AKUT Gönüllüsü Olmak Ücretli Mi?

AKUT Gönüllüsü Olmak Ücretli Mi?
11.02.2023 20:57
AKUT derneği kurulduğu günden beri deprem, yangın, sel gibi birçok felakette ihtiyaç duyan insanların yanında olan bir sivil toplum kuruluşudur. AKUT hakkında merak edilen detaylar var. Peki AKUT gönüllüsü olmak ücretli mi, nerelerde eğitim veriliyor, gönüllü olma şartları nelerdir? AKUT kapandı mı, nereye bağlı, kim kurdu? Sizin için araştırdık.

Ülkemizde son günlerde arka arkaya aynı şiddette yaşanan ve dünyada emsali görülmemiş deprem felaketinden sonra akıllara ilk gelen kuruluş akut kuruluşudur. Kurulduğu yıl olan 1996 yılından beri milyonlarca insana destek veren ve gidilmesi zor yerlere, zor imkan ve şartlar altında ulaşmayı başaran bu ekibin üyesi olmak isteyen insanların sayısı giderek artmaktadır. AKUT gönüllülerinden herhangi bir cüret talep etmemektedir.

AKUT Nerelerde Eğitim Veriyor?

AKUT acil durum tatbikatı, ileri yangın eğitimi, enkaza yaklaşma, iletişim, lojistik, tıbbi müdahale, yüksekte çalışma gibi birçok çeşitte eğitim veren bir kuruluştur. AKUT eğitimlerini İstanbul ‘da Esentepe ve Ataşehir’de, Ankara’da ise Çankaya 100.yıl mahallesinde bulunan merkezinde vermektedir. Eğer sizlerin AKUT eğitimi almak için uygun bir yer ya da salonunuz varsa uzman ekip bu alanlarda da sizlere eğitim verebilmektedir.

AKUT Gönüllüsü Olma Şartları Nelerdir?

AKUT gönüllüsü olabilmek için şartlar oldukça basittir. AKUT gönüllüsü olabilmek için boy, kilo, yaş ya da eğitim durumu aranmamaktadır. Yalnıza AKUT internet sitesi üzerinden başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Ancak her AKUT görevlisi sahada çalışamaz.

AKUT Kapandı Mı?

Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan AKUT’ta binlerce gönüllü çalışmaktadır. Birçok doğal afette başta ülkemiz için olmak üzere birçok ülkede arama kurtarma faaliyetlerine katılarak, ulaşması zor yerlere yardım götürmüş ve deprem afeti sonucunda enkaz altında kalan milyonlarca kişiyi gün yüzüne kavuşturmayı başarmıştır.

Bu güne dek binlerce başarıya imza atmış olan kuruluş bugün hala daha faaliyetlerini sürdürmektedir. 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş depreminden sonra AKUT ekipleri yaklaşık olarak 773 gönüllüsü ile birlikte sahada mücadele etmeye devam etmektedir.

AKUT Nereye Bağlı?

AKUT derneği arama kurtarma derneğinin kısaltılmış ismidir. Yalnızca Türkiye sınırları içerisinde değil dünyanın 4 bir yanındaki doğal afetler için insan kurtarmaya devam etmektedir. Binlerce gönüllüsü ile Türkiye’nin ilk akla gelen kuruluşlarından biri olan AKUT derneğinin nereye bağlı olduğu da merak edilen bir diğer konu başlığıdır. Bir sivil toplum kuruluşudur. AKUT derneği 15.01.1999 yılında 12304 sayılı bakanlar kurulu kararı ile “kamu yararına çalışan dernekler“ olarak kabul edilmiştir.

AKUT’u Kim Kurdu?

AKUT’un kurulma düşüncesi 1994 yılında Bolkar dağlarında kaybolan 2 dağcının 14 gün boyunca aranma çalışmalarının sonuçsuz kalması sonucunda oluşmuştur. Aslında 1995 yılında kurulan dernek tam adını 1996 yılında resmiyete kavuşturmuştur. AKUT’un kurucusu ve eski onursal başkanı Nasuh Maranki’dir. AKUT derneğinin diğer kurucu üyeleri arasında Feridun Çelikmen, Mehmet Tanrısever, Alper Sesli, Oral Ülkümen, Nevzat Çetin de yer almaktadır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir