Antibiyotikten Sararan Dişler Nasıl Beyazlar?

Antibiyotikten Sararan Dişler Nasıl Beyazlar?
04.01.2023 22:05
Günlük hayatta yediğimiz ve içtiğimiz birçok şey dişlerimizin beyazlamasına neden olabilir. Antibiyotikten sararan dişler nasıl beyazlar? Sararan dişler nasıl temizlenir? Sigaradan, çaydan sararan dişler nasıl beyazlatılır? Sararan dişler fırçalamayla beyazlar mı? Sararan dişler tekrar beyazlar mı? Sararan dişler düzenli fırçalamayla beyazlar mı? gibi merak edilen soruları siz değerli okuyucularımız için araştırdık ve cevapladık.

Antibiyotikler, doktorların kulak enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları ve bronşit gibi bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için reçete ettiği ilaçlardır. Etkili olmasına rağmen, antibiyotikler yan etkilere sahiptir. Bazen mide bulantısı, şişkinlik ve ishal gibi sindirim sistemi sorunlarına neden olmaktadırlar. Ek olarak, tetrasiklin gibi bazı antibiyotikler diş sararması gibi diş sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir.

 Beyazlatma tedavileri mevcuttur ancak bunlar her zaman etkili olmamaktadır ve tedaviler daha uzun sürebilir. Örneğin, tetrasiklinden kaynaklı lekeli dişleriniz varsa dişlerinizin beyazlaması 12 ayı bulabilir. Ve bir yıl sonra bile hala beyaz görünmeme ihtimali vardır. Diş beyazlatma tedavileri işe yaramazsa diş hekiminizle diş kaplamaları hakkında konuşmalısınız. Kaplama, dişlerinizin ön yüzeyine diş renginde ince bir kabuk yerleştirmeyi içermektedir.

Sararan Dişler Nasıl Temizlenir?

Sarı dişlerden kurtulmak için bazı yollar vardır. Birkaç tedavi seçmek ve bunları hafta boyunca döndürmek en iyisi olabilir. Aşağıdaki önerilerden bazılarının onları destekleyecek araştırmaları yoktur, ancak etkili oldukları anekdot niteliğindeki raporlarla kanıtlanmıştır.

·        Dişlerinizi fırçalamak: İlk planınız dişlerinizi daha sık ve kesinlikle doğru şekilde fırçalamak olmalıdır. Sarı dişlere yol açabilecek yiyecek ve içecekleri tükettikten sonra fırçalamanız önemlidir. Ancak asitli yiyecek ve içecekleri tükettikten hemen sonra fırçalamaya dikkat edin. Dişlerinizi günde en az iki kez 2 dakika boyunca fırçalamalısınız. Tüm çatlaklara ve yarıklara girdiğinizden emin olun. Diş etlerinizi koruduğunuzdan emin olmak için dişlerinizi dairesel hareketlerle hafifçe fırçalamaya özen gösterin.

·        Kabartma tozu ve hidrojen peroksit: Kabartma tozu ve hidrojen peroksitten yapılmış bir macun kullanmanın, lekelerden kurtulmak için plak birikimini ve bakterileri giderdiği söylenir.

·        Hindistan cevizi yağı sürme: Hindistan cevizi yağı sürmenin, dişleri beyazlatmaya yardımcı olan ağızdan plak ve bakterileri uzaklaştırdığı söylenir.

·        Elma sirkesi: Elma sirkesi dişleri beyazlatmak için çok az miktarda kullanılabilecek bir üründür.

·        Su içeriği yüksek meyve ve sebzeler yemek: Yüksek su içeriğine sahip çiğ meyve ve sebze yemenin dişlerinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olabileceği söyleniyor. Su içeriğinin dişlerinizi ve diş etlerinizi sarı dişlere yol açan plak ve bakterilerden arındırdığı düşünülüyor.

Sigaradan Sararan Dişler Nasıl Beyazlatılır?

Sigara içmek veya çiğnenebilir tütün ürünleri kullanmak dişlerinizin minesinin lekelenme olasılığını artırabilir. Nikotin ürünlerini kullanmaya başladığınızda dişlerinizin sarımsı bir görünüme kavuşması uzun sürmeyecektir. Sigaradan sararan dişleriniz için birkaç damla limon suyu ve bir çay kaşığı karbonat ile macun yaparak kullanabilirsiniz.

Çaydan Sararan Dişler Nasıl Beyazlatılır?

Birçoğumuzun bildiği gibi fazla çay tüketimi sonrasında dişler sararabilir. Çaydan dolayı sararan dişler için hidrojen peroksit kullanılabilir. Peroksit, tüm ağzı ve diş etlerini temizleyen antibakteriyel bir maddedir. Dişlerinizi beyazlatmak için çileklerden bir macun da yapabilirsiniz. Çok fazla çay içerseniz dişlerinizi güçlendirmek ve beyazlatmak için çilekleri ezin. Ezerken dört beş çileği ezin, karışımı dişlerinize sürün ve ardından suyla durulayın.

Sararan Dişler Fırçalamayla Beyazlar Mı?

Daha beyaz dişler genellikle dişlerinizi düzenli ve iyice fırçalamanın faydalarından biri olarak dahil edilse de sarı dişleri olan bazı kişiler günde iki kez fırçalasalar bile iyileşme görmezler. Çoğu durumda, diş renginin bozulmasının yaygın nedeni, kahve, çay veya şarap içmenin veya sigara ve diğer tütün kullanımının bir sonucu olarak dış lekelenmedir. Kahve, çay ve şarap, tümü dişlerimize yapışan ve gözle görülür lekeler oluşturan kromojen bakımından çok yüksektir. Oksijenle karıştırılan nikotin ise diş minesine yerleşen ve zamanla sarıya veya kahverengiye dönüşen sarı bir sonuç üretir. Bu dış lekeler sadece fırçalama ile çıkarılamaz ve diş renginin bozulmasının en yaygın nedenlerinden biridir.

Sararan Dişler Tekrar Beyazlar Mı?

Lekeli ve sarı dişlerle yaşamanın zor olabileceğini tamamen anlıyoruz. Şans eseri, sarı dişlerinizi tekrar beyazlatmanın birkaç yolu var. Dişlerinizdeki sarı lekeler genellikle dişinizin en dış tabakasındadır. Dişlerinizi tekrar beyazlatabilmek için:

·        İyi Ağız Hijyeni Uygulayın

·        Diş beyazlatma şeritleri kullanın. Beyazlatma şeritleri, sarı dişlerinizi tekrar beyazlatmak için kullanılan evde diş beyazlatma tedavileridir. Beyazlatıcı şeritler, ince bir tabaka veya lekeli dişlerin çıkarılmasına yardımcı olduğu bulunan hidrojen peroksit ve diğer aktif bileşenleri içerir.

·        Aktif kömür diş macunu kullanın. Şu anda, aktif kömür diş macunu kozmetik ürünlerde popüler bir trend. Aktif kömür diş macunu, yoğun ısı altında oksitlenen hindistancevizi kabukları, odun ve diğer doğal bileşenlerden yapılan ince taneli bir tozdur.

Genel olarak, hızlı bir şekilde işe yarayan sonuçları görmek istiyorsanız, sarı dişlerinizi tekrar beyazlatmak için bir diş muayenehanesine gitmenizi önemle tavsiye ederiz.

Sararan Dişler Düzenli Fırçalamayla Beyazlar Mı?

Dişlerinizi fırçalamak, zararlı bakteri ve plakları gidermek içindir, ancak onları beyazlatmak için değildir. Diş hekiminizin tavsiye ettiği gibi günde iki kez fırçalamak, çürükleri ve diş çürümelerini önlediğinden hayati önem taşır. Tek başına fırçalamak dişlerinizi beyazlatmaz ve beyazlatıcı diş macununun bile dişleriniz üzerinde çok az etkisi bulunmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir