Aşırı Adet Kanaması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Aşırı Adet Kanaması İçin Hangi Doktora Gidilir?
04.11.2022 17:01
Adet dönemi, rahim içindeki dokuların, belli bir miktar kanamayla vajinal yoldan vücuttan atılmasıdır. Aşırı adet kanaması için hangi doktora gidilir, hangi ilaç keser, hangi bitki iyi gelir? Aşırı adet kanaması kilo verdirir mi, kansızlık yapar mı? Merak edilenler içeriğimizde.

Adet kanı, rahim içindeki kanamanın rahmin kasılıp gevşemesiyle, vajinal yolla dışarı atılmasıdır. Bu kanamalar 1-3 gün içerisinde aşırı kanayacaktır. Genellikle 3.günün sonunda kendiliğinden azalmaya başlaması gerekmektedir.

Kanama bu süreyi aştıktan sonra hızla devam ediyorsa, uzun ve ağrılı sürüyorsa, buna tıpta menoraji denilmektedir.  Bunun için kadın doğum uzmanına görünmeniz gerekmektedir.

Aşırı Adet Kanamasını Hangi İlaç Keser?

Aşırı adet kanamasıyla doktora başvuran kadınlara birtakım ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bunun için öncelikle rahatsızlığın kaynağı ve teşhisinin tam olarak kullanılması gerekmektedir.

Steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’LER)

Traneksamik asit

Oral kontraseptifler

Oral progesterone

Hormonal RİA (Liletta, mirena)

Bu ilaçlar hekim kontrolünde alınması gereken ciddi ilaçlardır. Bu ilaçların içerisinde hormon ve düzenleyiciler bulunmaktadır. ilaç tedavisi sonuç vermezse cerrahi işlemler gerekli görülebilir.

Aşırı Adet Kanamasına Hangi Bitki İyi Gelir?

Aşırı adet kanaması için evde uygulayabileceğiniz birtakım doğal yöntemler bulunmaktadır.  Genellikle ilk defa yaşanan, 7 günü aşan yoğun kanamalar için yoğun kanama diyebiliriz. Adet ağrıları için kullanılan sıcak kompres yerine, yoğun kanamalar için soğuk kompres uygulaması yapılabilir. Bu yöntemle kan damarları daralarak kanamayı yavaşlatabilirsiniz.

Bu dönemde C vitamini yüksek bitkilerden yararlanabilirsiniz. C vitamini içerisinde progesteron taşır. Bu da adet kanamasının hafiflemesine yardımcı olmaktadır.

Kivi, limon, biber, portakal, çilek, lahana, turp, ıspanak tüketmek adet kanamanızın yavaşlamasına ve yoğunluğunun azalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca kadın otu, zencefil ve tarçın çayı demleyerek yoğun ağrılara çözüm bulabilirsiniz.

Aşırı Adet Kanaması Kilo Verdirir Mi?

Adet dönemi salınan dengesiz hormonlar sebebiyle ödem tutmanıza sebep olur. Normal kilonuzdan yaklaşık olarak 2-3 kilo kadar ödem tutarsınız. Bu vücudun yağlanması demek değildir. Yani gerçek bir kilo değildir. Sadece vücudun tuttuğu suyu ifade etmektedir.

Özellikle adet döneminde alışveriş yapmanızın doğru olmamasının nedeni de budur. Mutlaka adet bitiminde bir daralma söz konusu olacaktır. Fakat çok yoğun kanamalı bir adet görmek ya da sürekli adet görmek gibi sağlık sorunları, kilo vermenizi sağlamaz. Hatta bu gibi durumlar genellikle karın bölgesinde şişlik oluşturmaktadır.

Aşırı Adet Kanaması Kansızlık Yapar Mı?

Uzun süreli vajinal kanamalara, aşırı adet kanaması yani menoraji denilmektedir. Bu çok ciddi problemlere yol açabilecek bir durum olabilir. Aşırı adet kanaması, 7 gün fazla sürmüşse, adet düzensizse, kanamada pıhtılar yoğun bir şekilde gelmeye devam ediyorsa,  gece boyunca devamlı ped değiştirmeniz gerekiyorsa mutlaka bir hekime başvuru yapmalısınız.

Aşırı adet kanamaları, yüksek ateş, boğaz ağrısı, ishal, halsizlik, ve kansızlığa neden olabilir. genellikle demir takviyesi önerilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir