Anne Karnında Bebek Anneyi Ne Zaman Duyar?

Anne Karnında Bebek Anneyi Ne Zaman Duyar?
12.11.2022 16:28
Hamilelik sürecinde, anne karnındaki bebeklerin neler yaşayabilecekleri merak konusu olmuştur. Anne karnında bebek anneyi ne zaman duyar, ağladığını hisseder mi, acı hisseder mi? Anne karnındaki bebek acıkınca hareket eder mi, cinsel ilişkiyi hisseder mi, çiş yapar mı? Detayları yazımızda.

Bebeğinizin varlığından haberdar olduğunuz ilk günden itibaren, aslında içgüdüsel olarak onunla iletişime geçiyorsunuz.  Otomatik olarak eliniz karnınıza gidiyor, karnınızın içinde hareket edişini dokunarak takip etmeye çalışıyorsunuz.

Bebekler sanıldığından daha erken bir zaman içinde sizi duymaya başlıyor. 17.haftadan itibaren dışarıdan gelen sesleri algılayabiliyor.

Anne Karnında Bebek Annenin Ağladığını Hisseder Mi?

Hamilelik dönemi bebeğinizin varlığının mucizesi kadar, psikolojik ve fiziksel değişimlere neden olabilen, zorlu bir dönemdir. Vücudunuz ve zihniniz bu sürece alışırken çok karmaşık duygu durumlarına girip çıkmanız son derece normaldir.

Bebeğiniz yaşadığınız her şeyi hisseder. Bu nedenle özellikle stresli ve üzüntülü ruh halinizden en kısa sürede kurtulmaya çalışmalısınız. Hayat, elbette planlandığı gibi gitmeyebilir. Tahmin etmediğiniz belki de planlamadığınız bir hamilelik yaşıyor olabilirsiniz. Ama bu geçici süreçte size bir armağan olarak gönderilen bebeğiniz için sakin olmalı, ve etrafınıza gülücükler yağdırmalısınız.

Anne Karnında Bebek Acı Hisseder Mi?

Anne karnındaki bebekler gelişimlerinin zamanına göre birçok şeyi, henüz anne karnındayken deneyimleyemeye başlarlar. Bunların arasında rüya görmek bile dahildir. Bebekler sinir sistemleri acı duyabilecek kadar geliştiği zaman acıyı hissederler.

Anne Karnında Bebek Acıkınca Hareket Eder Mi?

Bir hamilelik süreci boyunca, anne karnındaki fetüs için en önemli süreç beslenme sürecidir. Bebekler direkt olarak annelerinden beslenirler. Anne ve bebeğin arasındaki göbek kordonu (plasenta) yoluyla bebek oksijen ve besin alışverişi yapar. Bunun için annenin sağlığına çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Döllenme sonucunda oluşan bebek öncelikle rahim duvarından beslenmeye başlar. Henüz göbek bağı gelişmemiştir. Daha sonrasında annesinin yedikleri, plasentadan geçen kan sayesinde bebeğe ulaşır. Bebekler bu süreçte dışarıdaki gibi ağızdan değil göbekten beslenirler.

Bebeğin açlık durumu ise hissetmesi mümkün değildir. En azından bunu anne adayının anlaması mümkün değildir. Yapılan araştırmalar bebeklerin bir şekilde annesinden beslenmeye devam edeceğini, açlık duyduğuna dair belli bir hareket içinde olmadıklarını belirtmektedir.

Anne Karnındaki Bebek Cinsel İlişkiyi Hisseder Mi?

Cinsellik insanlığın var oluşunun doğal bir sürecidir. Gebelik döneminde de çiftler, bebek için endişe ettikleri için yakınlaşmaktan uzak dururlar. Ancak erken doğum ya da riskli hamilelik şüpheniz yoksa, cinsel yaşamınızı gebelik öncesindeki gibi normal aralıklarla devam ettirebilirsiniz.

Seks esnasında, bebeğiniz içinde bulunduğu keseden dolayı herhangi bir şey hissetmez. Fakat orgazm olduğunuz zaman kasılan rahim kaslarınızla birlikte daha hareketli hale gelebilir.

Anne Karnında Bebek Çiş Yapar Mı?

Bebekler 9.haftadan itibaren idrar üretmeye başlarlar. Bebeğin anne karnında, içinde bulunduğu sıvıya amniyon sıvı denilmektedir. İşte bu sıvı bebeğin idrarıdır. Yani bebek anne karnında çişini yapmaktadır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir