Araba Lastiği Kaç Kilometrede Değişir?

Araba Lastiği Kaç Kilometrede Değişir?
12.11.2022 16:22
Araba severleri çok yakından ilgilendiren bir konuda arabanın bir parçası olan lastiklerdir. Araba lastiği kaç kilometrede, kaç yılda bir değişir? Araba lastiği ne tarafa sökülür, suda batar mı, tarihi nerede yazar? Araba lastiği ne zaman şişirilir? İşte tüm detaylarıyla bu yazıda sizler için cevapladık.

Araba lastiklerin kullanım ömrünü belirleyen bir unsur aracınızın kilometre sayacı olacaktır. Hasar ve aşınma gibi ekstra faktörler göz ardı edildiğinde tavsiye edilen değişim, 5 yılda bir veya ortalama 50 bin kilometre olarak bilinmektedir.

Ayrıca değişim yapmak için her zaman göz etmeniz gereken standart bir zaman bulunmaktadır. Lastiğin ömrü, kullanım koşulları ve süresi gibi faktörler değişim tarihinin belirlenmesinde etkili olduğu söylenebilir. Ancak bazı dış faktörlerin etkisiyle bu tarihin değişmesi söz konusu olabilir ve stepne de dahil olmak üzere eskilerin yerini yenilerinin alması gerekebileceği unutulmamalıdır. Bunu anlamanın en ilkel yolu, tüm araba lastiklerinizi ayda bir kez, rutin olarak muayene ettirmeniz olacaktır.

Araba Lastiği Kaç Yılda Bir Değişir?

Arabanıza aksatmadan yapılan düzenli kontroller ile oluşan zararları görebilir, basınç kaybı, diş derinliğinde azalma, kesik, çökme gibi hasarların tespitini yapabilmeniz mümkün olacaktır. Aracınızın lastiğinin yaşı gibi, aşınma durumu da değişim zamanını belirlemeniz için önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Her ne olursa olsun lastikler, hiç kullanılmamış olsalar bile üretim tarihlerinden itibaren raf ömrü olan 10 sene sonunda değiştirilmesi gerekmektedir.

Araba Lastiği Ne Tarafa Sökülür?

Arabanızda bulunan göbek kapağını kriko kolunun düz olan tarafı ya da bijon anahtarı ile zorlayarak çıkartabilmeniz mümkün olacaktır. Tekerlek bijonları ortaya çıktığında anahtarın uygun ucunu bijonlardan birine yerleştirin ve gevşetmek için saatin tersi yönünde çevirmeniz gerekmektedir. Bijonu bir ya da iki kez çevirerek gevşetin ve tamamen çıkarmamanız gerekmektedir.

Araba Lastiği Suda Batar Mı?

Lastik ya da tekerlek kauçuk, kord bezi ve çelik teller ile çeşitli kimyasal maddelerin birleşiminden oluşan ve aracın yer ile temasını sağlayan tek ve en önemli parçası olarak bilinmektedir. Dolayısıyla da içinde taşıdığı hava ile yere sürtünerek motorlu ya da motorsuz kara nakil aracının ilk hareketini başlatır, hızlandırır ve durmasını sağladığı bilinmektedir.

Araba lastiğinin içinde hava olduğu için suda yüzeye çıkacaktır. Hatta bu lastikleri acil durumlarda can kurtaran olarak ta kullanılabilir.

Araba Lastiği Tarihi Nerede Yazar?

Lastik tarihini öğrenmek için yapılması gereken işlem lastiğin yan tarafında yani yanağında DOT ile başlayan koda bakmak olacaktır. Bu kodun son 4 hanesi lastik tarihini gösterir. Üretim tarihi 4 rakamdan oluşmaktadır ve bulunan ilk iki rakam üretim haftasını gösterirken son iki rakamı üretim yapılan yılı gösterecektir.

Araba Lastiği Ne Zaman Şişirilir?

Lastik basıncı var ise yedek lastikler olmak üzere her 14 günde bir kez kontrol edilerek ayarlanması gerekmektedir. Ayrıca radyal lastiklerde dönüş yönünü değiştirmeden, öndeki lastikler arkaya, arkadakiler de öne takılması gerekmektedir. Bilinmesi gereken bilgilerden bir tanesi uzun yola çıkarken ve araç yüklüyken hava basıncı 2 PSI arttırılması gerektiğidir. Lastikler mümkünse her kullanımdan önce gözle kontrol edilmesi gerekmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir