Araba Neden Avans Vurur?

Araba Neden Avans Vurur?
18.11.2022 19:03
Otomobiller en gelişmiş ve sürekli bakım isteyen teknolojilerden biridir. Araba neden avans vurur, neden antifriz eksiltir, neden aniden stop eder? Araba neden buhar yapar, neden benzin kokar, neden boğulur? Cevapları yazımızda.

Arabaların motor donanımı en önemli donanımıdır. Motorlar belli bir düzen dahilinde çalışması gereken herhangi bir aksaklık durumunda arıza yaşanabilen aracın en önemli organıdır. Motorlar çalışırken belli bir ısınma seviyesine ulaşmaktadır. Isınması gereken noktaya daha erken gelirse bu olaya avans vurması denilmektedir.

Araba Neden Antifriz Eksiltir?

Arabanın motor düzeneklerinden biri olan antifrizler, motorun ısı dengesini sağlamak için üretilmiş su ile birlikte kullanılan özellikli bir kimyasaldır. Eğer bu kimyasal motordan sızarsa ya da bir sebeple buharlaşırsa antifriz eksilmesinden bahsedebiliriz.

Antifriz yenilenmezse, zamanla değişime uğrayarak asidik bir madde haline dönüşebilir.  Özellikle radyatöre, termostat, hortum, su kapağı gibi önemli akşamlara zarar verebilir.

Araba Neden Aniden Stop Eder?

Aracın ani şekilde, motorunun devre dışı kalması durumuna stop etmek denilmektedir. Aracınız sürekli olarak stop ediyorsa mutlaka muayene ettirmelisiniz. Bunun dışında araçlar anlık olarak da stop edebilir.  Bunun sebepleri ise çok çeşitli olabilir.

Kötü Yakıt

Arızalı MAP Sensörü

Motor Hava Kaçakları

Düşük Motor Basıncı

Kirli Ya Da Bitmiş Bujiler

Arızalı Klima

Şarj Sistemi Üzerinde Aşırı Elektrik Yükü

Araba Neden Buhar Yapar?

Araba camlarının buhulanması, en sık görülen durumlardan biridir. Genellikle soğuk havalarda meydana gelir. Dış ortamda soğuk hava kaynaklı azalan bağıl nemin, aracın içerisindeki yükselen oksijen seviyesiyle çakışması sonucunda camlarda buhar oluşur.

Araba Neden Benzin Kokar?

Bir aracın çalışabilmesi için motora, motorun da yakıta ihtiyacı vardır. Otomobil düzenekleri birbirlerine direkt ya da dolaylı yollardan bağlı sistemlerin bütünüdür ve o şekilde çalışmaya programlıdır.

Aracınızın motoru hem yakıta hem de havaya ihtiyaç duyar. Buji arızası, oksijen sensörü arızası gibi sebeplerle zengin karışım meydana getirir. Zengin karışım, hava ve yakıt karışımına ihtiyaç duyan motorun içindeki yakıt, havaya göre daha fazla olduğu zaman kullanılan bir tabirdir. Bu fazla yakıt motordan dışarı atılmak istenildiğinde de aracın içi yakıt kokar.

Araba Neden Boğulur?

Motor boğulmaları, hemen her araç sahibinin başına gelmiş ya da gelebilecek genel bir sorundur. Motor düzeneğinin çalışabilmesi için yakıt ve havaya ihtiyacı vardır. Bu iki karışımın motorun içerisinde belli bir seviyede bulunması gerekmektedir.

Fakat benzin motor silindirine daha fazla yakıt girerse motor boğulur.  Motorun işlevselliğini büyük ölçüde kaybetmesine neden olarak siyah duman çıkması durumu meydana gelecektir.

Aracın motorunun bozulması bu iki maddenin seviyesindeki değişiklikle ilgilidir. Hemen müdahale edilmesi gerekmektedir. Aksi halde motor gücünün kapasitesi düşecek ve aracın fazla yakıt kullanmasına sebebiyet verecek, normalde gittiği mesafeyi 2 kat benzin harcayarak gidecek ve hem hızdan hem de performanstan düşecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir