Arabadan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Arabadan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?
12.11.2022 18:19
Ojeleri sürmek zor ama temizlemek daha da zor olabilir. Dikkatli olmadığımız zaman istemediğimiz yerlere bulaşabilir. Arabadan, ayakkabıdan, battaniyen oje lekesi nasıl çıkar? Aynadaki, abiye elbisedeki oje lekesi nasıl çıkar? Gelin detaylara birlikte bakalım.

Ojeler, makyajımızın hatta kıyafetlerimizin bile bütünleyicileri olabilir. Aceleyle bir yerlere yetişmeye çalışırken yolda sürmeye çalıştığımız ojeler ise, arabanın koluna, koltuğuna bulaşabilir.

Bu tarz bir problem yaşadığınız zaman kurtarıcı olabilecek ilk malzeme asetondur. Ya da alkol veya alkol bazlı ürünlerde kullanabilirsiniz. Elinizde bu malzemeler yoksa, elma ya da üzüm sirkesinden birkaç damla damlatıp, bir süre sonra temiz bir bez ile silebilirsiniz.

Ayakkabıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Bir oje lekesini çıkartmak istiyorsanız öncelikle edinmeniz gereken ürün aseton ya da oje çıkartıcı ürünlerdir.  Ayakkabınızdan ojeyi çıkarabilmek için, kurutmadan hemen müdahale etmelisiniz. Kimyasal ürünler oldukları için çok çabuk kuruyacaklardır.

Lekenin üzerine direkt oje çıkarıcı dökebilirsiniz. Ya da pamuğa döktüğünüz çıkarıcıyı tampon hareketlerle uygulayarak lekeyi, kumaştan ayırabilirsiniz.

Battaniyeden Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Çeşit çeşit, renk renk olan ojeler, hem göz alıcı hem de kombin bütünleyicisi olarak, kadınlar tarafından tarihin eski zamanlarından beri kullanılan bir tırnak süsüdür. Zahmetli bir kullanımı olsa bile, ellerimizdeki görüntüsü bu zahmete değiyor.

Fakat oje sürerken en dikkat etmemiz gereken şey, kuruduğuna emin olmaktır. Yüksek oranda kimyasal içerdiği için hemen bulaşıp kuruyabiliyor. Bu da temizlenmesini daha zor bir hale getirebiliyor.

Battaniyenize bulaşan bir oje lekesinden kurtulmak için öncelikle, aseton kullanmak istemiyorsanız, ispirto ile çıkarabilirsiniz. Lekenin üzerine doğru miktarda uygulayacağınız ispirtoyu bir süre battaniyenin kumaşının emmesi için bırakmalısınız.

Bu uygulamayı yaparken havlu peçetelerden destek alabilirsiniz. Lekeyi kesinlikle ovmayın, bu lekenin daha da derine inmesine sebep olacaktır. Bu yöntem kurumamış, yeni dökülen oje lekesi için uygun olacaktır.

Eğer lekeniz kuruduysa, aseton ile ya da tamamen kurumasını bekleyip, kazıyarak lekeden kurtulabilirsiniz. Ayrıca saç spreyini de lekenin üzerine sıkarak, fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Aynadaki Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Ojeleri sürerken bazen aceleci davranarak bir yerlere bulaşmasına sebep olabiliriz. Özellikle kuruyan ojelerin temizlenmesi biraz daha zaman almaktadır. Ojeniz eğer aynanıza bulaşmışsa hemen kurumadan müdahale ederseniz çıkarmanız çok kolay olacaktır. Bunun için pamuğun üzerine birkaç damla aseton damlatmanız yeterlidir.

Ayna yüzeyinde oje kurumuşsa, kabasını aseton ile alabilirsiniz. Yüzeyinde kalan tortularını sıcak su ve fırça ile temizleyebilirsiniz. Bu işlemi yaparken çok sert bastırmamaya dikkat etmelisiniz. Aynanın yüzeyinde çatlaklar oluşabilir.

Abiye Elbiseden Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Özel gün, davet ve gecelerde şıklığımızın en önemli parçası abiye elbiselerdir. Genellikle kalın kumaştan dikildikleri için, temizlikleri kuru temizleme işlemi ile yapılmaktadır. Geceye hazırlanırken, abiye elbisemize döktüğümüz oje ise can sıkıcı olabilir. Gecenize gölge düşmesine hiç gerek yok, sizlere çok pratik bir yöntemden bahsedeceğiz.

Öncelikle kıyafetin leke bulaşan kısmının altına yani tam tersine kağıt havlu ya da havlu peçete koyun. Bu lekenin kumaşın başka bir tarafa daha bulaşmasına engel olacaktır. Lekenin üzerine aseton dökün, ilk yoğunluğu havlu peçeteye aksın, havlu peçeteleri işlem bitene kadar değiştirmeye devam edin, daha sonrasında pamuğa damlattığınız aseton ile kumaşı çok ovalamadan güzelce silerek lekeden kurtulabilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir