak bu madde günümüzde geçerliliğini korumamaktadır. Bundan dolayı polis olmak için askerliği yapmış olmak şart değildir. Bu karar 2019 yılında Resmi Gazetede yayınlanmıştır.

Askerlikten Muaf Olan Polis Olabilir Mi?

Polislik, bir kamu hizmet birimidir. Polislerin görevi, halkın emniyetini ve ülkenin bölünmez bütünlüğüne sahip çıkmaktır. Polis olmak oldukça zorlu bir süreçtir ve birçok şartları bulunmaktadır. Askerlikten muaf olup da polislik yapmak isteyen kişilerin durumu muafiyet sebebine göre değişiklik göstermektedir. Bunun sebebi TSK ve Emniyet Müdürlüğü’nün birbirinden farklı kurumlar olması ve sağlık yönetmeliklerinde farklılıkların olmasıdır.

Askerlikten Çürük Alan Polis Olabilir Mi?

TSK ve Emniyet Müdürlüğü birbirlerinden farklı ve bağımsız kurumlardır. Hem TSK’nın hem de Emniyet Müdürlüğü’nün sağlık yönetmelikleri farklıdır. Bundan dolayı TSK’dan çürük raporu alan bir kişinin problemi, Emniyet Müdürlüğü sağlık yönetmeliğinde bir sıkıntı teşkil etmiyorsa polis olmalarında sorun olmayacaktır. Ancak bu yönetmelikler farklı olsa genel olarak birbirine yakın yönetmeliklerdir.

Bedelli Askerlik Yapan Polis Olabilir Mi?

Bir Türk genci askerliğini bitirdikten sonra tezkere almaktadır. Bu tezkereye sahip olmak için illaki uzun dönem askerlik yapmanıza gerek yoktur. Yani bedelli askerlik yaptığınızda da artık askerlik görevinizi tamamlamış olursunuz. Bundan dolayı bedelli askerlik yapan kişinin polis olmasında herhangi bir problem bulunmamaktadır.

Babasının Sicili Olan Polis Olabilir Mi?

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Suç ve Cezalara ilişkin esaslar başlıklı 38. Maddesinin 7. Fıkrasına göre cezanın sorumluluğu şahsidir ibaresi bulunmaktadır. Türk Ceza Kanunu’nda da ceza sorumluluğu şahsidir ve kimse başkasının fiilinden sorumlu tutulamaz ibaresi bulunur. Bundan dolayı toplumumuzda bulunan ailesinde sicil kaydı olanların asker ya da polis olamaz düşüncesi tamamen yanlıştır. Kişinin babası, annesi ya da kardeşinde bir suç kaydı bulunmaktaysa kişinin polis olmasında herhangi bir engel söz konusu olmaz.

Bakaya Kalan Polis Olabilir Mi?

Bakaya kalmak, askerlik çağına girdikten sonra yoklamalarını yaptırıp askere gitme kararı alan kişilerin çağrıldıklarına gitmeyip ya da gittikleri halde toplama alanlarından ayrılanlara denilmektedir. Erkek adayların polislik başvurularında silah altında bulunmamak maddesi yer almaktadır. Yani bu maddeye göre bakaya kalan kişi silah altında bulunuyorsa başvurusu kabul edilmez ancak aksi bir durumdaysa başvurunuzda bir sıkıntı olmaz.

Burun Estetiği Olan Polis Olabilir Mi?

Polislik mesleğini icra edebilmeniz için Emniyet Müdürlüğü’nün sağlık yönetmeliğine uymanız gerekmektedir. Bu yönetmeliklerde yer alan kurallara göre polislik adaylarının vücudunda herhangi bir yara izi olmaması gerekmektedir. Bundan dolayı estetik operasyonunuzda bir iz bulunmuyorsa sıkıntı olmayacağı düşünülmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir