Allah Neden Bazı Kullarının Fakirlik veya Acı Çekmesine Müsaade Ediyor?

Allah Neden Bazı Kullarının Fakirlik veya Acı Çekmesine Müsaade Ediyor?
21.10.2022 19:33
Kur’an’da neden kadın ve erkek eşit değil, Allah neden kötülüklere engel olmaz? Allah neden önceki kitapların değiştirilmesine izin verdi, kaderde öleceğimiz belli olmasına rağmen sadaka nasıl ömrü uzatıyor? Allah neden bazı kullarının fakirlik veya acı çekmesine müsaade ediyor? İslam dini ile ilgili tüm bu bilinmeyenleri aydınlatma adına yanıtları sizler için araştırıp detaylı bir şekilde bu haberimizde sizlere sunduk.

Allah kullarına akıl ve özgür irade vermiştir. Kişiler yaptıklarından bu sebeple sorumlu tutulmaktadırlar. Akıl ve özgür irade kişi için en mühim iki özelliktir. Bu sebeple aslında kişilerin iyi olup olmadığı ölçülmeye çalışılmaktadır. Dünya üzerinde yapılanların da karşılığı bu şekilde belirlenmektedir.

Allah’ın kullarını test etmesinin sebebi de aslında bunu ödüllendirip cezalandırması gerektiği içindir. Dünya üzerinde yapılmış faaliyetlerin karşılığı bir şekilde böyle verilecektir. İnsanlar arasındaki eşitsizliğin çözülmesi için de ahiret inancı önemli bir yer tutmaktadır. İnsan yanılabilen bir varlıktır. Bunlar da insanlar arasındaki suç ve eşitsizliğe sebebiyet vermektedir. Test ediliyor olma sebebimiz ise aslında basittir, İslam inancına göre bu dünya bir sınavdır. Yaptıklarımızdan da akıl ve irademiz ile sorumlu olarak yaratılmışızdır. Yani, fakirlik de yoksulluk da Allah’ın bizim test edilebilmemiz için karışmadığı fani konulardandır.

Kaderde Öleceğimiz Belli Olmasına Rağmen Sadaka Nasıl Ömrü Uzatıyor?

Sadakanın ömrü nasıl uzattığı merak konularından bir tanesidir. Bununla birlikte kaderimiz belli ise neden ibadet edip Allah’a şükretmekte olduğumuz da sık sık sorgulanmakta olan konulardan bir tanesidir. Aslında kader, kişinin yaptıklarına göre değişmektedir. Bununla birlikte Tanrı tüm bunlara hakimdir. Gelecekte yapacaklarımız da bizim kontrolümüzdedir. Allah sadece tüm bunlardan haberdardır.

Allah Neden Kötülüklere Engel Olmaz?

İnsanlar tarafından sık sık merak edilmekte olan konulardan bir tanesi de Allah’ın neden kötülüklere engel olmadığıdır. Allah’ın kullarını sevdiği vahiyler aracılığı ile bizlere iletilmiştir. Bunun yanı sıra üç hüküm vardır. Biri Allah’ın kullarını sevdiğini söyler, diğeri günah işlememize izin verdiğini savunur, sonuncusu ise işlemiş olduğumuz günahlar ile bizi neden cezalandıracağını sorgulamaktadır.

Allah kullarına akıl ve özgür irade vermiştir. Kişiler yaptıklarından bu sebeple sorumlu tutulmaktadırlar. Akıl ve özgür irade kişi için en mühim iki özelliktir. Bu sebeple aslında kişilerin iyi olup olmadığı ölçülmeye çalışılmaktadır. Dünya üzerinde yapılanların da karşılığı bu şekilde belirlenmektedir. Kötülüklere engel olmak Allah’ın işi değildir. Allah’ın bizi bu dünyaya göndermesindeki asıl amaç yaptıklarımızdır.

Allah Neden Önceki Kitapların Değiştirilmesine İzin Verdi?

Allah’ın kitap göndermesi evreni ve yaratıcıyı daha iyi anlamamız içindir. Allah Kur’an’ı korumuştur ve bizim öğrenebilmemiz için saklamıştır. Buna rağmen diğer kitapların korunduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır. Allah’ın tüm bunlara karışmama sebebi insanlığı sorgulamak içindir.

Kuran'da Neden Kadın ve Erkek Eşit Değil?

Kadın ve erkek Kur’an’da birbirlerini tamamlayıcı özelliğe sahiptirler. Fıtrat gereği bir yaratılmadıkları için eşit sayılmamaktadırlar. Eşit sayılmama durumunun daha net hali sorumlulukların farklı olmasıdır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir