Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Nedir?

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Nedir?
13.08.2022 16:15
Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümü görsel kültür tarihi, sanat ve arkeoloji, müze çalışmaları ve miras yönetimi gibi çalışma alanlarında yer almaktadır. Peki, Arkeoloji bölümü hangi üniversitelerde var? Arkeoloji başarı sıralaması, çalışma alanları nelerdir? Tüm detaylarıyla anlattık.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, oldukça farklı disiplin sunmakta olan, güncel metodolojik ve teorik uygulamaları ve yaklaşımları kullanılması ile kültür tarihi, sanat ve arkeoloji, müze çalışmaları ve miras yönetimi gibi çalışma alanlarında yer almaktadır.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünün bulunduğu üniversiteler şunlar olmaktadır; Koç Üniversitesi, Adıyaman Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Atatürk, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Harran Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, İzmir Demokrasi Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Mardin Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Süleymen Demirel Üniversitesi, Uşak Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Başarı Sıralaması Nedir?

Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünün başarı sıralaması 2021 yılına göre en yükse 451 iken, en düşüğü 13.194 olmaktadır. Ayrıca Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümü yalnızca Koç Üniversitesinde bulunmaktadır, diğer üniversitelerde Arkeoloji farklı bir bölüm, Sanat Tarihi de farklı bir bölüm olarak bulunmaktadır.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Çalışma Alanları Nelerdir?

Arkeoloji ve Sanat Tarihi okmuş olan bir bireyin çalışma alanları şunlar olmaktadır; tarihin aydınlatılması amacı ile yapılan çalışmalarda bulunmak, kazı alanlarında bulunmak ve ayrıca sergi, müze gibi yerlerde sergileme konusunda görev almaktadırlar.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Maaşları Nelerdir?

Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun olmuş bir kişinin aylık olarak aldığı maaş 4500 ila 5500 TL olmaktadır. Bu alandan mezun olan özel sektörde çalışmakta olan mezunlar ise 35500 ila 5000 TL arasında maaş almaktadırlar.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Okuyanlar Mezun Olunca Ne İş Yapar?

Arkeoloji ve Sanat Tarihi okumuş olanlar mezun oldukları zaman sanattaki alışkanlıkları düzenleyip detaylıca araştırmaktadırlar ve tarihi aydınlatmaktadırlar. Bu bölümün dersleri ise; Mimari Çizim, Osmanlıca, Görsel Kültürün Anlaşılması, Sanat Tarihi ve Görsel Kültür, Müzecilik Çalışmaları, Anadolu Arkeolojisi, Eski Mısır Sanatı ve Arkeolojisi, Geç Antik Çağ ve Bizans Uygarlıkları, Eski Yunanlar ve Romalılar, Eski Yakın Doğu Sanatı ve Arkeolojisi.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Kaç Yıllık?

Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümü okumak isteyen bir kişinin alacak olduğu eğitim toplam olarak 4 sene olmaktadır. Bu bölüm üniversitelerde İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi içerisinde bulunmaktadır. Ayrıca Arkeoloji ve Sanat Tarihi okumak isteyen bir kişi sözel puanı ile bölüme yerleşmektedir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir